Věcem veřejným (na snímku předseda Radek John) se daří oslovit stále více voličů. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Věci veřejné dohnaly TOP 09, Zeman zůstává mimo, tvrdí Factum

  • 702
Voličů Věcí veřejných už je prakticky stejně jako voličů TOP 09, mandátů by dokonce "véčkaři" měli o jeden víc. Uvádí to průzkum agentury Factum Invenio. Z dalších malých stran by do Sněmovny prošli lidovci, kteří by v tom případě mohli hrát roli jazýčku na vahách.

Že je ve volebním modelu první stranou ČSSD (27,5 %) a druhou ODS (21,5 %), už zřejmě nikoho nepřekvapí. Zajímavější je dění mezi menšími stranami. Ke třetím komunistům (13,9 %) a čtvrté TOP 09 (11,1 %) se totiž přidaly Věci veřejné.

METODIKA

Volební model Factum Invenio je založen na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých volbách. Zohledňuje i ochotu lidí jít k volbám a vývojové trendy skutečné volební účasti.

Výpočet mandátů vychází z volební prognózy a zohledňuje přepočítávání mandátů d´Hondtovou metodou za jednotlivé kraje. Odhad mandátů je zatížen výběrovou chybou, která může pro uvedené strany představovat odchylku až dvou křesel.

Zdroj: Factum Invenio

Strana Radka Johna by podle Factum získala rovných 11 %. V přepočtu na mandáty by pak, pokud pomineme možnost statistické chyby, Radka Johna do Sněmovny doprovodilo ještě 22 jeho kolegů a VV by tak měly o jednoho poslance více než TOP 09.

Získané mandáty totiž kvůli tomu, že se počítají podle krajů, nemusí být úplně přímo úměrné celkovému zisku hlasů.

O dvě desetiny by se podle Factum Invenio nyní do Sněmovny dostali lidovci, naopak mimo dolní komoru parlamentu by zůstali zelení (2,9 %) a SPOZ (3,2 %).

V přepočtu na mandáty by sociální demokracie nyní získala 66 křesel, což by jí s komunisty (30) na sněmovní většinu nestačilo. Jednapadesát poslanců by měla ODS, 22 TOP 09 a 23 Věci veřejné. Zbylých osm připadá na lidovce.

Koalice není ani o krok blíž

Všechny možné koalice, které se nyní matematicky nabízejí, nyní politické strany dle zásad předvolebního folkloru zavrhují.

PŘEDVOLEBNÍ SPOTY STRAN

Podívejte se na předvolební spoty na iDNES.cz

Velkou koalici ODS a ČSSD (117 hlasů) odmítá zejména sociální demokracie. Chyběl by jí i důležitý impuls - ústavní většina, při jejímž získání by se mohly domluvit na úpravě volebního systému, aby se vypořádaly s menšími stranami.

Věci veřejné odmítají vládnout s "politickými dinosaury", čímž myslí i Miroslava Kalouska z TOP 09. To by ztížilo domluvu vzniku středopravé koalice ODS + TOP 09 + VV + KDU-ČSL (104 mandátů). Lidovci zase odmítají podpořit jakoukoliv vládu závislou na komunistech, což je varianta, s níž operuje předseda ČSSD Jiří Paroubek.

ROZDÍL PROTI MINULÉMU PRŮZKUMU

Oproti číslům z dubna ČSSD ztratila 2 procentní body voličů a ODS 0,8. Komunisté měli na desetinu stejně, TOP 09 11,6 %, Věci veřejné měly 8,9 %. Lidovcům minulý průzkum přisoudil 5,5 %.

Stejně jako v dubnu i nyní Factum Invenio zařazuje SPOZ a zelené pod pětiprocentní hranici. (minulý průzkum: "Efekt Nečas zatím ODS nepomohl, její ztráta na ČSSD trvá)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video