Vůdci thajských protestů se vzdali. Boje pokračují, v Bangkoku hořely budovy

  • 19
Armádní transportéry ráno prorazily barikády, které chránily protivládní povstalce v Bangkoku. Při bojích zahynulo šest lidí včetně italského novináře. Vůdci demonstrantů se pak vzdali a vyzvali k ukončení protestů. Násilnosti se ale rozšířily do dalších částí Thajska. Vzplálo mnoho budov, nákupní centra, banky, burza.

"Okamžitě opusťte oblast. Armáda zahajuje operaci," ozvalo se nad ránem z tlampačů v Bangkoku. Poté do centra vjelo 25 obrněných transportérů, aby kryly zhruba stovku vojáků.

Měli jasný úkol - vyčistit centrum thajské metropole od tří tisícovek protivládních demonstrantů v červených tričkách, kteří požadují vypsání nových voleb a chtějí návrat expremiéra Tchaksina Šinavatry. Střed města obléhali od 3. dubna.

Mrtvý protestující po bojích v centru thajské metropole Bangkoku (19. května 2010)

Mrtvý protestující po bojích v centru thajské metropole Bangkoku (19. května 2010)

"Toto je den D," řekl agentuře AP jeden z vojáků. "To je konec odporu, vláda se rozhodla povstání definitivně zlikvidovat. Oběti jsou nevyhnutelné," řekl thajský senátor Lertrat Rattanavanit, který se do poslední chvíle pokoušel zprostředkovat smír mezi opozicí a vládou.

Po několikahodinových bojích předák demonstrantů vyzval spolubojovníky v obležené oblasti, aby se vzdali. Dav ale žádal pokračování bojů. O chvíli později se čtyři šéfové povstalců ukázali před kamerami na policejní stanici a vyzvali vzbouřence, aby šli domů.

Boje v centru thajské metropole Bangkoku (19. května 2010)

Boje v centru thajské metropole Bangkoku (19. května 2010)

"Vím, že pro některé z vás je to nepřijatelné a že někteří z vás nechtějí uposlechnout, ale nemůžeme dále odolávat. Vyměníme naši svobodu za vaši bezpečnost. Udělali jsme vše, co se dalo. Žádám všechny demonstranty, aby se teď vrátili do svých domovů," řekl vůdce protestů Nattavut Sajkuar.

V centru Bangkoku zemřelo šest lidí

V centru města to ale zatím na klid zbraní nevypadá. V době, kdy bojovníci v červených košilích oznámili konec protestů, se ulicemi ozývaly výbuchy granátů. Skupinky vzbouřenců založily několik velkých požárů.

Demonstranti zapálili dvacítku významných objektů, mezi nimi budovu burzy, druhé největší jihoasijské obchodní centrum Central World i další nákupní centra, několik bank, městskou energetickou společnost a multikino, jehož komplex se zřítil.

VAROVÁNÍ ČESKÉ AMBASÁDY

Vzhledem k zahájení vojenských operací na ukončení demonstrací doporučuje velvyslanec, aby všichni, kteří se nacházejí kdekoliv v Bangkoku, pokud možno do odvolání nevycházeli ze svých domovů.

Centrem města se rozléhá střelba a ulice se zahalily do dýmu. Armáda prý má oblast, kde byla více než šest týdnů bašta tří tisíc povstalců, pod kontrolou. Operace přesto bude pokračovat celou noc.

Do nemocnic mezitím přicházejí ranění. Při bojích zemřelo šest lidí včetně italského novináře a dalších nejméně 60 lidí je zraněných. Mezi mrtvými je i italský fotoreportér.

Napjatou situaci ještě vyhrotil Šinavatra, který se ukrývá na neznámém místě, když prohlásil, že násilí může vyústit v občanskou válku, která zachvátí celou zemi. Zároveň odmítl obvinění thajské vlády, že je překážkou mírového urovnání sporů.

Boje v centru thajské metropole Bangkoku (19. května 2010)

Boje v centru thajské metropole Bangkoku (19. května 2010)

Vývoj situace odhadl bývalý premiér přesně. Demonstranti ve městě Udontchání na severovýchodě země zapálili radnici, vzplálo i sídlo starosty ve městě Kchónkén. Vláda vyhlásila od osmé hodiny večer do šesti ráno zákaz vycházení, aby situaci stabilizovala. Opatření platí v Bangkoku i 21 provinciích.

V Bangkoku nejde elektřina a na čtvrtek úřady vyhlásily volný den. Skupinky povstalců útočí i na média, nelíbí se jim jejich údajné neobjektivní zpravodajství. V oblasti nepokojů je i česká ambasáda, která je dočasně uzavřená. Pro Čechy je zřízený nouzový provoz na maďarském velvyslanectví.

DRAMA V THAJSKU DEN PO DNI

14. března - Na 150 tisíc stoupenců bývalého thajského premiéra Tchaksina Šinavatry se shromáždilo v historickém centru hlavního města Bangkoku s požadavkem na odstoupení vlády ministerského předsedy Apchisita Vedžadžívy a vypsání nových parlamentních voleb.

Nepokoje v Bangkoku (16. května 2010)16. března - Opoziční demonstranti, tradičně odění do červených triček, v Bangkoku okořenili protesty symbolickým rozléváním vlastní krve před budovou thajské vlády.

28. března - Premiér Apchisit Vedžadžíva jednal v přímém přenosu televizních kamer s opozicí z řad masově protestujících stoupenců.

7. dubna - V Bangkoku a okolí byl vyhlášen výjimečný stav poté, co demonstranti pronikli do budovy thajského parlamentu.

10. dubna - Střety pořádkových sil s protivládními demonstranty si vyžádaly 21 mrtvých a téměř 900 zraněných.

26. dubna - Thajský král Pchúmipchon Adundét po téměř měsíc a půl trvající politické krizi poprvé vystoupil na veřejnosti a vyzval ke klidu.

Nepokoje v Bangkoku (16. května 2010)3. května - Premiér Vedžadžíva navrhl demonstrující opozici uspořádání předčasných parlamentních voleb 14. listopadu. Podmínil to ovšem tím, že ustanou v pouličních protestech.

12. května - Premiér Vedžadžíva vyzval tisíce demonstrantů, kteří se opevnili v obchodní čtvrti v centru Bangkoku, k odchodu a varoval veřejnost, aby se připravila na "potíže".

13. května - Armáda obklíčila zabarikádované demonstranty. Následné střety si vyžádal nejméně 37 mrtvých a 250 zraněných. Kabinet rozšířil výjimečný stav na 15 provincií království a 16. května na 22 provincií.

19. května - Armáda pronikla do povstalecké zóny. Dva hlavní předáci povstalců se podle AP vzdali policii a formálně odvolali protesty. Během bojů zahynuli nejméně čtyři lidé a přes 50 lidí bylo zraněno. Desítky lidí údajně vojáci zajali.

autor: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue