Snímek z 11. května zachycuje monitory a na nich menší kontejner, který měl zakrýt místa, odkud uniká do Mexického zálivu ropa. | foto: AP

Inženýři zkouší zastavit únik ropy trubicí, Obama povolal elitní vědce

  • 126
Ani po více než třech týdnech se nepodařilo zastavit únik ropy do Mexického zálivu. Inženýři teď zkouší do poškozeného potrubí vsunout dlouhou trubici, která by měla ropu vyvádět do tankeru na hladině. Prezident Obama mezitím pověřil hledáním řešení špičkové experty včetně vědce, který se podílel na vývoji vodíkové bomby.

Drama v Mexickém zálivu pokračuje. Poté, co se nezdařilo uzavřít ventil vrtu a ani místo úniku zakrýt obřím kontejnerem, přišla společnost BP s dalším možným řešením. Do potrubí na dně moře se přímo pokouší vsunout asi 1,5 kilometru dlouhou trubici, která by unikající ropu odváděla do tankeru na hladině.

První pokusy ale selhaly, ohlásil americký ministr vnitra Ken Salazar bez bližších detailů. Inženýři se zatím ale nevzdali a zkouší nasunutí trubky do potrubí znovu. Doufají, že dnes dospějí k nějakému pokroku, podotkl.

Mrtvý delfín na pláži Hornova ostrova v Mexickém zálivu. Úøady tvrdí, že od 2. kvìtna našly na pláží podél zálivu nejménì šest mrtvých delfínù. Nejsou si ale jisté, zda zvíøata uhynula kvùli ropné skvrnì. (11. kvìtna 2010)

Mrtvý delfín na pláži Hornova ostrova v Mexickém zálivu. Úřady tvrdí, že od 2. května našly na pláží podél zálivu nejméně šest mrtvých delfínů. Nejsou si ale jisté, zda zvířata uhynula kvůli ropné skvrně.

Americkému prezidentovi Baracku Obamovi mezitím došla trpělivost a do oblasti vyslal pětičlenný tým elitních expertů, které sám vybral. Nechybí mezi nimi vědec, který se v 50. letech minulého století podílel na vývoji vodíkové bomby nebo odborník na techniky eventuální těžby na Marsu, uvedla agentura Bloomberg. Jejich úkol je jasný: zjistit, jak únik ropy konečně zastavit.

Do vod Mexického zálivu uniká denně podle oficiálních odhadů na 800 tisíc litrů ropy denně. A to v lepším případě - někteří vědci varují, že číslo je mnohem vyšší (více o názoru vědců čtěte zde).

Satelitní snímek z 10. května zachycuje ropnou skvrnu v Mexickém zálivu.

Satelitní snímek z 10. května zachycuje ropnou skvrnu v Mexickém zálivu.

Mazlavá látka se stále přibližuje k pobřeží USA a jižní státy se obávají devastující ekologické katastrofy, která by předčila i tragédii z roku 1989 při ztroskotání tanakeru Exxon Valdez u Aljašky. Na některých místech se první ropné znečištění už začalo projevovat a uhynula už i první zvířata. Zamořeno je osm pláží ve třech státech. Konkrétně v Mississippi, Louisianě a Alabamě, píše agentura Reuters.

Ropná katastrofa v Mexickém zálivu

Ropa uniká z ventilu poškozeného po výbuchu, který 20. dubna zničil plošinu Deepwater Horizon v Mexickém zálivu. Za více než tři týdny, které od té doby uplynuly, unikly do moře miliony litrů ropy. Skvrna ohrožuje americké pobřeží od Louisiany po Floridu. Po změně větru se začala posouvat na západ a hrozí, že by se mohla dostat až k území Texasu. Náklady na likvidaci ekologické havárie zatím podle BP dosáhly 450 milionů dolarů (9,1 miliardy korun).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue