Jablonečtí si doma zajistili stříbrnou příčku: Jablonec - České Budějovice 2:0

• 1
Jablonečtí fotbalisté v posledním kole Gambrinus ligy porazili České Budějovice 2:0 a vybojovali si v konečné tabulce druhé místo. Historický úspěch klubu zařídily branky Drska a Lafaty ze druhého poločasu.

on-line

utkání jsme sledovali minutu po minutě

Na stříbrný stupínek, ze kterého se postupuje do 3. předkola Evropské ligy pomohlo Severočechům zaváhání dosud druhé Ostravy. Na mistrovskou Spartu tým trenéra Komňackého ztratil jediný bod.

"Poslední krok bývá vždy nejtěžší a dnes jsme to pocítili na vlastní kůži. Hlavně v prvním poločase, kdy jsme nedohrávali naše akce, vytvořili jsme si málo střeleckých příležitostí. A nebyli jsme důrazní a umožnili soupeři strašit brejkovými situacemi," řekl František Komňacký.

Hosté zdecimovaní marodkou měli na lavičce jen šest náhradníků včetně Rakovana a Kaňáka z béčka bez jakýchkoliv prvoligových zkušeností. Domácí začali podle očekávání náporem a již v deváté minutě si Jarolím narazil míč s Lafatou, ale svoji střelu namířil jen do tyče českobudějovické branky.

Jablonec se nastěhoval k pokutovému území Jihočechů, do vápna létal jen centr za druhým, ale obrana hostů, kterou ve svém 350. ligovém zápase dobře dirigoval Hunal a jíž vypomáhali vydatně i záložníci, stačila míče odkopávat. Na druhé straně ve 22. minutě Šíma trefil hezky míč a gólman Špit musel s námahou vyrážet míč na roh. Po zbytečné ztrátě Kroba vypálil pohotově Haurdič z dálky a i českobudějovický gólman Kučera musel ukázat své kvality a vyrazil míč nad břevno.

Domácí měli trvalý tlak, ale když se soupeř vydal dopředu, tak jeho akce byly většinou dost nebezpečné. Šímovu tvrdou ránu z dálky vyrazil Špit jen konečny prstů. Po slalomu přes čtyři domácí obránce se prodral Sedláček až před jabloneckého gólmana, míč si dal ale daleko od nohy, takže brankář Špit ho stačil přikrýt.

Krátce po přestávce vystřelil nebezpečně Jablonský, ale Kučera ukázal, proč je jedním z nejlépe hodnocených hráčů Českých Budějovic. Ale ve 47. minutě již kapituloval. Trestný kop Jarolím poslal na bližší tyč, obránci hostů odvrátili jen k Drskovi a zkušený obránce otevřel skóre.

Branka z domácích smyla nervozitu a ještě více přitlačili soupeře. Na Haurdičův střílený centr si naběhl Jarolím, ale jeho střela těsně minula cíl. Po Jarolímově centru hlavičkoval Zábojník, ale Kučera byl na místě. V 66. minutě ale Novák stáhl Lafatu k zemi a sám postižený z penalty pojistil tři body a zpečetil posun na druhé místo tabulky. Výhra domácích mohl být ještě vyšší, ale Lafata trefil deset minut před koncem střelou přes hlavu jen břevno.

Domácí trenér prý musel hráče o přestávce probudit. "Myslím, že nedávali do zápasu tolik morálky, tolik vůle, abychom dotáhli devítiměsíční snažení do konce. Druhý poločas byl již lepší, určitě nám hodně pomohl rychlý gól, který hráče rozvázal," pokračoval Komňacký. A proměněná penalta přinesla definitivní klid. "Potom jsme již dokormidlovali do konce bez větších problémů. Utkání nás stálo hodně sil, nicméně si myslím, že výsledek je spravedlivý," dodal Komňacký.

Českobudějovický trenér Jaroslav Šilhavý mínil, že jeho celek přispěl k atmosféře i kvalitě utkání. "Myslím, že jsme byli důstojným soupeřem. První poločas byl z naší strany lepší, ale nedotáhli jsme do konce některé slibné akce. Kdybychom byli odvážnější, tak jsem to mohli domácím asi trochu více zkomplikovat," řekl Šilhavý. "Poté co domácí dali branku, tak to bylo již o něčem jiném. A penalta vše zlomila definitivně," dodal Šilhavý.