OBRAZEM: Na Žižkov se po 65 letech vrátili nacisté a barikáda

  • 8
V roce 1945 zde němečtí okupanti masakrovali obyvatele Žižkova. Dnes se okolí školy Na Pražačce vrátilo do dní Pražského povstání. Vyrostla zde barikáda, okolí se hemžilo uniformami oddílů SS. "Prahu hájíme a uhájíme," znělo z reproduktorů dobové volání hlasatele Československého rozhlasu.

Škola Na Pražačce za války sloužila jako kasárna pro úderné oddíly SA (Sturmabteilung). Ty vznikly ve 20. letech minulého století a podle charakteristické barvy uniformy se jim říkalo "hnědé košile". Převážně sedmnáctiletí a osmnáctiletí mladíci vynikali krutostí a od začátku Pražského povstání terorizovali občany Žižkova. Mnoho lidí postříleli, přičemž za to nikdy nebyli potrestáni.

Barikáda na Žižkově je podle organizátorů velmi podobná té před 65 lety.

Barikáda na Žižkově je podle organizátorů velmi podobná té před 65 lety.

Symbolem barikády postavené na Žižkově nyní je dlažební kostka.

Symbolem současné barikády postavené na Žižkově je dlažební kostka.

Současná barikáda na Žižkově je podle organizátorů z klubu vojenské historie Gardekorps Praha a dalších sdružení velmi podobná té před 65 lety.

"Během povstání byla barikáda postavena hlavně proto, aby se škola a příslušníci SA odřízli od zbytku Prahy tak, aby si nemohli pomáhat navzájem s ostatními jednotkami SS," vysvětluje Korbel.

Rekonstrukce bojů při příležitosti oslav Pražského povstání . (7. května 2010)

Na Pražačce dnes byly k vidění dvě ukázky tehdejších dramatických událostí, které trvaly od 4. do 9. května 1945. Bojovat se začalo úderem 13. hodiny. Vzduchem práskaly výstřely z ručnic i kulometů.

Stavba barikády na pražském Žižkově probíhala od časných ranních hodin.Rekonstrukce bojů při příležitosti oslav Pražského povstání . (7. května 2010)

"Od západu již brzy dorazí americké obrněné divize," povzbuzoval hlasatel z nahrávky obránce na barikádě. Ti byli oblečeni jako doboví obyvatelé města, vojáci nebo zdravotníci. Čas od času se některý z nich skácel na zem a musel být "ošetřen".

O tři hodiny později předvedli organizátoři děj, který reflektoval většinu bojů v rámci Pražského povstání, řekl Jeroným Janíček z žižkovské radnice.

Podél ulice Nad Ohradou se tlačily houfy lidí. Projít se dalo jen stěží. Po ulici projížděla německá bojová technika. Na travnatém plácku mezi ulicemi Koněvova, Za Žižkovskou vozovnou a Nad Ohradou vyrostla tribuna, kterou vmžiku naplnili lidé. Kdo si nezabral místo s dobrým výhledem, mohl obrany barikády sledovat na jedné ze dvou velkoplošných obrazovek.

Rekonstrukce bojů při příležitosti oslav Pražského povstání . (7. května 2010)

Bojové akce Čechů, Němců i Rusů doprovázel zasvěcený komentář vojenského historika, který do mikrofonu popisoval jednotlivé děje na "scéně". Zároveň je uváděl do kontextu událostí na jiných místech tehdejšího protektorátu i v Evropě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue