Věci veřejné začaly mluvit o menšinové vládě. Nečas dává přednost koalici

  • 1304
Pokud se Věcem veřejným nepodaří prosadit klíčové programové body v boji proti korupci, strana ve vládě s ODS a TOP 09 podle předsedy Radka Johna nebude a může ji pouze tolerovat. "Jednoznačně upřednostňujeme koaliční projekt," reagoval lídr ODS Petr Nečas. Vstup véčkařů do vlády bude muset schválit referendum jejich členů.

"Je to nezvyklý postup, ale musíme respektovat pravidla případných koaličních partnerů," řekl dnes Nečas. Menšinová vláda by podle něj byla vzkazem voličům, že o jejich jasné hlasování ve volbách politici příliš nestojí.

"Jednáme o dvou variantách a otevřeně jsme to řekli," prohlásil John. Jednou z možností je přímá účast véčkařů v kabinetu s ODS a TOP 09, druhou variantou je tolerance menšinové vlády. Potvrdil tak vyjádření Víta Bárty, který jako první z politiků véčkařů zmínil, že by 24 poslanců strany mohlo jen umožnit vznik kabinetu, který by tak neměl jistou většinu.

"Nejednáme o koalici proti zadlužování, ale o koalici proti zadlužování a korupci, to je podstatný rozdíl," zdůraznil John. (Bárta: VV mohou jen tolerovat menšinovou vládu ODS a TOP 09)

Je to zvláštní způsob jednání, reagoval Schwarzenberg

Ani TOP 09 zmínka o menšinové vládě nenadchla. "Mají takové zvláštní způsoby. My preferujeme sdělit všechny tyto věci nejprve možným partnerům a ne nejdříve veřejnosti, ale snad se ještě naučí, jak zdvořile jednat," reagoval po dnešním setkání se sociálními demokraty předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. S Johnem se potkal včera večer. Z dnešního vyjádření lídra topky vyplývá, že o takové variantě řeč nebyla.

Varianta menšinové vlády zarazila lídra ČSSD Bohuslava Sobotku. Takový vývoj by podle něj pravděpodobně rozšířil jeho straně v parlamentu manévrovací prostor. (více zde)

Věci veřejné si například přejí prosadit agenta-provokatéra či zrušení anonymních akcií na doručitele. Jak ale iDNES.cz řekl Bárta, strana si nechce zavírat dveře k dohodě kladením ultimativních požadavků. "Nebudeme teď říkat, jaké jsou kompromisy," uvedl Bárta.

"My dobře víme, co asi zhruba tak musíme vyjednat, aby to mělo šanci obstát v hlasování véčkařů," uvedl John. Specialitou Věcí veřejných totiž je, že klíčová rozhodnutí se schvalují ve vnitrostranickém referendu. A platilo by to i pro případný vstup do vlády nebo její toleranci.

Bárta ministrem vnitra nebude, opustí pozici ve firmě ABL

John i Bárta kategoricky odmítli, že by majitel bezpečnostní agentury ABL Vít Bárta mířil do vlády. "Nikdy nebude ministrem vnitra za Věci veřejné," prohlásil dnes John. Sponzor strany a klíčový muž véčkařů Bárta prohlásil, že než složí poslanecký slib, opustí pozice ve firmě ABL.

Bárta dnes zároveň oznámil, že spolu se svými právníky podniká veškeré kroky, aby v době složení poslaneckého slibu už nijak nefiguroval v bezpečnostní agentuře ABL. Podle internetového výpisu z obchodního rejstříku je nyní předsedou dozorčí rady,

Vyhnul se jasné odpovědi na otázku, zda si on či někdo z jeho nejbližších rodinných příslušníků ponechá podíl ve firmě, která se nyní uchází o vládní zakázku za dvě miliardy korun - elektronické hlídání domácích vězňů. "Předpokládám, že se stejně budete ptát i sponzorů TOP 09, kteří se ucházejí o zakázky," uvedl Bárta.

Jednání Věcí veřejných s ODS a TOP 09 o možné společné vládě či alespoň o toleranci menšinového kabinetu budou pokračovat zítra dopoledne. Poté se podle Johna véčkaři setkají i s ČSSD. "Odmítáme jednat někde ukryti, jako na Sicílii," řekl John.

Po prvních jednáních s Věcmi veřejnými a s TOP 09 oznámil lídr ODS Petr Nečas, že všechny strany mají zájem na tom, aby se snížily platy politiků, zdanily jejich náhrady a omezila imunita. (o prvním jednání ODS s TOP 09 a véčkaři čtěte více zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video