Ruské „svaly“ lomozí Moskvou, město zažilo poslední generálku přehlídky

  • 18
Moskva (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Moskva má za sebou poslední zkoušku před nedělní vojenskou přehlídkou na Rudém náměstí. Paráda se koná u příležitosti oslav pětašedesátého výročí konce druhé světové války. Bude prý "dechberoucí" a "nezapomenutelná".

"To je, co?" nadýmá se postarší muž v teplákové bundě. A ukazuje směrem k nebi, po němž se prohánějí stíhačky. Jedna formace za druhou, v přesných rozestupech a vždy s notným hřmotem.

Vypadá to jednoduše. Ale určitě není. "Poslouchal jsem v televizi rozhovor s piloty. I ti zkušení se někdy při těchhle manévrech dost zapotí," vysvětluje muž.

To už se však jeho slova ztrácejí v hluku, který vydává další skupina letadel. Hlavy se znovu zvedají. Z chodníku to vypadá, jako by stíhačky míjely střechy moskevských domů jen o vlásek.

Generálka na nedělní velkolepou přehlídku na moskevském Rudém náměstí

Generálka na nedělní velkolepou přehlídku na moskevském Rudém náměstí

Těsně před Rudým náměstím stroje najednou vypustí do vzduchu oblaka červené, modré a bílé barvy, čímž na obloze vytvoří ruskou vlajku. Impozantní podívaná, nutno přiznat.

O co tady vůbec jde? O poslední ze tří zkoušek na nedělní přehlídku, jež bude vrcholem oslav pětašedesátého výročí konce druhé světové války. Přehlídku, která má být "dechberoucí" a "nezapomenutelná", jak slibují úřady.

Přehlídku, jíž se podle ruského ministerstva obrany zúčastní 127 letadel a vrtulníků, přes 160 vozidel a 10 500 vojáků.

Bude lijavec. Nebo ne?

Uposlechnu rady toho muže v teplákové bundě a neopouštím "stanoviště". Chvíli se nic neděje. Ale pak se znovu ozve lomoz a chodník začíná pod chodidly vibrovat. Technika jede. Obrněné transportéry, tanky, nosiče raket…

Tmavě zelená plechová monstra vydávající ohlušující rámus a vypouštějící tmavá oblaka páchnoucích zplodin. Anebo také moderní stroje, chlouba ruské armády. To záleží na úhlu pohledu.

Generálka na nedělní velkolepou přehlídku na moskevském Rudém náměstí

Generálka na nedělní velkolepou přehlídku na moskevském Rudém náměstí

Nácvik trvá asi hodinu a půl a na tu dobu se život v ulici úplně zastaví. Zaměstnanci úřadů, obchodů a bank hned v úvodu všeho nechali a vyšli ven. Mnozí i se jmenovkami na klopách.

Chodci se zastaví a seřadí se podél bíločervené pásky, natažené od lampy k lampě. Fotografují, pokuřují nebo usrkávají kávu z papírového kelímku s logem Starbucks. Moc nemluví, v tom rámusu by to nemělo cenu. Ale vypadají vesměs spokojeně.

Jen jedna věc jim není po chuti. Záhy po začátku generálky se spustí déšť. Nijak prudký, v podstatě snesitelný. Ale v neděli může být hůř, předpověď slibuje lijavec.

Generálka na nedělní velkolepou přehlídku na moskevském Rudém náměstí

Generálka na nedělní velkolepou přehlídku na moskevském Rudém náměstí

A tak se starosta Moskvy Jurij Lužkov rozhodl ke kroku, který v hlavním městě překvapil asi jen málokoho. Chce mraky rozehnat. Pošle do vzduchu jedenáct letadel, jež nad Moskvou rozptýlí tuny suchého ledu, tekutého dusíku a jodidů stříbra.

To samé chtěl dělat v zimě, aby předešel přívalům sněhu paralyzujícím dopravu. "Lužkov je znám tím, že si rád pohrává s Bohem," podotkly poněkud sarkasticky The Moscow Times.

A účet za protidešťové opatření? 44 milionů rublů, tedy asi 29 milionů korun. Úspěch přitom není zaručen, připustil Viktor Kornějev z federálního úřadu pro hydrometeorologii a monitoring životního prostředí. "Když se to povede, dobře. Když ne, tak ne," řekl.

Staronová tradice

V dobách Sovětského svazu se v Moskvě konaly vojenské přehlídky hned dvakrát ročně – kromě května také v listopadu, při výročích VŘSR. Po rozpadu Sovětského svazu s nimi město přestalo, ale bývalý prezident a nyní premiér Vladimir Putin tradici obnovil. V roce 2008 se tak po Rudém náměstí opět po letech "proháněly" tanky.

Generálka na nedělní velkolepou přehlídku na moskevském Rudém náměstí

Generálka na nedělní velkolepou přehlídku na moskevském Rudém náměstí

Dle kritiků Kremlu to přesně koresponduje s Putinovou zálibou v ukazování svalů. Nejen těch vlastních (to když se Putin, majitel černého pásu v judu, ještě jako prezident proháněl polonahý na hřbetě koně a nechával se u toho fotografovat), ale i těch "všeruských" (to když třeba vyhrožoval, že pokud Američané vybudují v Česku a Polsku základny, Rusko na ně z Kaliningradské oblasti namíří rakety).

Kreml se podle oponentů pořád ještě nevymanil z uvažování a´ la studená válka. Okázale dává najevo sílu, prezentuje Rusko jako supervelmoc.

A nic se na tom nemění – dokonce ani teď, když je u kormidla Putinův nástupce Dmitrij Medveděv. Muž, který nachází zvláštní zálibu v modernizování, poslouchá Led Zeppelin a Linkin Park, čte Harryho Pottera, amerického prezidenta Baracka Obamu nazývá "příjemným chlápkem" a odsuzuje Josifa Stalina coby krvavého diktátora.

Těžko říct, co o tom soudí obyčejní Rusové. Když v centru Moskvy (anebo i v jiných městech, kde momentálně nacvičují na lokální přehlídky) sledují monstrózní vojenské vybavení, cítí hrdost? Znechucení? Strach?

Soudě dle jejich výrazu se nejspíš ze všeho nejvíc prostě jen baví. A o velmocenských choutkách nebo studeném válečnictví vůbec nepřemýšlejí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video