Model rogala na dálkové ovládání dokážete postavit levně a za pár minut

  • 5
Ivo Prokop uvažoval, jaký model letadla postavit dětem, aby s ním mohly létat i na ulici nebo na zahradě. A vzpomněl si, že v dětství měl rogalo, které by splňovalo jeho požadavky. Ze vzpomínek vznikl model se zvláštním označením CRD+CDD.

Ivo Prokop modelařil od dětství a jeho otec si schovával staré výtisky časopisu Modelář. Když nyní po letech vymýšlel, jaké letadýlko by mohlo fungovat jako "startovací" model pro jeho malé děti, vzpomněl si na skříň na půdě a zalistoval starými výtisky. A objevil model rogala.

V době, kdy se rogalo ve světě objevilo, bylo hned několikrát popsáno právě v Modeláři, například v číslech 1/66, 10/67, 12/69, 11/75. A tak se jednou večer zavřel do dílny a bez plánku, jen tak z hlavy malé rogálko na dálkové ovládání postavil. Odtud ostatně pochází název modelu: CRD = Co Ruka Dala. "Ze zbytků několika lišt a potpronu a RC komponentů ze šuplíku jsem za pár minut postavil rogálko. Odtud zase pochází druhá půlka modelového označení - CDD = Co Dům Dal," popisuje vznik rogala.

Detail ovládání

Konstrukci zvládne modelář i bez plánku

proč rogalo

1. až neuvěřitelně to létá

2. je to opravdu jednoduché, stavebně rychlé a levné

3. mnoha tatínkům to možná vyřeší problém co postavit jako první model pro syna nebo co na zahradu za domem;

4. je to koncepčně netradiční

"Náročnost" stavby vystihuje příběh z prvního představení modelu na modelářském letišti. Poté, co Prokop předvedl několik letů, jeden z modelářů říká: "To je super, to musím mít!" Na dalším setkání již létal s aparátem téměř shodným, který postavil jen podle toho, jak si jeho model zapamatoval!

"Celý model jsem stavěl technikou, kterou jsem si oblíbil: nabodovat kyanoakrylátem a pak zalít 5minutovým epoxidem. Je to rychlé a pevné," radí ostatním zájemcům o stavbu.

Trup postavil ze smrkových lišt 3 x 8 milimetrů. Na pylon křídla použil zbytek balzové náběžné lišty 8 x 10. Je hezky aerodynamická, určitě ale poslouží i běžná hranatá lišta.

Serva umístil mezi podélníky trupu a regulátor na trup shora na suchý zip, přijímač opět na suchý zip, ale zespodu.

Rogallo velmi dobře manévruje i v úzkých ulicích

Křídlo má kostru ze smrkových lišt 5 x 5 mm, potah je z modelspanu. Vrcholový úhel křídla je 80°, vrcholový úhel potahu 90°. Tím vzniknou "tunely" typické pro rogalo.

VOP (vodorovná ocasní plocha - lidově výškovka) a SOP (svislá ocasní plocha - lidově směrovka) jsou z 4mm desek potpronu a vyztužené balzovými náběžnými lištami. "Na SOP se nestyďte udělat pořádnou plácačku s velkými výchylkami. Zvláště v bezmotorovém letu je rogalo líné na pohyb směrovky," doporučuje.

Nebudete ho rozkládat

"Můj prototyp má křídlo připoutané k pylonu gumou a na SOP uchycené šroubem, aby bylo možné ho demontovat, ale je to zbytečné. Pokud výjimečně dávám rogalo do auta, tak vždy vcelku, rozdělané jsem to ještě nikdy neměl.

doporučení pro stavbu

Při stavbě se nemusíte striktně řídit výkresem. Jen je potřeba dodržet několik zásad:

1. úhel náběhu křídla 12-15°

2. těžiště v úrovni pylonu křídla (lze ho upravit posunováním akumulátoru po suchém zipu)

3. velký úhel potlačení motoru (7-12°).

Původně na rogalu neměl ani podvozek (chytal ho do ruky). "Abych ale měl možnost vzlétat z ulice, opatřil jsem ho nakonec koly," doplňuje detaily.

Elektronika ze šuplíku

RC výbava pochází z toho, co dům dal: směrovku řídí servo Hitec HS-85 BB, výškovku HS-50, regulátor je značky JETI Eco 25, jako akumulátor použil autor rogala Turnigy 1 300 mAh/25-35C. Jako přijímač posloužil starý dobrý "velký" Graupner C19, o pohon se stará střídavý motor z modelu Coot společně s vrtulí Graupner Slim Prop 8/6. "S hmotností RC vybavení si na rozdíl od jiných slowfly modelů příliš hlavu lámat nemusíte, rogalo toho uveze," směje se Ivo Prokop.

Když nemáte zásuvku plnou zbytků

Není každý letitým modelářem. Požádali jsme proto autora modelu, aby navrhl jednoduchou a levnou sestavu, kterou lze běžně koupit v obchodě s modelářskými komponenty:

- TX 3 kanál minimálně - úplný začátečnik by kupoval set s RX, cena asi 1 000 Kč od Jeti, Hitec...

- 2 serva za 500 Kč ( jakékoli "malé", každé po 250 Kč (dnes se mikro serva dají pořídit i za 180 Kč)

- regulátor stojí asi 700 Kč

- baterie stojí asi 750 Kč, doporučuji Turnigy 30-35 C, 1 300 mAh - doslova mě nadchly, ale opět platí: jakékoli kvalitní s vysokým vybíjecím proudem

- motor za 1 000 Kč (v prodejně lze koupit i set motor + regulátor). Motor musí být výkonný střídavý, protože rogalo klade poměrně velký odpor

Rogalo na plný plyn stoupá téměř svisle, což je mezi domy neocenitelné. Kluzem sice zrovna nevyniká, to je ale ideální pro přistávání na malou plochu. Obecně je létání naprosto bez záludností a při troše cviku dokážeme s rogalem točit zatáčky "na fleku" .

Materiál na konstrukci

- 3x smrková lišta 5 x 5 mm (křídlo)

- 2x smrková lišta 3 x 8 mm (trup)

- kousíček překližky - lože motoru + zpevnění špičky křídla + páky kormidel

- režná nit na vyztužení uchycení křídla (jasné z fotky)

- 2 špendlíky (uchycení nitě)

- zbytek balzové lišty 8 x 8 na nosník křídla (lze nahradit právě tím, co zbude z lišt 3 x 8, zbytky se slepí k sobě

- náběžka VOP nemusí mít ochrannou lištu

- náběžka SOP ano (nese konec křídla, ale opět lze použít zbytky smrku 5 x 5 mm

- potpron 5 mm (lze koupit v hobbymarketu)

- papír modelspan nebo podobný co nejjemnější, ale pevný ( koupíte v modelářské prodejně nebo i v papírnictví)

- lepici pásky (uchycení kormidel)

- lepidlo (cyanoakrylát + epoxy) - minimální spotřeba obou

Celková cena by se podle autora návrhu měla pohybovat mezi 100 a 200 korun.

Plánek pro stavbu

Najdete v RC Revue

Titulka RC Revue 5/2010V květnovém čísle RC Revue se dočtete mnoho informací užitečných pro modeláře. Najdete tu nejen tipy na setkání modelářů a reportáže z již uskutečněných akcí, ale i návody na stavbu polomaket, recenze novinek pro řízení modelů a jejich stavbu. Zajímavé jsou třeba také informace o užitečnosti gyroskopů v modelech, ale i ukázka leteckých počítačových simulátorů.