ROZESMÁTÁ STŘÍDAČKA. Montreal právě vyřadil z play-off Pittsburgh

ROZESMÁTÁ STŘÍDAČKA. Montreal právě vyřadil z play-off Pittsburgh | foto: AP

Montreal po Washingtonu vyřadil i obhájce Stanley Cupu z Pittsburghu

• 74
Hokejisté Montrealu pokračují ve své spanilé jízdě play-off NHL. Poté, co v prvním kole vyřadili favorizovaný Washington hvězdného Alexandra Ovečkina, ve druhém kole v sedmi zápasech předčili pro změnu obhájce Stanley Cupu z Pittsburghu. Na rozhodující výhře Canadiens 5:2 se podíleli jednou asistencí také Češi Špaček, Hamrlík a Plekanec. Ve druhém semifinále Východní konference si Philadelphia vynutila nad Bostonem sedmý zápas.

Do finále Západní konference play-off NHL San Jose postoupilo proti Detroitu už 9. května po pěti zápasech. Soupeře se Sharks dočkali o den později v týmu Chicaga, které v šesti utkáních poslalo na dovolenou Vancouver.

Na východě je ovšem situace mnohem dramatičtější. Obě semifinále dospěla až do sedmých duelů, přičemž v prvním z nich překvapivě Montreal vyřadil Pittsburgh. Druhé rozhodující klání si pro změnu Philadelphia vynutila třetí výhrou nad Bostonem v řadě, díky čemuž srovnala stav série z 0:3 na zápasy.

Halák pochytal 37 střel a Montreal slaví postup

Z osmé příčky poslední postupující celek do play-off Východní konference, Montreal Canadiens, po úvodním vyřazení silného Washingtonu potvrdil, že úspěch z prvního kola nebyl pouze náhodou.

Ve druhém kole totiž rovněž v sedmi duelech Canadiens udolali pro změnu obhájce slavné trofeje z Pittsburghu.

Na tým slovenského brankáře Jaroslava Haláka si tak postupně nepřišly celky nejhvězdnějších útočníků současné NHL, Washington Alexandra Ovečkina a nyní i Pittsburgh Sidney Crosbyho.

Montreal uspěl v obou sériích v sedmém zápase hraném na ledě soupeře. Naposledy se podobným počinem v NHL blýskl loni právě Pittsburgh, který svou spanilou jízdu zakončil až ziskem Stanley Cupu.

Rozhodující krok k postupu si kanadský celek vybojoval výhrou 5:2. Brankáře Marc-Andre Fleuryho hosté překonali už po 32 vteřinách hry, kdy svou první z celkových dvou branek zápasu vsítil Brian Gionta. V 15. minutě pak zvyšoval vedení Dominic Moore a v úvodu druhé třetiny Penguins zaskočili také nejlepší střelec play-off Mike Cammalleri a v oslabení skórující Travis Moen.

Na hrozivý stav 0:4 ještě v prostředním dějství Pittsburgh odpověděl dvěma zásahy, když se v 29. minutě prosadil Chris Kunitz a v 37. minutě Jordan Staal. V dalším průběhu ale Halák domácím nic víc nedovolil a radoval se naopak Gionta. V 50. minutě totiž vsítil svůj druhý gól a zpečetil výsledek na finálních 5:2.

První hvězdou utkání byl zvolen brankář vítězů Jaroslav Halák, jenž zastavil 37 ran Penguins. Zbylá ocenění pak připadla dvougólovému Brianu Giontovi a Mikeu Cammallerimu, který v celé sérii nasázel Pittsburghu sedm branek a s celkovým součtem 12 zásahů vévodí tabulce střelců play-off. Shodně jeden bod za asistenci si v dresu Canadiens připsali všichni tři Češi, obránci Jaroslav Špaček s Romanem Hamrlíkem a útočník Tomáš Plekanec.

Sestřih klíčových okamžiků duelu:

Philadelphia se přiblížila zápisu do historie NHL

Jen dva celky dosud dokázaly otočit v postup sérii play-off NHL na čtyři vítězné duely ze stavu 0:3 na zápasy. V roce 1942 to bylo Toronto Maple Leafs a v ročníku 1975 se takto blýskli New York Islanders.

Ve stejné pozici jako letos Philadelphia, která třemi výhrami v řadě srovnala stav série proti Bostonu z 0:3 na 3:3 na zápasy, byli v minulosti kromě úspěšného Toronta a Islanders také další tři celky (Islanders, Rangers a Detroit), které ovšem velký obrat do vítězného konce nakonec nedotáhly. Na kterou stranu se přidají hokejisté Philadelphie?

Flyers v návratu do hry v semifinále Východní konference hodně pomohl uzdravený útočník Simon Gagne. Na výkonech Bostonu se naopak po skvělém startu neblaze podepisuje ztráta kreativního Davida Krejčího a rovněž absence střelce Marco Sturma.

Ani Philadelphii se v sérii nevyhnuly zdravotní potíže. Zraněnou brankářskou jedničku Briana Bouchera ovšem skvěle zastupuje Michael Leighton. V šestém duelu si připsal 30 zákroků a o čisté konto jej připravil až v samotném závěru Milan Lucic. Důrazný forvard Bostonu snížil stav na konečných 1:2 v čase 59:00. O vítězství Flyers a srovnání na 3:3 na zápasy se postarali střelci Mike Richards a Danny Briere. Kapitán domácích otevřel skóre v 7. minutě a technik Briere zvyšoval na 2:0 v přesilovce z 37. minuty.

Rozhodující sedmý zápas se odehraje v pátek a výhodu domácího prostředí budou mít hokejisté Bostonu.

Výsledky 2.kola play-off

Východní konference - 6. a 7. zápas:

Philadelphia - Boston 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Branky
: 7. M. Richards, 37. Briere - 59. Lucic. Střely na branku: 27:31. Diváci: 19.929. Stav série: 3:3.

Pittsburgh - Montreal 2:5 (0:2, 2:2, 0:1)
29. Kunitz, 37. J. Staal - 1. a 50. Gionta, 15. Moore (Hamrlík), 24. Cammalleri (Plekanec, Špaček), 26. Moen. Střely na branku: 39:20. Diváci: 17.132. Konečný stav série: 3:4.