Řepkův první gól v sezoně a mohlo se začít slavit: Sparta - Teplice 1:0

• 28
Fotbalisté Sparty ve 30. ligovém kole porazili Teplice 1:0 a slaví 35. titul v historii klubu. Jedinou branku zápasu vstřelil sparťanský kapitán Řepka po rohovém kopu.

"Každý zápas a zvlášť v závěru letošního ročníku to byly pořádné nervy, stálo nás to hodně psychických sil," řekl sparťanský generální sportovní manažer Jozef Chovanec.

Jako by na hřišti byl jen jeden tým. Na sparťanských hráčích bylo vidět, jak moc titul chtějí - místy si vytvořili až drtivý tlak. Dokumentují to i statistiky, podle kterých Sparta vystřelila za celý zápas jednadvacetkrát, zatímco Teplice jen jednou.

on-line

utkání jsme sledovali minutu po minutě

Jenomže jak měli Letenští převahu, tak se jim nedařilo šance proměňovat. V úvodu promarnil brankovou příležitost útočník Wilfried. Střelec z Pobřeží slonoviny hlavičkoval po centru ze strany těsně pod břevno a Teplice musel reflexivním zákrokem zachraňovat brankář Slavík.

Wilfried byl i u nejemotivnější akce první poloviny zápasu. To když si zpracoval v pokutovém území míč a z pár kroků vstřelil gól. Sparťanští fanoušci už se začali radovat, ale rozhodčí Paták gól neuznal kvůli hře rukou.

Protože se neujaly ani střely z dálky v podání Sionka, Kucky a Pamiče, sparťané odcházeli do kabin se zrádným výsledkem 0:0. Jenomže v tu chvíli nevedla ani Ostrava v Příbrami a Jablonec s Českými Budějovicemi, takže Pražané byli pětačtyřicet minut od titulu.

A ve 47. minutě získali téměř jistotu. Rohový kop Žofčáka ještě Tepličtí odvrátili, ale na opakovaný centr už nestačili. Sparťanský kapitán Řepka se opřel hlavou do míče a poslal Spartu do vedení. Brankář Slavík si sice na míč sáhl, ale vyrazit ho nedokázal.

"Měli jsme několik variant, jak případně reagovat na vývoj a jednou z nich byl poločasový příchod Žofčáka. Naštěstí se hned projevil - připravil roh a po něm centroval na rozhodující branku," připomněl Chovanec.

"Mistři! Mistři!" spustil zaplněný sparťanský stadion. I 19 215 diváků vědělo, že tohle už Sparta nepustí. Atmosféru jitřily mexické vlny a oslavné chorály. Několikrát také fanoušci vyvolávali týmovou ikonu Řepku.

Pak tlak Sparty trochu polevil, protože tým z Letné už se nikam hnát nepotřeboval. V klidu hlídal náskok zaručující titul a občas zahrozil. Další gól už ale nepřidal.

Závěr zápasu už si užívali domácí hráči i fandové. "Mistři! Mistři! znělo stadionem.

Když po devadesáti minutách sudí Paták ukončil zápas, ponořila se Letná do mistrovských oslav.

"Pro nás bylo důležité, že jsme dokázali Spartě odolávat. Domácí si vytvářeli šance hlavně po standardních situacích a po jedné z nich i udeřili a rozhodli. My jsme naopak směrem dopředu byli moc hodní," uznal teplický kouč Jiří Plíšek.