Radost hokejistů Chicaga. Druhý zleva je Jonathan Toews, s parádní bilancí tří gólů a dvou asistencí hrdina dne. | foto: AP

Philadelphia odvrátila první mečbol Bostonu, Chicago je blízko postupu

• 9
V zahajovací den mistrovství světa v Německu za mořem pokračovaly boje o Stanley Cup čtvrtými zápasy semifinále jednotlivých konferencí hokejové NHL. Philadelphia snížila nepříznivý stav na 1:3 na zápasy poté, co na domácím ledě porazila Boston 5:4 po prodloužení. Na západě se pro změnu vedení 3:1 na zápasy ujalo Chicago díky vítězství nad Vancouverem v poměru 7:4.

Lepší návrat do sestavy si útočník Simon Gagne ani nemohl představit. Ofenzivní opora Philadelphie nastoupila v pátek po zranění poprvé od čtvrtého zápasu úvodního kola play-off proti New Jersey, čili po čtyřech vynechaných duelech.

Gagne na sebe upozornil vítěznou brankou z prodloužení, díky čemuž Flyers odvrátili první mečbol Bostonu a snížili stav série na 1:3 na zápasy.

Pro svěřence kouče Johna Stevense tak stejně jako ve čtvrtek pro Detroit v konfrontaci se San Jose (Red Wings výhrou 7:1 snížili rovněž stav série na 1:3) ožila naděje, že by se mohli stát historicky třetím klubem NHL, jenž otočil v postup nepříznivý vývoj 0:3 na zápasy.

Brankář Bostonu Tuukka Rask kapituloval po střele Simona Gagneho z Philadelphie.Simon Gagne a Danny Briere slaví gól Philadelphie.

Brankář Bostonu Tuukka Rask kapituloval a šťastný střelec Simon Gagne se raduje z vítězného gólu Philadelphie.

Philadelphia byla blízko svého prvního triumfu v play-off nad Bostonem už v řádné hrací době. Do závěrečné třetiny totiž vstupovala za vedení 3:2, přičemž přesilovkové vyrovnání Milana Lucice z 44. minuty v čase 54:20 umazal Ville Leino gólem na 4:3. Bruins si ovšem vynutili prodloužení, když se 32 vteřin před koncem řádné hrací doby podruhé v utkání prosadil veterán Mark Recchi.

V nastavení si pak diváci užili dalších patnáct minut hokeje, které korunoval vítěznou trefou na 5:4 zmiňovaný Gagne. Pátý duel je na programu v pondělí a Bruins, v jejichž kádru chybí zraněný David Krejčí a Čechy tak zastupuje pouze Vladimír Sobotka, v případě vítězství budou slavit postup na domácím ledě.

Toews vystřílel Chicagu třetí výhru v řadě

Kapitán hokejistů Chicaga Jonathan Toews se vzhlédl ve čtvrtečním famózním představení detroitského Johana Franzena (na výhře Detroitu nad San Jose 7:1 se podílel šesti body 4+2) a o den později rovněž podal úctyhodný individuální výkon.

Majitel zlaté olympijské medaile s Kanadou zaznamenal pět bodů za hattrick a dvě asistence, díky čemuž Blackhawks slavili triumf nad Vancouverem v poměru 7:4 a třetím vítězstvím v řadě se ujali vedení v sérii 3:1 na zápasy.

Toews se navíc s celkovým ziskem 18 bodů vyhoupl do vedení v produktivitě bojů o Stanley Cup, když přeskočil 17bodové útočníky Sidney Crosbyho z Pittsburghu a Johana Franzena z Detroitu.

John Madden z Chicaga v souboji s brankářem Vancouveru Robertem Luongem.

V ostrém střetu Sami Salo z Vancouveru (vlevo) a Andrew Ladd z Chicaga.

Hokejky nahoře. V ostrém střetu Sami Salo z Vancouveru (vlevo) a Andrew Ladd z Chicaga.

Vancouver, jenž nastoupil bez mezi náhradníky zařazeného Slováka Pavola Demitry, Chicago dotahoval od samotného začátku. Hosté se totiž ujali vedení už v 18. vteřině duelu. V zahajovací třetině Canucks dvakrát vedení Blackhawks vymazali, rozhodující pasáží utkání byly ovšem góly z 21., 33. a 36. minuty. Chicago využilo tři přesilovky a odskočilo do třígólového vedení. Stejným rozdílem ve skóre nakonec utkání skončilo, když hosté slavili výsledek 7:4.

Toews svým hattrickem napodobil výkon spoluhráče Dustina Byfugliena, jenž hattrickem rozhodl předchozí zápas. Kromě kapitána Chicaga se v utkání výrazně prosadili také Patrick Sharp (1+3) a Dave Bolland (1+1).

Výsledky 2. kola play-off

Východní konference - 4. zápas:

Philadelphia - Boston 5:4 v prodl. (1:1, 2:1, 1:2 - 1:0)
20. Briere, 25. Pronger, 29. Giroux, 55. Leino, 75. Gagne - 16. a 60. Recchi, 31. Ryder, 44. Lucic. Střely na branku: 34:37. Diváci: 19.702. Stav série: 1:3.

Západní konference - 4. zápas:

Vancouver - Chicago 4:7 (2:2, 1:3, 1:2)
2. Wellwood, 15. D. Sedin, 39. Edler, 55. H. Sedin - 10., 21. a 36. Toews, 1. Seabrook, 33. Sharp, 47. Kopecký, 60. Bolland. Střely na branku: 30:34. Diváci: 18.810. Stav série: 1:3.