Brankář Philadelphie Michael Leighton kapituloval, nad ním se z gólu raduje Tomáš Plekanec z Montrealu. | foto: AP

Hamrlík s Montrealem vyválčil první vítězství nad Philadelphií

• 11
Hokejisté Montrealu se vrací do hry ve finále Východní konference play-off NHL. Po úvodních dvou porážkách a hrozivém skóre 0:9 na domácím ledě konečně překonali obranu Philadelphie v čele s brankářem Michaelem Leightonem a vítězstvím 5:1 snížili stav na 1:2 na zápasy. První hvězdou byl vyhlášen český obránce Roman Hamrlík, jenž si připsal dvě asistence a pěstní souboj.

Hokejisté Montrealu ve vyprodané domácí aréně Bell Centre podali stejně skvělý výkon jako publikum při vytváření atmosféry a výsledkem byla výhra 5:1 nad Philadelphií, znamenající snížení ve finálové sérii Východní konference na 1:2 na zápasy.

Canadiens svého soupeře přestříleli 38:26 a neprůstřelnost hostujícího gólmana Michaela Leightona ukončil už v 8. minutě duelu s pořadovým číslem tři střelec Michael Cammalleri.

Leightonova série bez gólu po úvodních triumfech 6:0 a 3:0 tak trvala 172 minut a 55 vteřin. V závěru třetiny navíc zvyšoval na 2:0 Tom Pyatt a jediným střelcem prostřední dvacetiminutovky byl pro změnu montrealský Dominic Moore.

Když se v úvodu třetí třetiny po druhé gólové asistenci v zápase z hole Romana Hamrlíka prosadil útočník Brian Gionta, za stavu 4:0 pro Canadines již málokdo pochyboval o možném obratu Philadelphie.

Nulu na kontě Jaroslava Haláka sice v čase 48:22 umazal forvard Simon Gagne, to bylo ovšem ze strany Flyers vše. Poslední slovo navíc patřilo opět domácím. V čase 59:29 využil přesilovku obránce Marc-Andre Bergeron.

"Cítil jsem se v pohodě. Nehodlám se zatěžovat tím, že dali tolik gólů. Nikdo si nemyslel, že sérii vyhrajem 4:0 na zápasy. Musíme se z toho otřepat, soupeř je zpět v sérii a další zápas bude pro nás klíčový," řekl zámořským novinářům brankář Philadelphie Michael Leighton, u jehož dvou obdržených gólů byl Roman Hamrlík.

Český obránce Montrealu si v zápase připsal dvě přihrávky a v závěru se zviditelnil také bitkou s hostujícím útočníkem Scottem Hartnellem, načež za svůj výkon byl zvolen první hvězdou střetnutí. Zlínský rodák se pustil celkově do své šesté bitky kariéry v NHL a první od roku 2003:

Výsledky play-off:

Finále Východní konference - 3. zápas:

Montreal - Philadelphia 5:1 (2:0, 1:0, 2:1)
8. Cammalleri (Hamrlík), 17. Pyatt, 32. Moore, 42. Gionta (Hamrlík), 60. M. Bergeron - 49. Gagne. Střely na branku: 38:26. Diváci: 21.273. Stav série: 1:2.