Ministr vnitra Martin Pecina vyrazil do Moravskoslezského kraje obhlédnout povodňovou situaci. | foto: Radek Miča, MAFRA

Vláda slíbila na povodně osm set vojáků, pomoc slibují i strany

  • 170
Na velkou vodu v předvolební kampani rychle reagují politici. Do Moravskoslezského kraje vyrazil obhlédnout situaci ministr vnitra Martin Pecina. Kabinet na mimořádném jednání rozhodl, že vyšle do oblasti až 800 vojáků. I strany přispěchaly s příslibem pomoci.

Vláda rozhodla, že do oblastí postižených povodněmi může mimo záchranný systém vyslat až 800 ženistů, lidí ze záchranných rot, geodetů a dalších specialistů.

Podle ministra obrany Martina Bartáka pracuje integrovaný záchranný systém dobře, vojáci budou třeba spíše při odstraňování následků povodní nebo v případě výrazného zhoršení situace. "Vláda je připravena na vzniklou situaci pružně reagovat," vzkázal Barták.

První žádost kabinet dostal od hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslava Palase, který požádal o 500 vojáků především na odstraňování následků povodní. "V tuto chvíli je to jediný požadavek, ale my jsme k tomu vládnímu nařízení přistoupili i jako k prevenci," vysvětlil ministr.

Peníze až na druhém místě

Fischerova vláda kvůli situaci na severu Moravy a ve Slezsku mimořádně zasedala. "Zároveň proběhla videokonference s hejtmany Olomouckého, Moravskoslezského, Zlínského a Jihomoravského kraje. Připojili se do diskuse a popsali situaci a nejtíživější problémy," shrnul Barták.

Na schůzce se řešila i peněžní pomoc. Ministerstvo financí je podle Bartáka připravené vyčlenit asi 50 milionů korun. "Doufáme, že to bude co nejméně," dodal Barták s tím, že finanční pomoc je až na druhém místě a že je nutné zajistit především bezpečnost obyvatel.

Vojáci už pomáhají, situaci ze vzduchu dnes monitorovaly dva jejich vrtulníky. Také Barták se osobně do postižených míst podívá. Navštívit chce Moravskoslezský kraj a Přerovsko.

Ještě před mimořádným zasedáním vlády vyrazil do postižené oblasti ministr vnitra Martin Pecina. Setkal se s hejtmanem Jaroslavem Palasem. "Zatím to hasiči zvládají, ale vojáků bude potřeba, zejména pro obnovovací práce po povodních," prohlásil po prohlídce Pecina.

Strany slibují ruce k dílu i peníze

Strany v postižených regionech ruší předvolební akce a nabízejí svou pomoc.

"Kandidáti budou k dispozici pro pomoc postiženým lokalitám. ODS na regionální i centrální úrovni připravuje plán, jak lidem v oblastech zasažených velkou vodou efektivně pomoci," uvedl mluvčí ODS Martin Kupka. Dodal, že zatím působí na scéně hasiči a záchranáři, takže straníci čekají na příhodný okamžik.

ČSSD nabídla finanční pomoc, konkrétně 1,2 milionu ušetřených za zrušené velké předvolební mítinky. "Částka bude převedena tak, aby mohla být co nejrychleji použita," slíbil v tiskové zprávě předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Dodal, že sociální demokraté budou s vládou i ve Sněmovně spolupracovat na co nejrychlejším řešení následků záplav. Vzhledem k tomu, že v úterý se koná poslední schůze poslanců před volbami, bude to nejspíš práce až pro nově zvolené poslance.

Zelení od dopoledne pomáhají osobně přímo na místě. "U Porubky stavěl jeden tým pytlové hráze, další tým pomáhá na soutoku Odry a Ostravice," informoval lídr zelených v Moravskoslezském kraji Ladislav Vrchovský.

Pomáhat s vodou chce i olomoucká TOP 09. "Přerušujeme kampaň. V současné době je nejdůležitější zajistit pomoc těm, kteří jsou v ohrožení. Jsme připraveni pomoc zprostředkovat i osobně se do ní zapojit," uvedla první žena olomoucké kandidátky Jitka Chalánková.

Poslankyně KSČM a jednička moravskoslezské kandidátky strany Kateřina Konečná v tiskovém prohlášení v neděli uvedla, že v případě pokračování dešťů v kraji a nutnosti protipovodňových opatření komunisté odvolají své kandidáty a spolupracovníky z volební kampaně, aby mohli pomáhat lidem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video