Jedna z nových tras pro cyklisty povede centrem Prahy podél řeky. Půlkilometrová cyklostezka a 250 metrů dlouhá cyklotrasa by měly vést z Výtoně směrem k ulici Na Slupi. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Jízda o život na cyklostezkách v Praze. Přes auta i vystouplé kanály

  • 88
Ještě letos přibude v Praze osm nových kilometrů stezek pro cyklisty. Ale i když je na cyklostezkách bezpečněji než na silnicích, i na nich hrozí v hlavním městě úrazy. Přehlédnout vystouplý kanál nebo kořeny stromů prorůstající asfaltem se nemusí vyplatit.

Je štěstí, když taková nepozornost skončí pouze odřeninami nebo zničeným ráfkem u kola. "Když najedete do vystouplého kanálu, i při nijak závratné rychlosti to je velká rána a cyklista se může zranit," potvrdil Michal Křivohlávek z občanského sdružení Auto*mat, které se cyklistikou v Praze zabývá.

"Hned dva vystouplé kanály za sebou jsou za mostem přes ulici Pod Chodovem kousek od nákupního centra Chodov," uvedl cyklista Petr Vavřinec, který jezdí z Chodova do práce v centru města.

Dva a půl kilometru dlouhá trasa na Evropské ulici v Praze vede přes zastávku autobusů městské hromadné dopravy. V cestě cyklistům navíc stojí sloupy a lampy.

Dva a půl kilometru dlouhá trasa na Evropské ulici v Praze vede přes zastávku autobusů městské hromadné dopravy. V cestě cyklistům navíc stojí sloupy a lampy.

Pozor na změnu povrchu

Na této trase označené A22, která vede od nákupního centra na Chodově na Roztyly a dál do centra k Vltavě, to není jediná překážka. Nebezpečné je například křížení se s auty, která jezdí z nákupního centra. Nebezpečná je také cesta kolem firem v Braníku.

Potíže mohou některým neopatrným cyklistům udělat i změny povrchu. Mezi branickými baseballovými hřišti totiž cyklisté přejíždějí z asfaltu na prašnou cestu. Pokud pojedou do zatáčky neopatrně, může se stát, že jim kola podklouznou. Na kořeny mohou cyklisté zase najet na stezce A2 před Žlutými lázněmi v Podolí.

Drobné překážky, na které by si pražští cyklisté měli dávat pozor, jsou podle Křivohlávka v metropoli přibližně na třech stech padesáti místech. "Technická správa komunikací jich každý měsíc několik vyřeší, ale vše naráz nestíhá a ani na to nemá peníze," vysvětlil.

Nepříjemné může být například projíždět po trase A15, která vede po Mariánských hradbách. Tady cyklisté chvíli jedou po stezce, chvíli po silnici.

Problémy vznikají také v místech, kde vede trasa buď přes most, nebo podchodem.

Například v podjezdu pod Modřanskou ulicí musí dávat pozor, aby nenarazili do betonových oblouků, které chrání chodce právě před jedoucími cyklisty.

Kde je v Praze na kole nebezpečně? Znáte taková místa? Podělte se o svoje zkušenosti s ostatními čtenáři v diskuzi nebo piště na ales.berny@mfdnes.cz.

kde se plánují nové trasy

Trojská - Čimická

Vznikne tady nová cyklotrasa, která bude měřit 640 metrů a propojí vltavský břeh s Čimicemi. Vybudování cyklotrasy vyjde Prahu na 3,23 milionu korun. Cyklotrasa povede od tramvajového mostu známého jako rámusák nahoru podél ulice Pod Havránkou.

Mariánská - Durychova

Mezi Mariánskou a Durychovou ulicí mezi Kamýkem a Lhotkou vznikne cyklostezka i cyklotrasa. Stezka bude dlouhá půl kilometru, cyklotrasa potom bude měřit tři sta devadesát metrů. Náklady na jejich vybudování jsou 4,28 milionu korun.

Výtoň - Na Slupi

V centru města bývají problémy vybudovat stezky, není je kam dát. Výjimkou bude cyklostezka z Výtoně k ulici Na Slupi. Cyklostezka bude měřit pět set metrů a na ni potom naváže cyklotrasa, která bude měřit dvě stě padesát metrů. Jejich stavba a vyznačení vyjdou město na 3,71 milionu korun.

Perucká - Podle Kačerova

Nejdelší z plánovaných stezek a tras povede z Michle z ulice Podle Kačerova až do ulice Vršovická. Obě části Prahy tak budou propojeny. Cyklostezka bude dlouhá 1,2 kilometru, cyklotrasa bude měřit 2,28 kilometru. Vybudování vyjde na 12,74 milionu.

Za Elektrárnou - Podbabská

Na levém vltavském břehu chybí podél Stromovky cyklotrasa nebo cyklostezka. Ta teď nově vznikne mezi ulicemi Podbabská a Za Elektrárnou. Cyklotrasa bude měřit 1,8 kilometru a náklady se vyšplhají na dva a půl milionu korun.

Tunel Vítkov

Za deset milionů korun nechá město předělat bývalý železniční tunel pod Vítkovem. V něm vznikne 320 metrů dlouhá cyklostezka. Lidé se tak na svých bicyklech pohodlně a bezpečně dostanou ze Žižkova do Karlína a zpět. Nyní musí přejíždět vrch Vítkov nebo jezdit přes centrum.