Policie navrhla ochranu vlády. Vyžene chodce i nákladní auta

  • 117
Policejní prezident Oldřich Martinů chce, aby pražský magistrát zrušil chodník před Úřadem vlády a zakázal vjíždět nákladním autům na nábřeží Edvarda Beneše. Posílení bezpečnostních opatření u Strakovy akademie nařídil ministr vnitra Martin Pecina poté, co se podruhé za půl roku dostali na střechu úřadu aktivisté Greenpeace.

Pokud magistrát policii vyhoví, budou muset lidé před Úřadem vlády přejít na protější chodník. Nákladní auta se do části nábřeží Edvarda Beneše nedostanou vůbec. Tato omezení by byla trvalá.

Kromě toho přijala policie také okamžitá opatření. Ostraha Strakovy akademie je nově 24 hodin denně posílena o pět policistů. V době jednání vlády budou policisté navíc rozmístěni i na střechách úřadu.

Policie tak reaguje na pondělní akci aktivistů Greenpeace. Ti stejně jako loni v říjnu použili nákladní vůz s plošinou a dostali se na střechu, kde vyvěsili transparent "Vítejte v ČEZké republice". Akce se přitom odehrála během tiskové konferenci, takže aktivisté se skrz plastový průhled na střeše dívali na premiéra Jana Fischera a novináře.

Protestovali tak proti způsobu, jakým chce ČEZ se souhlasem úřadů rekonstruovat elektrárnu Prunéřov II. Asi po půl hodině je policisté přiměli, aby slezli. Na zamýšlené vyvěšení vlajky s logem ČEZ už proto nedošlo. (více o incidentu čtěte zde)

Strakova akademie - Úřad vlády

Kolem sídla vlády vede rušná komunikace, nábřeží Edvarda Beneše. Podle Peciny se už na podzim po prvním incidentu s Greenpeace uvažovalo o omezení provozu na jednosměrný. To by ale v místě dramaticky zhoršilo dopravu. To uznal i policejní prezident. Policie podle něj sice musí zabezpečit bezpečí budovy vlády, zároveň chce ale minimalizovat zásahy do běžného života v jejím okolí.

Za malou aktivitu přijde policista o peníze

Pondělní akce bude mít následky také pro policisty, kteří Strakovu akademii hlídali. Jeden z nich přijde na několik měsíců o část platu. "Policista prostě měl konat. On nezabránil vniknutí neoprávněných osob na chráněnou budovu," řekl šéf ochranné služby František Snopek. Na druhou stranu ale i policejní prezident Oldřich Martinů uznal, že jeho situace nebyla jednoduchá.

"Byla to vypjatá situace a nedošlo k ohrožení zdraví a eskalaci konfliktu," reagoval policejní prezident. Podobně se už dříve vyjádřil ministr vnitra Martin Pecina. "Ti policisté měli na výběr, buď ty lidi, kteří už jeli nahoru, sestřelit dolů, což by naše občanská společnost neschválila a ani já bych je nepochválil. Nebo mohli poslat nahoru policistu, aby hlídal, než přijede zásahová jednotka, což se stalo," uvedl.

Policii ale pondělní akce přiměla také k dalším krokům. Po hnutí Greenpeace bude například chtít zaplatit náhrady za policejní zákrok. "Podle mého odhadu to budou desítky tisíc korun," řekl Martinů. Ten bude požadovat přísné potrestání aktivistů, jejichž akci projedná správní úřad.

"Jestli jsme porušili zákon, nebo ne, je věcí přestupkového řízení. Dost nás překvapuje, že pan policejní prezident jeho výsledky takto předjímá," reagoval na informaci jeden z aktivistů Jan Rovenský

Změnit by se také měl zákon, který podobné chování kvalifikuje pouze jako přestupek, za který hrozí maximálně pokuta 5 tisíc korun. "Podobné akce přitom mohou mít fatální následky. Navrhneme změny, aby takový skutek byl považován za podezření ze spáchání trestného činu," vysvětlil Martinů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video