Protestujeme proti zlovůli ministra, hlásili filharmonici před Rudolfinem

  • 3
Hudebníci České filharmonie protestovali na schodech pražského Rudolfina proti způsobu jmenování svého nového ředitele. Ve večerních oblecích zahráli v poledne pod taktovkou hobojisty Vojtěcha Jouzy tři ze Slovanských tanců Antonína Dvořáka.

Za zády vystupujících umělců byly transparenty s nápisy "Teď už máme, co jsme chtěli" a další upozorňující na zlovůli ministra Riedlbaucha.

Pod schody Rudolfina se postupně sešlo několik desítek lidí, mezi nimi část cizinců, kteří celou akci považovali za součást kulturní nabídky Prahy.

Skladby odměňovali velkým potleskem. "Tohle se mělo hrát místo zrušeného koncertu," podotkla jedna z přihlížejících v narážce na minulý protest ČF.

Odvolaný Darjanin

Jmenovací dekret ministr novému řediteli Kasíkovi předal v době, kdy byl orchestr na zájezdu. Ministr bývalého ředitele ČF Darjanina odvolal tři týdny před parlamentními volbami a teoretickým koncem mandátu úřednické vlády. Důvodem jeho rozhodnutí prý byly nedostatky v hospodaření. Ty však vytýká i Darjanin Riedlbauchovi, který filharmonii vedl před ním. Podle orchestru jedná Riedlbauch ve střetu zájmů, jeho kroky vůči Darjaninovi jsou podle hudebníků vedeny výrazně po osobní rovině.

Na závěr improvizovaného vystoupení Ivan Pazour z Unie orchestrálních hudebníků přítomným vysvětlil důvod happeningu. "Protestujeme proti zneužívání moci ministrem Václavem Riedlbauchem, čistkám v kultuře a jmenování ředitelů bez výběrového řízení," uvedl. Poté dodal, že požadují nezávislé prošetření hospodaření ministra z období jeho působení v ČF.

Filharmonici chtěli svým vystoupením upozornit na způsob, jakým ministr kultury řeší situaci v orchestru. Podle člena umělecké rady ČF Jaroslava Pondělíčka jde o "nepochopitelnou překotnost", s jakou ministerstvo kultury vyřešilo odvolání šéfa.

Umělecká rada orchestru se dopoledne sešla s nově jmenovaným ředitelem Václavem Kasíkem, podle předsedkyně rady Jany Brožkové ze schůzky ale nic nevyplynulo. Každý setrvává na svém stanovisku, orchestru se nelíbí, že ministr jmenoval Kasíka bez konkurzu, Kasík uvedl, že byl do funkce jmenován, a bude ji tedy řádně vykonávat. Pro média dnes odmítl situaci komentovat.

"Jmenování ředitele České filharmonie proběhlo zcela v souladu se zákonem. Ministr výběrové řízení sice vypsat může, ale v žádném případě nemusí. Oba tyto způsoby výběru mají svá pro i proti a ani jeden z nich nelze obecně označit za vhodnější," řekl ke kritizovanému kroku ministra mluvčí Jan Cieslar. Argument, že výběr ředitele nebyl dopředu konzultován s filharmoniky, považuje ministerstvo za lichý. V žádné z příspěvkových organizací nevybírají ředitele její zaměstnanci, i když to jsou třeba v tomto případě umělci, doplnil.

Hudebníci České filharmonie (ČF) protestovali 27. května na schodech pražského Rudolfina proti způsobu jmenování svého nového ředitele.

Brožková řekla, že orchestr uvažuje i o dalších podobných akcích jako je dnešní protest. Situaci komplikuje fakt, že jsou v pátek a v sobotu volby, po kterých se může dlouho sestavovat vláda; situaci budeme řešit operativně, uvedla. Hudebníci chtějí, aby řádný konkurz vypsal až nový ministr kultury, Riedlbauch jako bývalý šéf ČF je podle nich ve střetu zájmů.

"Ministerstvo kultury dosud neobdrželo žádost umělecké rady České filharmonie o převedení České filharmonie do jiné nestátní formy hospodaření, která by umožňovala filharmonikům řídit organizaci jen a pouze podle jejich představ," podotkl mluvčí ministerstva.

Hudebníci České filharmonie (ČF) protestovali 27. května na schodech pražského Rudolfina proti způsobu jmenování svého nového ředitele.S Riedlbauchem měl orchestr ke konci jeho osmiletého působení spor především kvůli rozdílnému výkladu autorského práva, hudebníci kvůli tomu v roce 2008 ani neumožnili pořizovat nahrávky z Pražského jara. Riedlbauchovi měl skončit mandát s koncem roku 2008, v létě ale tehdejší ministr kultury Václav Jehlička vypsal na jeho místo konkurz. Do něj se Riedlbauch nepřihlásil, ve funkci tedy pokračovat nechtěl.

Pro Darjanina hlasovalo pět z devíti členů výběrové komise, Jehlička jej v listopadu 2008 jmenoval s nástupem do funkce 1. července 2009. Orchestr zkušeného manažera vítal, ten okamžitě ukončil spor o autorská práva a deklaroval, že by rád zvedl muzikantům platy.

Vladimír Darjanin

Orchestr za odvolaným ředitelem stojí, na protest proti jeho odchodu dokonce zrušil koncert (více ZDE).

Václav Kasík vedl ČRo od roku 1999 po dvě funkční období, loni v červenci jej rada rozhlasu odvolala, mezi důvody uvedla například předražení rekonstrukce budovy rozhlasu, kauzu vedoucího sekretariátu ČRo, který neměl lustrační osvědčení, nebo třeba výběr Barbory Tachecí na post ředitelky Radiožurnálu.

,