Hokejisté Philadelphie se radují z rozhodujícího vítězství v Bostonu a z postupu do finále Východní konference NHL. Vlevo slaví i český obránce Lukáš Krajíček. | foto: AP

Philadelphia otočila stav 0:3 v sedmém zápase i celé sérii a slaví postup

• 60
Hokejová NHL v pátek nabídla fanouškům zápas, který se s jistotou zapíše velkým písmem do historie soutěže. Philadelphia prohrávala s Bostonem už 0:3 na zápasy, přesto si vynutila sedmý duel. V něm ovšem po 15. minutách hry již ztrácela 0:3. Stejně jako v celé sérii však otočila vývoj ve svůj prospěch a po výhře 4:3 slaví postup do finále Východní konference. Flyers otočili stav 0:3 na zápasy jako teprve třetí celek v historii play-off.

V play-off ročníku 1942 hokejisté Toronta Maple Leafs proti Detroitu jako první v historii otáčí sérii z 0:3 na 4:3. Zopakovat daný kousek se podařilo New York Islanders v roce 1975, když rozesmutněli fanoušky Pittsburghu.

Na Maple Leafs s Islanders pak v letošních bojích o Stanley Cup navázali hokejisté Philadelphie, kteří se v semifinále Východní konference proti Bostonu stali teprve třetím celkem historie hned ve dvou statistikách NHL.

Flyers nejenom, že otočili stav celé série z 0:3 na 4:3, ale zároveň jako teprve třetí celek historie soutěže otočili průběžné skóre sedmého duelu z 0:3 ve vítězství znamenající postup. Jako první to navíc dokázali ještě v řádné hrací době.

Boston, jehož po skvělém vstupu do série oslabilo zranění českého centra Davida Krejčího a zároveň absence střelce Marco Sturma, v domácí aréně TD Garden předvedl parádní nástup do sedmého střetnutí. Vše odstartovala využitá přesilovka v 6. minutě z hole Michaela Rydera. V 10. minutě početní převahu využil rovněž Milan Lucic a stejný hráč svým druhým gólem utkání v čase 14:10 zvyšoval už na 3:0.

Talentovaný útočník James van Riemsdyk ovšem vrátil Flyers do hry gólem do šatny. V prostředním dějství Philadelphia převzala otěže zápasu. Soupeře přestřílela 11:6 a výsledkem bylo vyrovnání na 3:3 po gólech Scotta Hartnella a Danny Brierea.

Rozhodující akci zápasu a zároveň celé série pak předvedl v 53. minutě útočník Simon Gagne, jenž v přesilovce potrestal hru Bostonu s šesti hráči v poli. Kanadský útočník vynechal první tři zápasy série proti Bruins kvůli zlomenému prstu na noze.

Do akce se vrátil až ve čtvrtém duelu, který hned rozhodl gólem z prodloužení. Produktivní Gagne se následně bodově prosadil i v zápase číslo 5. (2+0), 6. (0+1) a svou parádní jízdu završil vítěznou trefou sedmého klání a tedy i celého semifinále Východní konference.

Finále konferencí play-off 2010

Západ: (1.) San Jose - (2.) Chicago
Východ: (7.) Philadelphia - (8.) Montreal

Zatímco na západě se o postup do finále Stanley Cupu popere první nasazené San Jose se druhým nasazeným Chicagem, na východě je situace zcela opačná.

Poprvé v historii se totiž ve finále konference střetnou nejhůře nasazené celky do play-off. Philadelphia totiž skončila v základní části soutěže na sedmém místě a Montreal do vyřazovacích bojů postupoval dokonce z poslední osmé příčky.

Díky Lukáši Krajíčkovi, jenž nastupuje v obraně Philadelphie, a montrealské trojici Roman Hamrlík, Jaroslav Špaček, Tomáš Plekanec bude mít finále Stanley Cupu 2010 opět zajištěnou českou účast.

Bez našich zástupců se od výluky v soutěži 2004/05 odehrálo pouze jediné finále, když v ročníku 2007 Anaheim porazil Ottawu 4:1 na zápasy. V roce 2006 slavil zisk Stanley Cupu s Carolinou František Kaberle s Josefem Vašíčkem nad edmontonskou trojicí Jaroslav Špaček, Aleš Hemský, Radek Dvořák. V roce 2008 pak nad Petrem Sýkorou v dresu Pittsburghu triumfovali s Detroitem Jiří Hudler s Dominikem Haškem, přičemž loni ve finálové odvetě proti Hudlerovi uspěl pro změnu pittsburghský Sýkora.

Výsledek 2. kola play-off

Východní konference - 7. zápas:

Boston - Philadelphia 3:4 (3:1, 0:2, 0:1)
10. a 15. Lucic, 6. Ryder - 18. Van Riemsdyk, 23. Hartnell, 29. Briere, 53. Gagne. Střely na branku: 25:27. Diváci: 17 565. Konečný stav série: 3:4.