Popel z islandské sopky uzavřel letiště v Londýně a Amsterdamu

  • 4
Popel z islandského vulkánu uzavřel ráno nejméně na osm hodin letiště v Amsterdamu a Rotterdamu. Británie až ráno zprovoznila londýnská letiště Heathrow a Gatwick. Hustý mrak sopečného popela se posunul dále na jih a začal ohrožovat také provoz letišť na evropské pevnině. Přes den muselo být zrušeno tisíc letů.

Nejrušnější evropské letiště Heathrow bylo uzavřeno od 02:00 SELČ do 08:00 SELČ. Stejná omezení se týkala také londýnských letišť Gatwick, Stansted a London City. Do poledne byl provoz Gatwicku omezen na odlety.

Bezletová zóna platí také v celém Severním Irsku a v částech Skotska. Letiště v irském Dublinu bylo uzavřeno od 20:00 do pondělních 13:00 SELČ. Omezení zůstanou v platnosti nad Severním Irskem, Shetlandskými ostrovy a severem Skotska.

Mrak popela ze sopky Eyjafjallajökull dosahuje výšky devíti kilometrů.Mrak popela ze sopky Eyjafjallajökull dosahuje výšky devíti kilometrů.

V 06:00 se uzavřela letiště v Rotterdamu a Amsterdamu, jehož Schiphol je třetím největším letištěm v Evropě pro nákladní leteckou dopravu. "Znovu jsme otevřeli odbavovací přepážky," potvrdil dnes kolem poledne mluvčí letiště Schiphol.

Praha musela zrušit pět odletů a příletů

V současné době je podle BBC vyhlášena bezletová zóna již jen nad Shetlandskými ostrovy a Orknejemi. Mimo provoz zůstává irské letiště Donegal na severozápadě země. Podle evropské letové služby Eurocontrol se dnes nad Evropou uskutečnilo 28 tisíc letů, o tisícovku méně než normálně.

"Cesty letadlem budou něco jako loterie. Se sopečným popelem to je jako s deštěm. Dešťové mraky také přicházejí a pak zase odplynou, je prostě třeba se přizpůsobit."

Vulkanolog José Luis Fernández Turiel, který se zúčastnil vědecké expedice k sopce Eyjafjallajökull.

Omezení na letištích v západní Evropě se dotklo i linek vedoucích na pražskou Ruzyni. Letiště Praha podle mluvčí Michaely Lagronové eviduje na dnešek zatím pět zrušených příletů a pět odletů.

Islandská sopka Eyjafjallajökull chrlí do ovzduší popel i čtyři týdny od začátku erupce a stále tak představuje potenciální hrozbu pro leteckou dopravu v Evropě. K přesunu mračna vulkanického popílku v ovzduší přispívají i nynější povětrnostní podmínky.

Podle meteorologického institutu v Reykjavíku se sopečný mrak pohybuje ve výšce šest až devět kilometrů. Vítr se v oblasti, kde se mrak v neděli vyskytoval, stočil ze západu a jihozápadu na jih. Minulý měsíc bylo v Evropě kvůli popelu zrušeno 100 tisíc letů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video