Statečně hájil slabší i své právo kouřit, znělo na Motejlově pohřbu

  • 123
Osobnosti veřejného života se v Praze rozloučily se zesnulým ombudsmanem Otakarem Motejlem. Na pohřeb se státními poctami dorazily desítky politiků a diplomatů v čele s prezidentem Václavem Klausem a jeho slovenským protějškem Ivanem Gašparovičem. Vzpomínalo se na Motejlovu statečnost, erudici i vášeň pro cigarety.

První český ombudsman Otakar Motejl zemřel po krátké nemoci v neděli 9. května ve věku 77 let.

Podrobnou on-line reportáž čtěte zde

Slovenský prezident pro iDNES.cz zavzpomínal na setkání s Motejlem v dobách polistopadové československé federace. Pak už se potkávali pravidelně a vždy prý s humorem.

"Poslední schůzku jsme měli naplánovanou na letošek, ale netušil jsem, že bude takováto," posteskl si Gašparovič na kameru iDNES.cz.

Humor byl jednou z Motejlových vlastností, na kterou vzpomínali všichni řečníci od předsedy Senátu Přemysla Sobotky přes úřadující šéfku poslanců Miroslavu Němcovou, předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského až po kolegu z právní praxe Davida Uhlíře.

Připomínala se také ombudsmanova statečnost a erudice, kterou projevil už za minulého režimu, když se angažoval jako obhájce disidentů i běžných lidí porušujících zákon. A ve vzpomínkách nesměla chybět ani Motejlova vášeň pro cigarety.

"Ota nejednou s lehkým úsměvem vzpomínal, jak si ho nějaký prokurátor nebo soudce po skončení líčení zavolal s prosbou, zda by Ota nezastupoval nějakého jeho příbuzného," vzpomněl Rychetský na léta za totality, kdy Motejl obhajoval disidenty.

Kouřit znovu začal s ohledem na dobrou náladu v rodině

Pražský právník a vysokoškolský pedagog David Uhlíř ale připomněl, že advokát Motejl se bral i za běžné přestupce zákona, o jejichž vině nemohl pochybovat. Vždy ale prý hleděl na to, aby jim byl oporou proti mašinerii komunistické justice.

"Jeho názory na zdravou životosprávu byly mírně řečeno výstřední. Po infarktu přestal kouřit, pak ale, jak říkal - s ohledem na dobrou náladu spolupracovníků a rodiny - zase začal," vzpomněl Uhlíř ombudsmanovu vášeň.

Po revoluci byl Motejl předsedou Nejvyššího soudu, pak dokonce ministrem spravedlnosti. Z žádné pozice se mu ale nepodařilo prosadit zásadní reformu justice.

Když kvůli tomu na ministerský post rezignoval, byl zvolen prvním ombudsmanem. Letos v prosinci by tomu bylo deset let od doby, kdy se úřadu ujal. Nového ombudsmana by měli vybrat poslanci do začátku července, ale zřejmě se to kvůli formování nové Sněmovny po volbách nestihne.

Ráno se přišly poklonit desítky lidí

Ráno se přišlo do Divadla Na Fidlovačce v pražských Nuslích poklonit památce veřejného ochránce práv několik desítek lidí. Roman Žamboch z Kanceláře Poslanecké sněmovny, která rozloučení spolupořádala, odhadl účast asi na dvě stovky lidí.

"Může se to zdát málo, ale na tak časnou hodinu je to dost lidí," soudí Žamboch, podle nějž mnozí lidé neskrývali slzy.

Jedna z účastnic piety si ale postěžovala, že rozloučení se koná na nevhodném místě, kde se nedá třeba autem dobře zaparkovat. V Rudolfinu nebo Národním divadle by byla podle ní účast vyšší. Divadlo Na Fidlovačce si vybrala rodina po dohodě s vedením kulturního stánku, kam Otakar Motejl rád chodil.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video