Izraelský zásah proti flotile aktivistů (31. května 2010)

Izraelský zásah proti flotile aktivistů (31. května 2010) | foto: AP

Se slabým není slitování. Izraelský ministr děkoval za zásah proti flotile

  • 1040
Izraelský ministr obrany poděkoval vojákům, kteří se zúčastnili pondělního přepadení flotily propalestinských aktivistů. Izrael urychleně deportuje zadržené aktivisty za hranice. Na odjezd čekají také zbývající tři Čechů, kteří souhlasili s vyhoštěním. Čtvrtý už je doma od úterý.

Po pondělním zásahu izraelské armády proti flotile aktivistů je 50 lidí hospitalizováno, včetně šesti izraelských vojáků. Zásah si vyžádal devět mrtvých. Židovská komanda podle diplomatických zdrojů podcenila možnost, že na lodích narazí na odpor, zásah kritizuje i veřejnost.

Naopak ministr obrany Ehud Barak vojáky ocenil. "Zabránili jste flotile dostat se do Gazy. Nesmíme zapomínat na to, že nejsme Severní Amerika ani západní Evropa. Žijeme na Blízkém východě, na místě, kde se slabým není slitování a kde ti, kteří se nebrání, nedostanou druhou šanci," řekl ministr.

Deportovaní aktivisté z Izraele. (2. června 2010)Deportovaní aktivisté z Izraele. (2. června 2010)

Židovský stát postupně vyhošťuje sedm set zadržených. Tři Češi včetně zpravodaje České televize Petra Zavadila podepsali deportační příkazy a čekají na odjezd ze země. Souhlas s vyhoštěním byl podmínkou pro brzké opuštění Izraele.

Podle konzula Dušana Králíka Češi odletí, až Izraelci dokončí seznamy cestujících. Z Istanbulu pak trojice zamíří domů. Čtvrtý Čech, kameraman ČT Jan Línek, se vrátil už v úterý.

"V současnosti už není nikdo ve vězení," potvrdil mluvčí izraelské vězeňské služby. Přes čtyři sta aktivistů prý čeká na odlet na letišti v Tel Avivu, další stovka na letiště míří.

To, že se Češi vbrzku dostanou domu, předpokládal i předseda Senátu Přemysl Sobotka, a to díky dobrým česko-izraelským vztahům. Podle něj byl zásah izraelských komand proti konvoji vyprovokovaný. "Podle mého názoru došlo v podstatě k plánované provokaci, která se skrývala za humanitární pomoc," uvedl Sobotka.

Zadržený kameraman ČT

Zážitky Jana Línka z izraelského vězení

Na plavidlech bylo přes 10 tisíc tun humanitárního zboží pro obyvatele pásma, které Izrael blokuje od nástupu radikálního Hamasu k moci v roce 2007. V pondělí z Malty do Gazy vyplula loď Rachel Corrie s 15 aktivisty, léky, školními potřebami a cementem. Je odhodlána pokračovat v cestě bez ohledu na pondělní incident.

Podle aktivistů byli vojáci extrémně brutální

Izrael a aktivisté se stále přou o to, kdo při zásahu jako první použil násilí. "Kolem naší lodi Mavi Marmara kroužily izraelské vojenské čluny. Asi v půl páté jsme zaslechli detonace a z helikoptér se na palubu spustili vojáci. Všichni byli maskovaní a extrémně brutální. Všiml jsem si jen tří aktivistů s tyčemi, kteří se bránili. Nikdo žádné nože neměl," řekl podle BBC bývalý německý levicový poslanec Norman Paech.

Řecký aktivista Dimitris Gielalis vzpomíná na zásah na lodi Sfendoni: "Náhle se kolem nás objevily nafukovací čluny, ze kterých na palubu vyskákali po zuby ozbrojení vojáci. Stříleli po nás gumovými projektily, zbili nás, dávali nám elektrické šoky."

Incident poškodil vztahy židovského státu s Tureckem, které dosud bylo na Blízkém východě jeho spojencem. Ankara si přeje, aby byla pro vyšetření zásahu ustavena mezinárodní komise. Na lodích bylo asi 400 Turků, z devíti mrtvých jsou Turci nejméně čtyři. Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu řekl, že je ochoten vztahy s Iraelem přehodnotit, jestliže Izrael zruší blokádu palestinské Gazy.

Otázky a odpovědi

Co bylo cílem aktivistů?

Aktivisté chtěli dopravit humanitární pomoc do Pásma Gazy, na které Izrael v roce 2007 uvalil blokádu. Na lodích bylo 10 tisíc tun humanitárního materiálu, aktivisté zároveň chtěli upozornit na nelegálnost blokády z pohledu mezinárodního práva. Izrael tvrdí, že šlo o čistě propagandistickou akci, aktivistům před zásahem nabídnul převzetí nákladu a jeho dopravu do Gazy. Židovský stát chtěl náklad zkontrolovat, aby se ujistil, že neobsahuje zbraně a materiál pro jejich výrobu.

Kdo flotilu organizoval?

Skupina nazvaná Free Gaza, která zastřešuje různé skupiny z celého světa, a turecká skupina IHH (Nadace pro lidská práva, svobody a humanitární pomoc), která je podle Izraele napojená na Hamas a je členem organizace Union of the Good, která podporuje sebevražedné atentáty. Naopak Turecko tvrdí, že IHH je řádná charitativní organizace.

Porušil Izrael mezinárodní právo?

Incident se stal zhruba 20 kilometrů od teritoriálních vod Gazy. Podle Charty OSN je útok na plavidlo v mezinárodních vodách možný pouze tehdy, pokud panuje podezření, že jsou na lodi zbraně. Jinak je třeba vyžádat si pro vstup na palubu povolení země, jejíž vlajkou je loď označena. Charta povoluje vstup na plavidlo, které se snaží prolomit námořní blokádu. V takovém případě může být použita přiměřená a odpovídající síla. O tom, zda Izraelci použili přiměřené síly, by mělo v tomto případě rozhodnout vyšetřování OSN nebo Turecka.

Jaká byla mezinárodní reakce?

Řada států, jejichž občané byli na palubě přepadených lodí, izraelskou akci odsoudila, vlády několika zemí si předvolaly izraelské diplomaty. Bezpečnostní rada OSN požaduje řádné a nestranné vyšetření incidentu. Nejbližší spojenec Izraele, Spojené státy, zásah nekritizovaly a naopak tvrdě lobbovaly, aby rezoluci OSN otupily hrany.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue