Fischer volil proti rozhazování a podle noblesy. Klaus se nesvěřil ani Livii

  • 464
Zatímco prezident Václav Klaus nechtěl naznačit, komu dal ve volbách hlas, premiér Jan Fischer vodítko poskytl - rozhodoval se i "podle noblesy" kandidátů. Už dříve zdůraznil, že bude hlasovat proti rozhazovačné politice. "Volili jsme všichni stejně," řekl i Fischer i za svou ženu a syna. Klaus se nesvěřil ani manželce Livii.

Stalo se

Už o víkendu Fischer prohlásil, že chce podpořit politiku, která znamená, že se nebudou rozhazovat peníze a sociální výdaje dostanou jen ti, kdo je opravdu potřebují. Spolu s vyjádřením o noblese kandidátů jeho slova naznačují podporu "knížete" Karla Schwarzenberga, který v Praze vede kandidátku TOP 09.

O blízkosti Fischera k této straně se již delší dobu spekuluje. Celá Fischerova rodina prý volila stejně, přičemž syn Jan nedávno opustil ODS na protest proti výrokům tehdejšího šéfa strany Mirka Topolánka v rozhovoru pro gay magazín Lui.

Podle čeho se premiér dál rozhodoval? "Určitě podle programu, principů, ale také podle chování politických subjektů a jejich představitelů," řekl Fischer s tím, že do místnosti dorazil už jen s jedním lístkem. Do čela překlenovací vlády se dostal na návrh občanských demokratů.

Fischer řekl, že zatím není možné odhadovat, jak dlouho ještě bude v čele vlády. Připravuje se ale na novou práci v Evropské bance pro obnovu a rozvoj, kam by měl nastoupit už v září. Až bude mít víc času, uvažuje o vydání knižního ohlédnutí za svou politickou kariérou.

Klaus: Kampaň způsobila větší rozkol mezi stranami

V Praze volil také prezident Václav Klaus s manželkou Livií. Letošní volby jsou podle něj výjimečné délkou kampaně.

Prezident Václav Klaus volil v Praze - Kobylisích. (28. května 2010)

"Je dobře, že už skončila, zneklidňovala, destabilizovala a popichovala. Způsobila větší rozkol mezi stranami," postěžoval si Klaus.

Svou volbu neprozradil novinářům, dokonce prý ani manželce Livii. Podle prezidenta se radikálně posunula struktura politické scény, přišly nové, netušené strany, které zřejmě zamíchají kartami.

Objednejte si Volební SMS

Jak probíhají volby a kdo vyhrál, se můžete dozvědět z první ruky. Objednejte si volební SMS servis iDNES.cz.

Na otázku, zda mu nevadí, že ve volbách už není aktivním hráčem, prezident odpověděl: "Užil jsem si toho již dost. Nyní povstali noví hráči, kteří musí bojovat."

Svůj posun zpět blíže k ODS, kterou po roce 1989 zakládal, dal ale Klaus najevo tím, když před volbami jako jediného z lídrů přijal nového volebního lídra strany Petra Nečase.

Novinářům ve volební místnosti Klaus říkal: "A co vy, páni novináři, půjdete volit?" Po odchodu ze salesiánského centra v Kobylisích, kde odevzdal hlas, se prezident svěřil svému mluvčímu Radimu Ochvatovi, že ještě nikdy u voleb neviděl tolik novinářů jako tentokrát.

Havel by si přál, aby přišlo volit hodně mladých lidí

Na základní škole Norbertov odvolil v 16 hodin i první český prezident Václav Havel. V kampani podporoval Stranu zelených. Podle něj mohou být tyto volby přelomové a rozhodnout třeba o zahraniční politice.

Havel by si přál, aby přišlo volit hodně mladých lidí. "Bylo by skvělé, kdyby zvítězila nějaká sestava, která by byla schopná vládnout čtyři roky a nemusela se o bát o jeden hlas, že ji někdo svrhne," dodal.

V prvních hodinách po otevření místností dorazili k volbám také politici, kterým jde dnes a zítra o kariéru. Žhavý kandidát na premiéra, šéf ČSSD Jiří Paroubek, prohlásil v Teplicích, že očekává velké vítězství své strany. (více o politicích u uren čtěte zde)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video