Izrael propustí všechny zadržované aktivisty, OSN žádá vyšetření útoku

  • 1472
Izrael se rozhodl propustit všechny zadržované aktivisty. Podle izraelské vlády propustí i země ty, kterým původně hrozilo trestní stíhání za údajný útok na jeho vojáky. O útoku izraelské armády na flotilu s humanitární pomocí pro Pásmo Gazy jednala i Rada bezpečnosti OSN. Akci odsoudila a žádá vyšetřování.

"Bylo rozhodnuto, že zadržení budou neprodleně deportováni," uvedl mluvčí izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v psaném prohlášení. Vláda se tak rozhodla za sílícího mezinárodního protestu proti izraelskému útoku na flotilu zahraničních plavidel. Hodlá propustit všech 680 zajatých aktivistů, někteří byli deportováni již dříve.

Mezi zajatými jsou převážně Turci, jsou tam také Izraelci a Palestinci a mnoho Evropanů, například Švédové, Němci, Irové a Britové. V rukou bezpečnostních sil byli i čtyři čeští novináři; jeden z nich byl již deportován zpět do Česka, zbylí tři novináři zůstali podle českého konzula v Izraeli v tamější věznici.

Izrael potvrdil, že bude pokračovat v námořní blokádě pásma Gazy, které je součástí všeobecného embarga na hraniční přechody.

OSN žádá vyšetření útoku na aktivisty u Gazy

Výsledný text prohlášení Rady bezpečnosti, které volá po "okamžitém, nestranném, věrohodném a transparentním" vyšetřování, je kompromisem mezi postojem USA a Turecka, které žádalo daleko tvrdší formulaci.

Newyorským sídlem OSN v noci na dnešek zněla ostrá slova. Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu nazval akci izraelské armády "státní vraždou" a požadoval okamžitou omluvu a právní kroky proti Izraeli.

"Tato flotila byla všechno, jen ne humanitární mise," prohlásil zástupce izraelského vyslance při OSN Daniel Carmon. Podle něj aktivisté na lodi Mavi Marmara používali nože, hole a další zbraně.

Francie, Rusko a Čína volají po konci blokády Gazy

Další tak ostrý slovník nepoužili, ale stálí členové Rady bezpečnosti OSN - Francie, Rusko nebo Čína - požadovali konec blokády Gazy, kterou se včera lodě s deseti tisíci tunami humanitární pomoci pokusily prolomit.

Spojené státy se Izraele, svého tradičního spojence na Blízkém východě, přímo nezastaly a poukázaly na to, že ještě ani není jasné, co se přesně stalo. Ministerstvo zahraničí nicméně také požaduje poctivé vyšetření případu.

Po zásahu u Gazy se proti Izraeli protestuje i v Indonésii (1. června 2010)

Proti Izraeli se protestuje v Indonésii...

Po zásahu u Gazy se proti Izraeli protestuje i v Malajsii (1. června 2010)

...nebo v Malajsii (1. června 2010)

Krátce po prohlášení OSN překročilo podle BBC hranice Izraele několik ozbrojenců z Gazy a ti začali pálit po vojácích. Při přestřelce zemřeli dva radikálové. Už včera se strhly protesty na celém Blízkém východě a v muslimském světě. V Turecku, odkud pocházelo nejvíce zabitých aktivistů, vzplály izraelské vlajky.

Egyptský prezident Husní Mubarak nechal do pásma Gazy otevřít přechod Rafáh, aby umožnil přepravu potřebného zboží, nemocných a raněných.

Izraelci vyslýchají stovky aktivistů

Izraelská policie mezitím vyslýchala stovky mezinárodních aktivistů, které po pondělním incidentu zatkla. Dva ze zadržovaných Čechů včetně zpravodaje ČT Petra Zavadila podepsali deportační nařízení a v nejbližší době odletí do Česka. Kameraman České televize se už vrátil, poslední Čech nařízení podepsat odmítl.

Češi jsou podle velvyslance zadržováni v detenčním zařízení v Beerševě. "Jsou v pořádku a po výslechu by měli být deportováni ze země," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva zahraničí Filip Kanda. Zároveň potvrdil, že ve flotile lodí byli dva novináři České televize, jeden žurnalista na volné noze a jeden filmař.

Izraelská armáda zveřejnila video ze zásahu na turecké lodi, kde zemřelo 10 propalestinských aktivistů (1. června 2010)Izraelská armáda zveřejnila video ze zásahu na turecké lodi, kde zemřelo 10 propalestinských aktivistů (1. června 2010)

Izraelská armáda zveřejnila video ze zásahu na turecké lodi, kde zemřelo 10 propalestinských aktivistů (1. června 2010)

Podle izraelských úřadů bylo na palubách lodí 679 aktivistů.Podle agentury AFP byli mezi zabitými aktivisty nejméně čtyři Turci.

BLOKÁDA GAZY

V roce 2007 se vlády v Pásmu Gazy zmocnil radikální Hamas, usilující o zničení Izraele. Izrael odpověděl blokádou, jejímž hlavním účelem blokády je zamezení dodávek zbraní do Gazy. Izraelská rozvědka zjistila, že s běžnými dodávkami byly občas do Gazy pašovány zbraně nebo materiál pro domáckou výrobu raket, kterými Hamas ostřeluje izraelské území. Izrael podle svých slov pouští každý týden do Gazy 15 tisíc tun humanitární pomoci. Podle OSN je to však pouze čtvrtina potřebné pomoci pro 1,5 milionu Palestinců v pásmu. V Gaze jsou závislé na humanitární pomoci čtyři pětiny obyvatelstva.

Mezi členy posádek lodí je hodně Turků, ale také Izraelci, Palestinci, Američané, Řekové a další Evropané včetně politiků a dalších osobností. Mezi zadrženými byl i jednaosmdesátiletý bývalý americký velvyslanec Edward Peck.

Izraelský ministr vnitřní bezpečnosti Jicchak Aharonovič řekl, že většině zadrženým bude po zdravotní prohlídce, vyšetřování a vyslýchání umožněno odletět z Izraele. Ovšem to se netýká těch, kteří budou podezřelí z násilí. Ti budou čelit soudnímu stíhání, zdůraznil ministr.

Rada bezpečnosti v nočním prohlášení vyzvala k okamžitému propuštění lodí i posádek. Aktivisté tvrdí, že vojáci začali pálit bez jakéhokoli předchozího upozornění, a to v mezinárodních vodách. Izraelská armáda se brání a zveřejnila video, které ukazuje noční zásah proti aktivistům. (více o včerejším dění čtěte zde)

Šest plavidel chtělo prolomit blokádu palestinského Pásma Gazy a dostat se do teritoriálních vod, jež podléhají Izraeli. Židovský stát předem upozornil, že blokádu nezruší. Žádal posádky, aby s nákladem zboží zamířily buď do nějakého izraelského nebo egyptského přístavu, odkud pak bude zboží Palestincům dopraveno.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue