Švédský útočník Johan Franzen přijímá od detroitských spoluhráčů gratulaci k jednomu ze svých čtyř gólů v zápase se San Jose. | foto: AP

Franzen vzkřísil čtyřmi góly naději Detroitu, Montreal srovnal sérii

• 23
Čtyři góly a dvě asistence švédského útočníka Johana Franzena přivedly hokejisty Detroitu k první výhře v sérii se San Jose a tím i odvrácení prvního mečbolu soupeře. Red Wings vyhráli vysoko 7:1 a snížili stav série na 1:3. Ve druhém střetnutí Montreal díky skvělé třetí třetině vyhrál nad Pittsburghem 3:2 a srovnal sérii na 2:2.

V dosavadním průběhu letošního play-off NHL ještě nikdo nepředvedl tak dominantní individuální výkon, jako Johan Franzen z Detroitu ve čtvrtém semifinále Západní konference proti San Jose.

Švédský útočník si připsal bod v každém ze svých jedenácti startů ve vyřazovacích bojích. Ve čtvrteční konfrontaci se Sharks ovšem vyprodukoval bodů hned šest za čtyři góly a dvě asistence.

Z čistého hattricku se Franzen radoval už v zahajovací třetině a stačilo mu na něj pouze rozmezí 3 minut a 26 vteřin (rekord play-off NHL drží Tim Kerr, který v roce 1985 za Philadelphii nastřílel Rangers tři góly za 3 minuty a 24 vteřin). Red Wings v prvním dějství odskočili do vedení 5:0 poté, co se trefili Todd Bertuzzi, Valtteri Filppula a zmiňovaný Franzen v 8., 11. a 12. minutě.

Rozjetý domácí celek, jenž v úvodních třech zápasech San Jose podlehl vždy po těsných výsledcích 3:4, pokračoval ve velké jízdě i v prostřední dvacetiminutovce, když v čase 23:05 využil přesilovku Brian Rafalski. Až těsně před druhým odchodem do kabin umazal nulu na kontě San Jose střelec Dany Heatley.

Čestný gól byl nicméně pro utkání s pořadovým číslem čtyři pro Sharks vším, co dokázali. Poslední slovo za zápasem pak udělal v 48. minutě hvězdný Franzen, když v přesilovce stanovil skóre na 7:1 a svým šestým zápisem utkání završil vytvoření nového klubového rekordu.

V historii Detroitu se totiž v play-off do čtvrtka v jednom startu nejvíce blýskli Steve Yzerman a Norm Ullman, kteří vyprodukovali shodně pět bodů (jejich společnost rozšířil Todd Bertuzzi, jenž proti San Jose nasbíral pět zápisů za gól a čtyři přihrávky).

Se čtyřmi zásahy pak třicetiletý rodák z Vetlandy pro změnu vyrovnal týmový rekord vyřazovacích bojů Carla Liscombea (1945) a Teda Lindsayho, jenž se takto prezentoval v ročníku 1955. Ze všech hráčů NHL se naposledy v play-off čtyřmi góly zviditelnil Joffrey Lupul v dresu Anaheimu proti Coloradu v roce 2006.

Podívejte se na skvělé představení Franzena, vedoucí k jednoznačnému vítězství Detroitu v poměru 7:1:

Montreal vyrovnal sérii s Pittsburghem

Obhájci Stanley Cupu z Pittsburghu vstupovali do čtvrtého zápasu semifinále Východní konference proti Montrealu za vedení 2:1 na zápasy.

Díky gólům útočníků Maximea Talbota a Chrise Kunitze ze 4. a 6. minuty pak stejným skóre 2:1 Penguins disponovali také po čtyřiceti minutách hry. Kanadský celek se ovšem nevzdal a nakonec vedení celku hvězdného Sidney Crosbyho sebral.

Canadiens svého soupeře v třetí třetině přestříleli 16:9 a ze svého tlaku vytěžili vyrovnání Maxima Lapierrea z 43. minuty a rozdílovou trefu Briana Gionty z 44. minuty. Na rozhodující akci utkání se asistencí podílel také český bek Roman Hamrlík.

První hvězdou střetnutí byl vyhlášen Jaroslav Halák. Slovenský brankář Montrealu, jenž v prvním kole play-off zazářil proti favorizovanému Washingtonu, pochytal 33 ran Pittsburghu včetně pěti pokusů aktivního Crosbyho a čtyř střel ruského technika Jevgenije Malkina.

Výsledky 2. kola play-off

Východní konference - 4. zápas:

Montreal - Pittsburgh 3:2 (1:2, 0:0, 2:0)
3. Pyatt, 43. Lapierre, 44. Gionta (Hamrlík) - 4. Talbot, 6. Kunitz. Střely na branku: 25:35. Diváci: 21 273. Stav série: 2:2.

Západní konference - 4. zápas:

Detroit - San Jose 7:1 (5:0, 0:1, 1:0)
Branky
: 8., 11., 12. a 48. Franzén, 6. Bertuzzi, 19. Filppula, 24. Rafalski - 40. Heatley. Střely na branku: 37 29. Diváci: 20 066. Stav série: 1:3.