Jamajské jednotky v centru Kingstonu válčí s populárním drogovým bossem

  • 70
Jamajské vojenské a policejní jednotky zaútočily proti pozicím drogového bosse Christophera "Duduse" Cokea. Jeho lidé se opevnili v několika čtvrtích jamajské metropole Kingston a začali bojovat. Rozhodnutí vlády vydat narkobarona do USA vyvolalo v metropoli výbuch násilí.

Nejchudší Jamajčané ho mají za spasitele, Američané za jednoho z nejnebezpečnějších narkobaronů vůbec. Jmenuje se Christopher "Dudus" Coke a vláda kvůli jeho vydání do USA vyhlásila výjimečný stav.

Nikoli premiér či guvernér, ale letos jedenačtyřicetiletý "don Dudus" je podle řady expertů nejmocnějším mužem ostrovní Jamajky. Však mu také říkají "prezident" či "generál".

Velí mocnému gangu Shower Posse, nazvanému podle zvyku "sprchovat" protivníky kulkami. Obchoduje s drogami i zbraněmi nejen v Karibiku, ale rovněž v USA a Británii. Vede partu, která má na svědomí stovky, možná i tisícovku vražd doma i v cizině. USA proto požádaly o jeho vydání. Dostane-li se kmotr Coke do USA, hrozí mu doživotní vězení.

Jamajský narkobaron Christopher "Dudus" Coke

"Obětujeme se pro něho!"

Což ale nebude snadné zařídit. Jako správný mafiánský kmotr je don Dudus i sponzorem nejchudších obyvatel jamajského hlavního města Kingstonu. Zásobuje je potravinami, části z nich platí vzdělání. "Dudus je blízko Bohu. Jsme připraveni pro něj zemřít, stejně jako se pro nás Ježíš obětoval na kříži," svěřil se reportérovi agentury AFP jeho stoupenec.

Poněkud civilněji se vyjádřil Christopherův stoupenec, jeho dosavadní právník a současný senátor Tom Tavares-Finson. "Je to obchodník pohybující se v rámci zákona. Nikdo neslyšel, že by se kdy účastnil nelegálních transakcí," dodal bez mrknutí oka pro stanici BBC spokojený zákonodárce.

Když pak minulý týden vláda po několikaměsíčním váhání odsouhlasila narkobaronovo vydání do USA, části hlavního města - západní Kingston a předměstí Saint-Andrew - se ve snaze ochránit předáka gangu proměnily v pevnost ohrazenou barikádami.

Donovi stoupenci útočili na policisty i jejich stanice, některé z nich hořely. Do Kingstonu se prý stahovali gangsteři z celého ostrova, aby coby loajální spojenci pomohli kmotrovi.

Vláda proto v neděli večer vyhlásila ve výše uvedených částech Kingstonu výjimečný stav s tím, že potrvá nejméně měsíc. Vyzvala také "zákonadbalé" občany, aby obklíčené části města opustili.

Jamajské jednotky bojují proti příznivcům narkobarona Christophera "Duduse" Cokea v centru Kingstonu

Podaří se dona chytit?

Při nepokojích zahynuli nejméně tři lidé. Přesto - či právě proto - se zatím nepodařilo Cokea chytit. Možná i proto, že propojení politiky a gangů má na ostrově tradici. Gang stydlivého Duduse, který se vyhýbá fotografům, má tradičně blízko k vládnoucím labouristům.

Jamajský premiér Bruce Golding se devět měsíců snažil kmotrovu vydání do USA zabránit. Dokonce i tím, že najal lobbisty, kteří ve Washingtonu pracovali na změně amerického názoru. Nakonec se premiér Americe podvolil a odstartoval to, čeho se bál. Západní Kingston vzplál.

Obyvatelé Kingstonu protestují proti vydání drogového bosse Christophera "Duduse" Cokea do USAObyvatelé Kingstonu protestují proti vydání drogového bosse Christophera "Duduse" Cokea do USA

Ostrov ovládaný narkobaronem?

Symbióza mezi jamajskými politiky a gangstery z chudých předměstí vznikla nejpozději v 70. či 80. letech minulého století. Gangy byly nejen spřízněny a chráněny, ale zřejmě i vyzbrojeny ostrovní elitou. Za to garantovaly hlasy "svých lidí" ve volbách.

Premiéru Goldingovi musely pohrozit Spojené státy i opozice, aby vyhověl žádosti o kmotrovo vydání. Ostatně Dudus patří k dědičné gangsterské elitě: šéfování skupiny zdědil po otci Lesterovi. A byznys rozšířil do nového teritoria - New Yorku. Tři Christopherovi sourozenci, dva bratři a sestra, však měli méně štěstí. Byli totiž zabiti ve zločineckých soubojích.

Kingston v plamenech

Dudus se skrývá v kingstonské čtvrti Tivoli Gardens. V ulicích čtvrti se v noci na úterý ozývaly silné exploze a nad oblastí se vznášel oblak kouře. Přívrženci Duduse vjezdy do Tivoli Gardens zablokovali barikádami. Na narkobaronovy pozice údajně vojenské vrtulníky shazují výbušniny. Aerolinky kvůli násilí zrušily řadu letů do a z jamajské metropole.

Podle ministra pro národní bezpečnost Dwighta Nelsona dosud v oblasti při střetech zemřelo jedenáct lidí a mnoho dalších skončilo se zraněním v nemocnici. Některá média hovoří o 31 mrtvých.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video