VIDEO: Kurz boulderingu. Základní technika a materiál

  12:00
Překonávání balvanů a krátkých těžkých cest má své zvláštní kouzlo. Představuje výzvu a přitahuje všechny hravé. Jak jednou do říše boulderingu nahlédnete, budete chtít zdolávat pořád složitější a složitější stěny. Náš seriál vám bude na téhle cestě průvodcem.

Boulderování je levný sport. Skoro nic k němu nepotřebujete. Stačí pár lezeckých bot neboli lezeček a magnézium neboli maglajz.

Pytlík na magnézium vás přijde na pár stovek. Kupte si takový, do něhož se vám vejdou pohodlně obě ruce. Nanášet si na dlaně a prsty bílé magnézium proti pocení (neboli maglajzovat) budete hlavně na zemi, takže oběma rukama najednou. Kupte si magnézium sypané nebo v kouli.

Magnézium

S lezečkami už to tak jednoduché není. Tyhle většinou kožené botky vám v budoucnu pomohou udržet se i na tak malých stupech, až se vám to nebude zdát možné. Důležité ale je, vybrat si ty pravé. Měly by vaši nohu těsně obepínat a mít dostatečně pevnou podrážku, která vám bude podepírat chodidlo, když budete stát na špičce. Jestli vás v lezečce bolí noha už po pár sekundách zkoušení v obchodě, raději nebrat. Ani přes přesvědčování prodavače, že to tak má být. Postupně, jak polezete obtížnější bouldery, přejdete možná na těsnější či měkčí typ.

Rozhodující může být i tvar. Většina lezeček je tvarována asymetricky a do oblouku. Pokud se v nich ale vaše noha příliš necítí, najdete i rovnější střihy, jak je vidět na fotce.

Jestli si nejste jisti, zda vás bouldering chytne, nemusíte si lezečky zpočátku ani kupovat. Za pár desítek korun si je půjčíte u každé indoorové stěny. Na nákup si připravte tisícovku, spíš ale víc.

Obléct si na boulder můžete v podstatě cokoli, co je vám pohodlné. Pamatujte na to, že se při makání zapotíte. Vhodným materiálem je proto bavlna. Kalhoty se nosí většinou tříčtvrteční, aby se zakryla kolena a zbytečně jste si je neodřeli a zároveň si na nohavici nešlapali.

Lezečky

Pokud boulderování propadnete, pořídíte si určitě nějaké cool lezecké oblečení. Mnoho lezců, kteří už mají pěkně propracovaná záda, leze do půl těla a v džínách.

Máte-li vše potřebné, můžete vyrazit na nejbližší boulderovku, kterou si najdete na internetu. Otevřeno bývá od oběda do pozdních večerních hodin.

Před lezením se rozcvičte

Než se však navlečete do lezeček a vrhnete na svůj první boulder, pořádně se rozcvičte a rozlezte. I když se už nemůžete dočkat, až začnete šplhat jak opice, nepodceňujte to. Vaše tělo se musí postupně rozehřát, jinak si hned něco natáhnete a dlouho se pak na boulderu neukážete.

Začít můžete už po cestě na boulderovku. Jděte rychlejší chůzí nebo lehce poběžte, abyste si rozproudili krev a dali tělu vědět, že se bude hýbat. Pokud vylezete z auta rovnou před vchodem, nezbývá vám, než pochodovat na místě nebo zlehka poskakovat přímo na boulderovce. Teprve potom můžete začít s protahováním.

Kromě klasických protahovacích cviků má boulderování své specifické nároky na protažení především předloktí a prstů. Patřičné protahovací cviky od ostatních brzy odkoukáte. Předloktí si protáhnete s nataženou paží před sebou tlakem do ohnuté dlaně obrácené dopředu.

Protahování

Podobně můžete předloktí protáhnout i v kleče s dlaněmi opřenými o zem a prsty směřujícími ke kolenům nebo opřením se o stěnu. Kromě rukou věnujte zvláštní pozornost i nohám.

Rozlezením se připravíte pořádný výkon

Bouldering jako hra

Bouldering je název pro lezení bez lana, při kterém se na skalkách, balvanech nebo indoorových stěnách překonávají krátké nízké cesty, tzv. bouldery (angl. balvan). Každý takový boulder představuje lezecký "problém", jehož obtížnost se klasifikuje podobně jako v lezení (v současnosti až do 8C).

Při boulderování zapojujete všechny svalové skupiny i svůj mozek. Hrajete si s přírodou, sebou samým i s kamarády, testujete, kam až se dají posunout vaše výkonnostní hranice. Kdy ta hra skončí, rozhodujete vy.

Po protažení se můžete konečně obout do lezeček a přistoupit ke stěně. Nikoli však proto, abyste ze sebe hned vydali maximum, ale abyste se pomalu a postupně rozlezli. Tahle část je stejně důležitá jako rozcvička.

Teď jde o to, dostat se zvolna do módu lezení. Osvěžit si při jednoduchých krocích základní techniku. Procvičit si prsty a ruce při všech typech úchopů a chodidla ve všech účelných polohách. Největší chybou by bylo začít boulder session něčím těžkým a naprosto se tak vyčerpat už na začátku.

Zprvu se budete se muset na správnou techniku hodně soustředit, dávat si pozor na křečovité držení a přílišné využívání síly rukou. Časem se vám lezecké pohyby dostanou pod kůži a začnete je dělat automaticky a s lehkostí. Někomu to může jít rychleji, někomu pomaleji.

Rovnováha je důležitější než síla

Boulderování není jen o síle. Zvláště na počátku, kdy polezete to nejlehčí, co na boulderovce najdete, budou zabírat především vaše nohy. A ty má každý silné docela dost. Důležitější než namakat svaly je proto naučit se pracovat s rovnováhou a s těžištěm, získat orientaci v prostoru a hlavně, bavit se u toho. Kvůli tomu to přece děláte.

Podíváte-li se na zkušeného boulderistu při jeho rozlézací "warm-up" sekvenci, bude se vám zdát, že je to pro něj hračka. Že už se na stěně narodil. Pohybuje se skoro bez námahy a plynule. Zatímco vy se lopotíte, třesete se vysílením a odpadáváte ze stěny už po pár krocích, ti zkušenější kolem vás oblezou celou boulderovku, aniž by se zadýchali.

Platí totiž, že čím lepší techniku máte, tím snadněji se vám leze. Kdykoli se vám proto bude zdát něco příliš namáhavé, je to signál, že něco děláte špatně. Raději slezte, vyklepejte si ruce a nohy a znovu si zopakujte hlavní principy lezení.

Základní principy lezení

Hlavní silou, která nás posunuje vzhůru, jsou nohy. Začátečníci dělají často tu chybu, že "tahají rukama". Ruce by měly být pokud možno natažené a prsty mají tisknout jen tak akorát, abychom se udrželi.

Jednotlivé pohyby nohou a rukou by měly mít svoji logiku, u lezení je proto třeba zapojit nejen svaly, ale i mozek. Je důležité promyslet si kroky předem na zemi. Při rozlezení však stačí promýšlet jen jeden dva kroky dopředu. Vyhlédnout si příští chyt, dát si nohy tak, abychom na něj po zvednutí bez problému dosáhli, přehmátnout a tak pořád dokola.

Vzdálenosti mezi stupy a chyty si volte ze začátku malé. Zvednout se na pokrčené noze, kterou stojíte nad úrovní vašeho pasu, dokážete nejspíše až po delší praxi.

Koordinace vašich pohybů vzhůru nebo do strany by měla neustále vycházet z plynulého přesouvání těžiště do rovnovážných poloh. Nejlépe se leze, pokud máte těžiště přímo nad stupem, na němž stojíte. Ruce pak nenesou skoro žádnou váhu a vše spočívá na nohách. V převislých profilech už to nebude tak jednoduché, ale o tom až přespříště.

Horňák, spoďák, bočák a další chyty

Zpočátku si budete na boulderu podvědomě vybírat ty nejlehčí chyty, tzv. "madla", která popadnete celou rukou. Dále se chytům říká podle toho, z jaké strany se drží. Chyty, které se drží shora při vzpažení, nazýváme horní chyty. Opakem jsou "spoďáky", které se dají dobře chytit zespodu, když táhneme rukama proti tlaku nohou. Poslední variantou jsou boční chyty, na nichž se na natažené ruce odkláníme do strany, a tím se stabilizujeme.

Otevřený úchop horního chytu


Kromě různých směrů, jimiž se dá chyt držet, se různí i poloha prstů při jeho uchopení. Existuje otevřený, polootevřený, polozavřený a uzavřený typ úchopu. Který z nich použijeme, záleží na síle našich prstů. Obecně platí, že čím těžší je chyt udržet, tím uzavřenější je.

Dále existují chyty na stisk, prsťáky, spáry, chyty na tření či na tlak, Dalo by se říci, co chyt to jiný způsob, jímž takzvaně nejlépe bere, neboli způsob, jakým se dá nejefektivněji držet.

Uzavřený úchop, kdy palec přitlačuje ukazováček k chytu, je nejpevněší, ale také nejvíc namáhá prsty

Čím víc polezete, tím rychleji dokážete odhadnout bez zdlouhavého ohmatávání jen zrakem, jak bere zrovna tenhle chyt. Ale tím častěji narazíte i na chyty, které zkrátka neberou. Nakonec pak skončíte u nejjednodušší klasifikace chytů: bere, nebo nebere.

Stoupejte si na špičky

Nohy jsou naše nejsilnější končetiny. Abychom toho při lezení co nejefektivněji využili, musíme se naučit správně stoupat. Mnoho začátečníků pokládá chodidla všemožně na vnitřní nebo vnější hranu a vůbec nevyužívá tu nejideálnější část nohy, na které se v lezečce nejlépe postaví.

Při lezení si stoupáte na špičku

Tou je špička.

Díky úzkému a pevnému zakončení se na ní postavíte i na ten nejmenší stup. Udržíte se tam ale teprve tehdy, až tomu uvěříte. Čím sebevědoměji na stupu stojíte, tím více ho zatěžujete a tím stabilnější váš postoj je. Nakonec, díky fyzikálním zákonům nás na skále i překližce dokáže udržet pouhé tření. Zpočátku se ale soustřeďte hlavně na špičky a vybírejte si solidní stupy.


Od teorie k praxi

V praxi lezení není až tak těžké, jak by se mohlo z našeho úvodu zdát. Stačí se odhodlat a vyrazit to někam zkusit. Jestli si nebudete vědět rady, určitě se najde někdo, kdo vám na boulderovce poradí.

Případně se můžete zapsat do kurzu boulderingu, které pořádá třeba Lokal Blok. Tento největší pražský boulder prostor funguje už léta kousek od Anděla na náměstí 14.října, vstupné sem stojí 60 Kč.

Autor:
  • Nejčtenější

S vyléčeným sadistou chodil na ryby. Markovič nebyl jen postrachem vrahů

26. března 2024

Chytil spartakiádního vraha Jiřího Straku, díky minisérii Metoda Markovič: Hojer se nám do povědomí...

Uzlování je sice stará škola, objasňuje ale současné krimi případy

23. března 2024

Zločinci zastírají svou totožnost, pracují v kuklách a s rukavicemi. Dopadeni však bývají kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Říkali, že je to stydlivý kluk. Dívkám přitom ubližoval chladně a bez lítosti

23. března 2024

Premium Půlnoc už odbila. S posledním úderem zvonu přikryl měsíc, který ještě před chvílí ozařoval pustou...

Přesvědčí vaše svaly, že cvičí. Pilulka má simulovat účinky tělesné aktivity

22. března 2024

Má umět namluvit vašim svalům, že cvičíte. I když přitom budete sedět v křesle, ležet na gauči,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Legenda trapnosti. Mistr Ashida Kim prostě věří, že je nindžou

27. března 2024

Na instruktážních videích komicky nadskakuje, třepe rukama, kope nožkama, hopsá kolem svých...

Umělá inteligence ladila piva. Podle degustátorů úspěšně

29. března 2024

Premium Vyškolili ji v ingrediencích, nechali ji studovat posudky z pivních testování profesionálů i...

Návykový obal. Dějiny bublinkové fólie začaly nepovedeným vynálezem

28. března 2024

Premium Její praskání nabízí neodolatelně svůdné uspokojení, především však způsobila obalovou revoluci....

Policie dopadla zloděje kočárku. Byl jsem opilý a nic si nepamatuji, tvrdí muž

18. března 2024  12:56,  aktualizováno  27.3 13:51

Pražští policisté ve středu 27. března zadrželi cizince, který v polovině ledna ukradl z chodby...

Legenda trapnosti. Mistr Ashida Kim prostě věří, že je nindžou

27. března 2024

Na instruktážních videích komicky nadskakuje, třepe rukama, kope nožkama, hopsá kolem svých...

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...