Při útoku Izraele na konvoj aktivistů zemřelo až 19 lidí. Na palubě byli i Češi

  • 3273
Izraelská armáda zasáhla proti konvoji lodí, na kterých propalestinští aktivisté vezli humanitární pomoc do pásma Gazy. Při útoku na mezinárodní flotilu lodí zahynulo až devatenáct lidí. Na palubách lodí byli i čtyři novináři z České republiky, všichni jsou v pořádku a Izrael je deportuje do Česka. Izrael předem ohlašoval, že akci považuje za provokaci a lodě k cíli nepustí.

Izrael předem varoval, že aktivisty do Gazy nepustí a blokádu pásma nezruší. Posádky šesti plavidel neuposlechly výzvu změnit kurz. Tři hodiny po půlnoci se na lodě aktivistů spustila z vrtulníků izraelská komanda.

Izraelská televizní stanice uvedla, že při zásahu zahynulo až devatenáct lidí a 26 dalších je zraněno. Izraelská armáda přiznala, že zahynulo víc než deset lidí.

„Námořní jednotky převzaly kontrolu nad šesti plavidly, která se pokusila porušit námořní blokádu,“ uvedli izraelští vojenští představitelé. „Proti našim jednotkám byla použita ostrá střelba. Jsem si na sto procent jistý, že násilí vyprovokovali oni,“ řekl mluvčí izraelské vlády Mark Regev. Aktivisté ale tvrdí, že vojáci spustili střelbu sami.

Propalestinští aktivisté krátce před tím, než na jejich loď zaútočila izraelská plavidla (31. května 2010)Izraelský zásah proti flotile aktivistů (31. května 2010)

Aktivisté na palubách údajně přivítali izraelské vojáky holemi a noži, někteří se pokusili vojáky odzbrojit. Jeden z vojáků byl údajně hned po vysazení střelen do břicha. „Chápu, že ve chvíli, kdy se někdo pokouší vytrhnout vám zbraň, ztratíte kontrolu,“ uvedl izraelský ministr průmyslu a obchodu Benjamin ben Eliezer. Zároveň vyjádřil lítost nad tím, že při operaci zemřeli lidé.

Podle kameramana agentury Reuters, který byl na jedné z izraelských lodí, byli velitelé zásahu zaskočeni odporem aktivistů. „Skočili na mě, bili mě tyčemi a lahvemi a ukradli mi moji pušku. Vytáhl jsem svoji pistoli a nezbylo mi nic jiného než střílet,“ uvedl příslušník izraelského komanda.

Na lodích byli i Češi

Na lodích byli i čtyři novináři z České republiky. Podle reportéra České televize (ČT) Izraelci vyzvali aktivisty k návratu. Když neuposlechli, izraelští vojáci 65 kilometrů od břehu zaútočili. Největší potyčky se odehrály na turecké lodi, která konvoj vedla, novináři ale byli na jiných plavidlech. Není zřejmé, zda zásah neproběhl v mezinárodních vodách, uvedl v ČT reportér.

Podle informací Českého rozhlasu byli na lodích dva novináři z ČT, jeden na volné noze a jeden filmař. „Všichni čtyři novináři jsou v pořádku,“ řekl ČTK konzul Dušan Králík. Podle ministerstva zahraničí budou po výslechu deportování do České republiky.

Většina z aktivistů na lodích jsou Turci, ale mezi účastníky jsou také Američané, Britové, Australané, Řekové, Kanaďané, Malajsijci, Alžířané, Srbové, Belgičané, Irové, Norové, Švédové a Kuvajťané. Na palubě tureckého plavidla, na němž se odehrál krvavý zásah Izraelců, jsou tři němečtí a dva palestinští poslanci.

Izraelští záchranáři přenášejí zraněného po zásahu námořnictva proti flotile aktivistů (31. května 2010)Demonstrace před izraelskou ambasádou v Turecku (31. května 2010)

Nic nás nezastaví, tvrdí aktivisté

Turecký ministr zahraničních věcí proti útoku protestoval a označil ho za nepřijatelný. Proti útoku demonstrovali příznivci Palestiny před izraelskou ambasádou v Istanbulu. Akce izraelské armády vyvolala pobouření v celé řadě evropských zemí, které mají na lodích své občany.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se měl zítra setkat s americkým prezidentem Barackem Obamou. Kvůli incidentu ale z Kanady zamířil přímo do Izraele. Vztahy mezi oběma zeměmi v poslední době výrazně ochladly kvůli výstavbě izraelských osad (o výstavbě osad čtěte zde).

„Jak mohou izraelští vojáci zaútočit na civilisty? Myslí si snad, že když nekriticky útočí na Palestince, mohou útočit na kohokoli? Máme další dvě lodě a ty se vydají na cestu také. Nic nás nezastaví,“ řekla jedna z organizátorek flotily Greta Berlinová. Izraelské lodě flotilu eskortují do izraelského přístavu Ašdod.

Izraelský zásah proti flotile aktivistů (31. května 2010)Izraelští záchranáři převážejí k ošetření zraněného po zásahu proti flotile aktivistů (31. května 2010)

Mezinárodní flotila tří nákladních a tří osobních lodí vyplula od břehů Kypru v neděli. Na palubě přepravovala 600 propalestinských aktivistů a 10 000 tun humanitárních potřeb pro pásmo Gazy. Izraelské hlídkové čluny vypluly z přístavu Haifa s cílem flotilu zastavit.

Izrael varoval předem, že lodě ke Gaze nepustí, armáda nacvičovala postup při obsazení plavidel a tvrdila, že se chce vyhnout násilí. Lodě měly být přinuceny změnit kurz na izraelský Ašdod. Tam mělo být zboží po prohlídce přeloženo a odvezeno do Gazy. Aktivisté měli být podle plánu dopraveni na mezinárodní letiště a odtud domů.

Blokáda Gazy

V roce 2007 se vlády v pásmu Gazy zmocnil radikální Hamas, usilující o zničení Izraele. Izrael odpověděl blokádou, jejímž hlavním účelem blokády je zamezení dodávek zbraní do Gazy. Izraelská rozvědka zjistila, že s běžnými dodávkami byly občas do Gazy pašovány zbraně nebo materiál pro domáckou výrobu raket, kterými Hamas ostřeluje izraelské území. Izrael podle svých slov pouští každý týden do Gazy 15 tisíc tun humanitární pomoci. Podle OSN je to však pouze čtvrtina potřebné pomoci pro 1,5 milionu Palestinců v pásmu. V Gaze jsou závislé na humanitární pomoci čtyři pětiny obyvatelstva.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video