Postupová radost hokejistů San Jose.

Postupová radost hokejistů San Jose. | foto: AP

San Jose vyřadilo Detroit, Pittsburgh je už pouze krok od postupu

• 4
Sobotní program play-off hokejové NHL přinesl prvního finalistu jednotlivých konferencí. Na západě si zahraje finále vítěz dané konference v základní části NHL, tým San Jose. Rozhodla o tom výhra 2:1 nad Detroitem, který se s letošním play-off rozloučil po výsledku série 1:4 na zápasy. Na východě se pro změnu postupu přiblížili obhájci Stanley Cupu z Pittsburghu po výhře nad Montrealem 2:1.

Podruhé v klubové historii si hokejisté San Jose zahrají finále Západní konference. Letos se tak pokusí odčinit výsledek z roku 2004, kdy podlehli Calgary Flames v šesti zápasech.

Sharks se v semifinálové sérii Západní konference s Detroitem ujali po třech výhrách 4:3 vedení 3:0 na zápasy. Ve čtvrté konfrontaci ale řádili Red Wings. Účastníci posledních dvou finále Stanley Cupu uspěli vysoko 7:1, když se šesti body blýskl útočník Johan Franzen (4+2).

Stejný hráč nechyběl také u první branky v pořadí pátého duelu. Švédský reprezentant asistoval v 23. minutě u trefy beka Briana Rafalského a prosadil se tak i ve svém dvanáctém letošním startu v play-off, čímž vyrovnal klubový rekord legendárního Gordie Howea.

Vedení Detroit nicméně dlouho neubránil. Už v 25. minutě totiž využil přesilovou hru Joe Thornton a začínalo se od znova. Stav 1:1 následně svítil na ukazateli skóre v aréně HP Pavilion až do 47. minuty. Důležitou roli u rozhodující akce sehrál opět Thornton, když po buly v útočném pásmu připravil střeleckou pozici pro Patricka Marleaua.

Brankář Detroitu Jimmy Howard čelí nájezdu Patricka Marleaua ze San Jose.

Brankář Detroitu Jimmy Howard (vlevo) a Jevgenij Nabokov, gólman San Jose.

Po konci série: Jimmy Howard (vlevo) a Jevgenij Nabokov, gólman San Jose.

Elitní centr San Jose tak pokračuje ve vyvracení přezdívky "No Show Joe", kterou pro něj v minulosti po nezdarech v play-off vymysleli fanoušci. Thornton již letos slavil zisk zlaté olympijské medaile s Kanadou a nyní předvádí parádní výkony i v boji o Stanley Cup. Urostlý střední útočník dal proti Detroitu vítězný gól 2. zápasu, ve 3. utkání svou trefou odstartoval obrat skóre a naposledy v 5. duelu bilancí (1+1) figuroval u všeho podstatného.

"Jsem za to strašně rád. S příchodem play-off se od některých našich hráčů očekávalo, že odpoví na některé otázky. Dosud se tomu naplno děje," komentoval výkony svých svěřenců trenér Todd McLellan.

Obránci vystříleli Pittsburghu třetí výhru

Kapitán Pittsburghu Sidney Crosby, jenž byl společně s mladíkem Tampy Bay Stevenem Stamkosem nejlepším kanonýrem základní části NHL, se střelecky neprosadil už v šestém startu v play-off za sebou, čímž jen prodloužil svůj černý rekord z vyřazovacích bojů.

Crosby v pátém utkání semifinále Východní konference proti Montrealu vyslal na branku Jaroslava Haláka pouze jedinou střelu. O ofenzivu Penguins se však postarali jiní hráči. Pátý duel si totiž podmanili obránci. V 19. minutě otevřel skóre přesilovkovou střelou od modré čáry Kris Letang a v 30. minutě propálil vše co mu stálo v cestě pro změnu zkušený Rus Sergej Gončar.

Vedení 2:0 domácí Penguins uhájili až do samotného závěru, kdy nulu na kontě Marc-Andre Fleuryho ze závaru před brankou umazal Mike Cammalleri. Branka, na níž se asistencí podílel i Tomáš Plekanec, padla v čase 59:29 a Montreal tak potrestal vyloučení Pascala Dupuise. Při závěrečné power-play si Canadiens vytvořili tlak, vytouženého vyrovnání se už ovšem nedočkali.

První hvězdou střetnutí byl s 32 zákroky na kontě vyhlášen brankář Fleury. Zbylá oceněná pak připadla zmiňovaným obráncům Pittsburghu Gončarovi a Letangovi. "Nikdo z nás ještě nepřestal věřit v postup. Je to 2:3 ale pořád jsme ve hře. Jednou už jsme v podobné situaci byli," řekl zámořským novinářům gólman kanadského celku Jaroslav Halák, jenž si v pátém zápase série připsal 23 zákroků.

Výsledky 2. kola play-off

Východní konference - 5. zápas:

Pittsburgh - Montreal 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
19. Letang, 30. Gončar - 60. Cammalleri (Plekanec). Střely na branku: 25:33. Diváci: 17.132. Stav série: 3:2.

Západní konference - 5. zápas:

San Jose - Detroit 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
25. J. Thornton, 47. Marleau - 23. Rafalski. Střely na branku: 32:34. Diváci: 17.562. Konečný stav série: 4:1.