Video z přejezdu: Podívejte se, jak to vypadá, když vás smete lokomotiva

  • 123
Na testovací trati v Kutné Hoře nechali vlak srazit se s osobním autem. Odborníci z Výzkumného ústavu kolejových vozidel zkoumali, co se při střetu lokomotivy s autem děje. Vyhodnocení testu bude trvat velmi dlouho, už teď je však jasné, že ve střetu s vlakem v 25kilometrové rychlosti by posádka Škody Favorit neměla šanci.

"Za první čtyři měsíce letošního roku už na přejezdech zahynulo 17 lidí," říká Pavel Halla ze Správy železniční dopravní cesty. "To je polovina všech mrtvých za celý rok 2009," varuje. Od začátku roku do konce dubna už správci železniční infrastruktury napočítali 99 střetnutí, tedy nehod.

Při střetu na přejezdu jde o obrovský nepoměr sil. "Konečným místem zásahu hasičů u nehod na přejezdech jsou místa až několik stovek metrů za přejezdem. Často je také auto narolováno při vzpříčení o pražce pod lokomotivu," popisuje Halla.

"U nejnovějšího crashtestu tento týden asistovala díky svolení VÚKV také naše hasičská záchranná služba," dodává Halla. Záchranáři si vyzkoušeli vyprošťovací techniku. A hlavně mohli v přímém přenosu vidět, k čemu při střetu dochází.

Správa železniční dopravní cesty provedla crashtest lokomotivy s autem už loni. Nerovný souboj se uskutečnil v plzeňském depu.

Většinu nehod zaviní řidiči aut

V Evropě se každoročně stane nejméně 600 lidí obětí dopravních nehod na železničních přejezdech. "Je přitom prokázáno, že v celoevropském měřítku 95 procent těchto nehod zaviní účastníci silničního provozu," říká Pavel Halla. První měsíce letošního roku jsou na českých přejezdech nejtragičtější za dlouhá léta.

Z dosavadního vývoje nehod podle Správy železniční dopravní cesty vyplývá, že je třeba se zaměřit na chování účastníků silničního provozu, výuku v autoškolách a na prevenci, protože nehody způsobují řidiči. "Ideální přejezd je pro nás mimoúrovňové křížení, tedy nadjezd nebo podjezd. To už se ale bavíme o mnohem vyšších nákladech," vysvětluje Pavel Halla.

Vybavit jeden přejezd plnými závorami představuje asi deset milionů. "Závory jsou ale jen doplňkem. Někteří řidiči vjíždějí na přejezd v okamžiku, kdy se začnou závory zvedat, ale červená světla jsou stále v činnosti," varuje. "Kdybychom chtěli dovybavit všechny přejezdy světly a závorami, potřebovali bychom přibližně 40 miliard korun."

Všechny přejezdy jsou označeny jednotným číslem (například P12345) na zadní straně výstražníku nebo dopravní značky "Železniční přejezd". Když řidič zjistí závadu, stačí zavolat na linku tísňového volání a číslo přejezdu nahlásit.