Záběr z webkamery na dně Mexického zálivu. Na snímku je vidět zařízení, které používají těžaři během snahy ucpat poškozený ventil vrtu speciálním bahnem (26. května 2010)

Záběr z webkamery na dně Mexického zálivu. Na snímku je vidět zařízení, které používají těžaři během snahy ucpat poškozený ventil vrtu speciálním bahnem (26. května 2010) | foto: AP

Těžařům se daří ucpávat poškozený vrt v Mexickém zálivu. Podívejte se

  • 90
Těžařům se zatím daří ucpávat poškozený ventil ropného vrtu v Mexickém zálivu. Změny na dně moře lze vidět i na webkameře, kterou zpřístupnil ropný koncern BP. V tom, zda se vrt podařilo pomocí speciálního bahna skutečně ucpat, má být jasněji nejdříve po 24 hodinách. Ropa prýští do moře už pět týdnů.

"Operace probíhá podle plánu," prohlásil několik hodin po zahájení procedury Tony Hayward, šéf britského ropného koncernu BP, který zničenou plošinu provozoval. Operace nazvaná "top kill" začala ve středu ve 20:00 SELČ a je dosud nejambicióznějším pokusem o ucpání poškozeného vrtu (více o zahájení operace čtěte zde).

Technici s pomocí podmořských robotů pod velkým tlakem pumpují do poničeného ventilu až 65 barelů speciálního bahna za minutu. Jestliže se vše zdaří, pokusí se pak vrt zabetonovat. Během pár hodin se jim podařilo vpravit do ventilu tisíce barelů bahna, uvedl jeden z dalších šéfů společnosti BP Doug Suttles.

Záběr z webkamery na dně Mexického zálivu. Na snímku je vidět, jak postupuje ucpávání poškozeného ventilu speciálním bahnem s cílem zastavit únik ropy.

Kliknutím na obrázek se dostanete na internetové stránky společnosti BP s webkamerou
(správci serveru upozorňují, že vzhledem k obrovskému zájmu dochází
k výpadkům spojení. Zároveň podotýkají, že webkamera nezachycuje celkový pokrok v ucpávání ventilu)

Změny na dně Mexického zálivu jsou vidět i na webkameře, kterou k poškozenému ventilu umístila před necelým týdnem společnost BP na nátlak Američanů. Ještě ve středu kamera zabírala část ventilu a z něj volně prýštící tmavou tekutinu. Dnes je na ní vidět snaha ventil ucpat, není ale jasné, zda kamera zabírá stejné místo, jako v předešlých dnech.

Čech na ropné plošině:

Geodet Jiří Prokop popsal, jak se žije na plošině

Podle BP jsou šance na úspěch 60 až 70 procent, experti z dalších těžebních firem dávají pokusu padesátiprocentní šanci. "Jedním ze scénářů je, že by to mohlo situaci ještě zhoršit," upozornil Anil Kulkarni z Pensylvánské státní univerzity. "Pokud se to celé potrhá, bude ještě obtížnější to uzavřít." Suttles nicméně uvedl, že alespoň do středeční noci tamního času nebyly další úniky zjištěny.

Úřady jsou zatím v hodnocení operace opatrné. "I když jsme některými aspekty této procedury povzbuzeni, nechci vyjadřovat optimismus, dokud si nejsem jistá, že se povedlo zajistit vrt a zastavit unikající ropu," řekla několik hodin po začátku celé operace šéfka záchranných prací a místní pobřežní stráže Mary Landryová.

Záběr z webkamery zabírající únik ropy do Mexického zálivu. Společnost BP ji zpřístupnila veřejnosti

Tak vypadaly záběry z webkamery na dně Mexického zálivu před započetím procedury "top kill". Snímek pochází z pátku 21. května 2010

Pokud by se nepovedlo ucpat vrt bahnem, BP se zřejmě vrátí k předešlému nezdařenému pokusu zašpuntovat poškozený vrt kontejnerem a z něj pak odčerpávat ropu do tankeru na hladině moře.

Plošina Deepwater Horizon vybuchla 20. dubna a po dvoudenním požáru se potopila. Při neštěstí zahynulo 11 lidí a v Mexickém zálivu se vytvořila obrovská ropná skvrna. Experti americké vlády odhadují, že do Mexického zálivu denně unikají tři miliony litrů ropy. Společnost BP dosud uváděla 800.000 litrů.

Skvrna už zasáhla ekologicky citlivé mokřady v deltě Mississippi a zabila spoustu živočichů. Američané našli na pobřeží přes 300 ptáků, téměř 200 mrtvých nebo umírajících mořských želv a 19 delfínů. Podle Mary Landryové je postiženo kolem sto padesáti kilometrů louisianského pobřeží.

Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy plánovala oznámit, že nejméně do roku 2011 nebudou USA udělovat žádné povolenky k těžbě ropy v Arktidě, a to právě kvůli havárii v Mexickém zálivu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na jednoho ze senátorů.

Obama měl také ohlásit zpřísnění požadavků na bezpečnost při těžbě černého zlata a zřejmě také prodlouží moratorium na nové hluboké vrty v Mexickém zálivu, naopak by mohl povolit těžbu v mělkých vodách. Americký prezident pozastavil udělování povolenek k těžbě ropy po havárii na plošině Deepwater Horizon.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue