Radost hokejistů Philadephie, s níž kontrastuje smutek brankáře Montrealu Jaroslava Haláka. | foto: AP

Chicago a Philadelphia udělaly druhý krok směrem k finále Stanley Cupu

• 6
Hokejisté Chicaga uspěli v play-off už v sedmém venkovním utkání za sebou, když v úterý zdolali San Jose 4:2, a ujali se v sérii o nejlepší celek Západní konference vedení 2:0 na zápasy. Stejný vývoj má také finálová série Východní konference pouze s rozdílem, že výhry slavilo domácí mužstvo. Rozjetá Philadelphia si poradila s Montrealem i napodruhé a po vítězství 3:0 vede rovněž 2:0 na zápasy.

Skóre 9:0 a vedení ve finálové sérii Východní konference už 2:0 na zápasy. Hokejisté Philadelphie v posledních dnech nemůžou svým fanouškům dělat větší radost.

Po senzačním obratu semifinálové série konference proti Bostonu ze stavu 0:3 na zápasy a navíc průběžného skóre 0:3 v rozhodujícím sedmém duelu se rozjetí Flyers nezastavili ani proti Montrealu a vybojovali již šestý triumf v play-off za sebou.

V první konfrontaci vyhnali Letci hvězdného brankáře Canadiens Jaroslava Haláka po čtyřech gólech na střídačku. Utkání s pořadovým číslem dvě už slovenský reprezentant odchytal celé. Za svá záda ovšem pustil tři puky, což Philadelphii zajistilo vítězství 3:0.

Fauly Scotta Gomeze a Briana Gionty postupně v 5.a 36. minutě potrestali Danny Briere se Simonem Gagnem. V závěrečné třetině pak ještě český bek Lukáš Krajíček vyslal do útoku Ville Leina, který po individuálním průniku z levého křídla zaskočil Haláka a stanovil konečné skóre duelu.

Po skvělých výkonech slovenského brankáře Montrealu proti Washingtonu a Pittsburghu tak převzal post brankářské hvězdy play-off pro změnu Michael Leighton. Osmadvacetiletý Kanaďan udržel druhou nulu za sebou poté, co v prvním duelu zneškodnil 28 ran a ve druhém startu proti Canadiens si poradil s dalšími 30 puky.

Leighton přitom debutoval v play-off až v průběhu série s Bostonem, když 10. května střídal zraněného Briana Bouchera a šel tak na led po téměř dvouměsíční pauze. Aktuální jednička Philadelphie naskočila do zápasu s pořadovým číslem 5. a pomohla k výhře nad Bostonem 4:0. V dalších utkáních Flyers s Leightonem v brance slavili výhry 2:1 a 4:3, načež v následných konfrontacích s Montrealem rodák z Petrolia v Ontariu dokonce neinkasoval ani v jednom případě (6:0 a 3:0).

Chicago ovládlo led San Jose i napodruhé

Hokejisté Philadelphie vyhráli v play-off už šest zápasů za sebou. Tým Chicaga se pak pro změnu může pyšnit sérií sedmi venkovních triumfů v řadě poté, co poslední dva vybojoval ve finále Západní konference v domácím prostředí San Jose.

Na úvodní těsnou výhru 2:1 v úterý Blackhawks navázali výsledkem 4:2, když proti Sharks průběžně vedli 3:0 a 4:1. Gólů padalo více, přestože v porovnání se zahajovacím duelem nebyli brankáři obou týmů v takovém zápřahu. Po střelecké smršti 45:40 v odvetě San Jose opět přestřílelo svého soupeře tentokrát 27:20.

Hostující Fin Antti Niemi si ale znova vedl lépe, než jeho ruský konkurent Jevgenij Nabokov. První gólman Sharks lovil ze sítě čtyři puky po střelách Andrew Ladda, Dustina Byfugliena, Jonathana Toewse a Troye Brouwera. Z řad domácích se prosadil pouze Patrick Marleau, jenž v 32. minutě nejprve snižoval na 1:3 a v 56. minutě korigoval na 2:4.

První hvězdou střetnutí byl s bilancí (1+1) vyhlášen kapitán vítězného Chicaga Jonathan Toews. Lídr kanadského bodování play-off se zlepšil na 23 bodů (7+16) ze 14 dosavadních startů ve vyřazovacích bojích.

Na domácím ledě zatím Blackhawks v letošním play-off dotáhli do vítězného konce pouze tři z šesti duelů. Série pokračuje třetím zápasem v pátek, naváže Chicago před vlastním publikem na úspěchy z arény HP Pavilion?