VIDEO: Ze sýrové krusty si můžete podle Pohlreicha spíchnout slipy

  • 55
Jakoukoliv rybu lze na talíři zabít vrstvou zapečeného sýra, přitom stačí trocha vyhlášené holandské omáčky a o špičkový chuťový zážitek máte postaráno. Podobné je to s přípravou hovězích plátků s omáčkou. Stačí vědět jak na to, a budou se vám rozplývat na jazyku.

Večer bude Zdeněk Pohlreich učit nejen tyto základy vaření ve svém Ano, šéfe! dva profesionální kuchaře v sídlištní restauraci Kotelna na pražském Zahradním městě. Okamžitě zjistí, že jídelní lístek "Hlas Kotelny" obsahuje skutečné poklady.

Na originální ídelníček se Zdeněk Pohlreich nejprve moc netvářil, ale nakonec uznal, že má něco do sebe a dokonce přispěl i svými vtipy.Když si objednal klobásovou pánev, netušil Zdeněk Pohlreich, že mezi buřty najde i kousky jablek a rybízovou zavařeninu.

Objednaného lososa pod vrstvou olivové tapenády a sýrovou krustou nemůže ani najít, natož aby měl odvahu k jeho konzumaci. Zato si vyhraje s tvarováním chladnoucí vrstvy sýra. Váhá u toho, jestli si z ní vytvořit škrabošku na benátský festival nebo si dát stejný pokrm ještě jednou a spíchnout si ze dvou plachet sýra třeba slipy.

Kromě lososa zabitého sýrem ochutná ještě "klobásovou pánev sladkou jak hovno z nutrie", protože neuvěřitelně kombinuje chuť buřtů, jablek a rybízového džemu. Jenže hosté nemohou za to, že manželka jednoho z majitelů zrekonstruované sídlištní kotelny má ráda sladké.

Přežije ten, kdo bude vařit chutně a levně

Dlužno ovšem říci, že interiér restaurace s krbem a přilehlou letní zahrádkou je velmi příjemný a kuchyně čistá. Je vidět, že provozní, paní Riedlová, je perfekcionistka a restauraci si hýčká jako vlastní dítě. A netradiční jídelní lístek Kotelny dokonce obsahuje také skutečné vtipy.

Nakonec šéf slíbí nějaké i přidat, když zjistí, že místní kuchaři jeho dobře míněné rady pochopili a host by se tedy v Kotelně měl i slušně najíst. Jen si neodpustí poznámku k servírování jídel na pánve: "Česká gastronomie se zlepšuje každým okamžikem, začínáme žrát z pánví."

Zdeněk Pohlreich s personálem Kotelny.

Paní provozní a kuchařům jen zbývá poradit, že musí vařit jednoduše, chutně a levně, protože konkurence je obrovská a lidé šetří. Například "fish and chips" a k tomu domácí tatarku. "Vždyť tady by snědli i smaženej telefonní seznam," konstatuje přesvědčivě. A přidává tip na výborné hovězí s několika variantami výborných omáček. To, že omáčka musí být silná, už Pohlreichovi příznivci vědí (viz předchozí článek).

Jak správně na hovězí s omáčkou?

Hovězí maso pokrájejte na plátky, neklepejte, na pánvi si rozehřejte olej.Plátky hovězího masa prudce orestujte na oleji.

K masu, které si připravujete například na Stroganov, se chovejte jako ke steakům. To platí obecně. Prostě je na rozpálené pánvi jen zprudka opečte, přitom je obracejte, nemíchejte a po opečení dejte stranou.

Z výpeku z hovězího masa připravíte výbornou omáčku. Z výpeku z hovězího masa připravíte výbornou omáčku, třeba žampionovou.

Na pánev si do výpeku dejte změknout malinko cibulky a orestujte posekané žampiony. Na ochucení přidejte trochu protlaku nebo drcených rajčat zbavených slupky, malinko vše společně opět orestujte, přidejte smetanu a nechte krátce povařit. Omáčku dochuťte nadrobno posekanými kyselými okurkami a citronovou šťávou. Teprve když jste si chutí omáčky jisti, vložte do ní zpátky opečené maso a můžete servírovat.

Hovězí maso třikrát jinak ze stejného základu. Chuť a vzhled omáčky ovlivníte  ingrediencemi přidanými do výpeku.

Co plánuje Pohlreich po dotočné?

Protože je to poslední restaurace, kde se snažil přispět svými zkušenostmi k vylepšení kuchyně i provozu, může si troufnout plánovat do budoucna. Opět ho totiž nadzvedly neochucené zeleninové oblohy, které se v 99 procentech vracejí na talíři do kuchyně. "Až skončí tohle natáčení, otevřeme si se štábem chráněnou dílnu. Budeme vyrábět omyvatelnou oblohu a restaurace nám utrhají ruce," říká už se smíchem.

Zdeněk Pohlreich v dobrém rozmaru předvádí své svaly v pozici kobry. Pozice měsíce podle Zdeňka Pohlreicha.

Zdeněk Pohlreich v dobrém rozmaru předvádí své svaly v pozici kobry a měsíce.

Než se do toho pustí, přihodí ještě jednoduchý, ale cenný recept na vyhlášenou holandskou omáčku. Je s podivem, kolik vyučených českých kuchařů nemá o její existenci a lahodné chuti ani tušení. Přitom stačí čerstvé vajíčko a kousek másla. Oceníte ji nejen k rybě, ale třeba i k chřestu, který má právě sezónu (viz předchozí článek).

Recept na holandskou omáčku

Připravte si vodní lázeň, ve které ušleháte vajíčka, aby se vám tak rychle "nezdrcla". Po troškách přimíchejte máslo, jako když připravujete majonézu. Platí přitom poměr 1 vajíčko na 50 g másla.Omáčku ochuťte trochou pepře, citronu a soli a znovu promíchejte. Jak umíte tento poctivý základ holandské omáčky, tak jich umíte hned několik. Stačí přidat třeba sekané čerstvé bylinky. Záleží jen na vás, jak a čím ji dochutíte.

Příprava holandské omáčky je otázkou 5 minut.

Příprava holandské omáčky je otázkou pěti minut.

Dvě lžíce holandské omáčky k porci lososa úplně stačí.

Dvě lžíce holandské omáčky k porci lososa úplně stačí.