Tomáš Plekanec z Montrealu a jeho oslavné gesto | foto: AP

Montreal si i díky gólu Špačka vynutil proti Pittsburghu sedmý zápas

• 20
Vítězstvím 4:3 nad Pittsburghem, na kterém se bodově podíleli všichni tři Češi v kádru Špaček (1+0), Hamrlík (0+1) a Plekanec (0+1), si hokejisté Montrealu vynutili i ve druhém kole play-off rozhodující sedmý zápas poté, co v úvodní sérii takto vyřadili silný Washington. Druhé semifinále Východní konference se rovněž dramatizuje poté, co Philadelphia zdolala Boston jasně 4:0 a snížila na 2:3 na zápasy.

Montrealu před šestým pokračováním semifinálové série Východní konference proti Pittsburghu za nepříznivého stavu 2:3 na zápasy vypadl ze sestavy další klíčový bek.

K ruskému reprezentantovi Andreji Markovovi se totiž se zraněním nohy zařadil specialista na bránění Sidney Crosbyho urostlý Hal Gill. Po devítizápasové pauze vynucené nemocí tak svůj návrat o trochu uspíšil Jaroslav Špaček.

Český zadák dal o sobě hned pořádně vědět, když v 34. minutě poslal domácí Canadiens podruhé do vedení, o nějž již ve zbytku duelu nepřišli. Špaček byl za svůj výkon vyhlášen druhou hvězdou střetnutí po dvougólovém střelci Michaelu Cammallerim, jenž se zlepšil už na celkových 11. tref v play-off, což je suverénně nejlepší dosavadní výkon.

Druhé místo v pořadí kanonýrů vyřazovacích bojů patří Joe Pavelskému ze San Jose s devíti brankami.

Hostující kapitán Sidney Crosby si při absenci svého hlídače Gilla připsal dva body za gól a přihrávku, přičemž vstřelenou branku slavil po šestizápasové odmlce. Svými akcemi zařídil v úvodu duelu obrat skóre z 0:1 na 2:1 pro Pittsburgh. Montreal ovšem góly z 31., 34. a 42. minuty odskočil do vedení 4:2, které již Penguins dokázali jen zkorigovat zásluhou veterána Billa Guerina.

Klíčovou roli v ubránění náskoku kanadského celku sehrál opět výtečný gólman Jaroslav Halák. Slovenský reprezentant předvedl 34 zákroků a po Cammallerim a Špačkovi jej zámořští novináři jmenovali třetí hvězdou střetnutí.

Rozhodující sedmý zápas bude na domácím ledě hostit ve středu obhájce Stanley Cupu z Pittsburghu. Zopakují si Canadiens úspěch ze sedmého duelu proti Washingtonu i ve druhém kole play-off?

Philadelphia proti Bostonu oživila naději na postup

Poprvé v bohaté klubové historii si Philadelphia vynutila šestý zápas v sérii, ve které již prohrávala 0:3 na zápasy. Po domácím úspěchu 5:4 z prodloužení ve čtvrtém duelu si Flyers s Bostonem poradili také na jeho ledě, když uspěli hladce 4:0.

V obou vítězstvích Philadelphie sehrál klíčovou roli navrátilec do sestavy Simon Gagne. V předchozím klání, svém prvním po čtyřzápasové pauze způsobené zraněním, vsítil rozhodující gól v prodloužení a v pondělí pro změnu nasázel dva ze čtyř zásahů Flyers. Kromě Gagneho se prosadili Fin Ville Leino a bojovník Scott Hartnell.

Ztráty a návraty do sestavy hrajou v sérii podstatnou roli. Bostonu, jenž po třech výhrách v řadě dvakrát padl, schází český centr David Krejčí a německý střelec Marco Sturm. Philadelphia nedávno naopak přivítala zmiňovaného Gagneho, přičemž v pátém duelu zase přišla o brankářskou jedničku.

Brian Boucher si v 25. minutě za stavu 1:0 po kolizi se soupeřem v brankovišti poranil koleno a pustil tak mezi tři tyče Michaela Leightona, jenž nastoupil po téměř dvouměsíční odmlce. Svou roli ovšem zvládl dokonale, když pochytal všech 14 zbylých střel Bostonu a mohl na dálku kluziště sledovat jak jeho spoluhráči nasázeli do sítě Tuukka Raska další tři puky.

Dokáže Philadelphia jako třetí celek historie NHL obrátit sérii z 0:3 na 4:3? Pokud ano, navázala by tak na Toronto Maple Leafs z ročníku 1942 a New York Islanders z ročníku 1975.

Výsledky 2. kola play-off

Semifinále Východní konference - 5. a 6. zápas:

Boston - Philadelphia 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
38. a 47. Gagne, 7. Leino, 32. Hartnell. Střely na branku: 23:31. Diváci: 17.565. Stav série: 3:2.

Montreal - Pittsburgh 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)
2. a 31. Cammalleri (na první Plekanec, na druhou Hamrlík), 34. Špaček, 52. Lapierre - 8. Crosby, 26. Letang, 59. Guerin. Střely na branku: 25:37. Diváci: 21.273. Stav série: 3:3.