Jdete dneska volit? Pět on-line nástrojů poradí nerozhodným, komu dát hlas

  • 213
Zjistěte, co kandidáti slibují, čemu se vyhýbají a co prosazují. Můžete porovnat názory politiků se svými, nebo rovnou zjistit, jak hlasovali v uplynulých letech.

V České republice má volební právo přes osm milionů lidí, ale k minulým parlamentním volbám jich šlo jen 64 %. Ti zbylí možná nevěděli, komu dát hlas. A nemuseli být zrovna apolitičtí nebo líní. Politická scéna skutečně může být spletitá i pro bedlivého pozorovatelé, natož pro ty, kdo se o ni povětšinou nezajímají.

Vybrali jsme pět nástrojů, pomoci kterých můžete rychle zjistit, která z kandidujících stran je vám blízká. Nebo si třeba jen potvrdíte svůj výběr či vyzkoušíte, co ostatní považují za důležité. Každopádně je to o pět důvodů méně, proč letos volby vynechat.

Nekomerční sdružení KohoVolit.eu se zeptalo všech kandidujících politických stran na několik desítek otázek, týkajících se třeba ekonomiky, mezinárodních vztahů, zdravotnictví, daní nebo armády. Na tyto otázky odpovíte vy i politici. U každé otázky můžete zvolit, nakolik je pro vás konkrétní problém důležitý, můžete ale také otázky přeskakovat a vyplnit pouze ty pro vás podstatné. Zvolit můžete i kratší verzi dotazníku.

KohoVolit.eu

Na závěr se dozvíte, které strany jsou vám nejbližší. Mějte na paměti, že politické strany mohly odpovídat, jak uznaly za vhodné, tedy jedná se především o sofistikovanou analýzu předvolebních slibů.

(Poznámka: doména kohovolit.eu se v době vydání tohoto článku jeví jako nedostupná, ale ostatní domény, třeba kohovolit.sk, a také další adresy - cs.kohovolit.eu, jsou funkční)

V podstatě velmi podobně funguje i volební rádce iDNES.cz, neodpovídáte ovšem ano/ne, ale vybíráte odpověď, která se vám nejvíc zamlouvá.

Volební rádce

Výhodou je možnost vyjádřit i jemnější rozdíly nebo výhrady k otázce, nevýhodou (pro někoho výhodou) je ale menší množství otázek. Pokud ale za chvíli zavírají volební místnost, je to ideální způsob, jak rychle zjistit, čí lístek do urny vhodit.

3. Volbomat

Dalším podobným nástrojem je Volbomat.cz, který působí mírně amatérským dojmem, alespoň co se grafiky týče, ale nelze mu upřít snahu o kvalitní nástroj. Data o názorech politiků získal údajně "objektivní analýzou volebních programů", nikoli přímým dotazováním stran. To vám ale rozhodně nebrání ho vyzkoušet, klade uživatelům zase trochu jiné otázky...

Volbomat

  • Volbomat vyplníte zde (trvá cca 5 minut)

Pro ty, kteří se nechtějí rozhodovat podle slibů politiků, ale spíš podle reálných výsledků a činů, je zde inventura hlasování, opět od KohoVolit.eu. Data vycházejí z reálných údajů o tom, jak poslanci parlamentu hlasovali v minulém volebním období. Z toho také vyplývá, že si takto můžete zkontrolovat svou názorovou shodu pouze s lidmi a poslaneckými kluby či stranami, které jsou již ve Sněmovně.

Inventura hlasování KohoVolit.eu

O hlasovací inventuře jsme již podrobně informovali v předchozím článku, od té doby doznala značných vylepšení hlavně grafika. Kromě toho nám Michal Škop z KohoVolit zaslal i zajímavý, ačkoli mnohem méně podrobný, "off-line" kalkulátor politické shody: "Je to test založený na rozkladu odpovědí stran na faktory, nejlepší, co jsme na papír dostali (je za tím vlastně velká statistika). Je to tak napůl hra, přeci jen ta přesnost není taková, ale zároveň je to pěkně názorné, které strany jsou si programově blízké a čím je to způsobeno."

Papírový test KohoVolit.eu

Poslední odkázaná stránka vede na web Ministerstva vnitra ČR. Neporadí vám tam sice, koho máte volit, ale najdete zde podrobnosti o hlasování, volebních místnostech a příslušných zákonech.

V minulých volbách bylo odevzdáno téměř dvacet tisíc neplatných hlasů (rozdíl mezi počtem vydaných obálek a platných hlasů, zdroj: ČSÚ), a tak je dobré být při odevzdávání hlasu pozorný. Vše o volbách najdete ve speciálu iDNES.

Povolené úpravy hlasovacího lístku:

  • preferenční hlas zakroužkováním pořadového čísla maximálně čtyř kandidátů

Kdy je lístek neplatný:

  • není na předepsaném tiskopise

  • je přetržený

  • není vložený do úřední obálky

  • v obálce je několik lístků

Úpravy, ke kterým se nepřihlíží

  • přeložení či poškození (pokud jsou patrné potřebné údaje)

  • jiné "zkrášlení" lístku, jako třeba dopisování nebo škrtání kandidátů

  • pokud udělíte více než čtyři preferenční hlasy, nezapočítá se žádný z nich, ale lístek stále platí jako hlas ve prospěch té které strany