Místo havárie Tupolevu Tu-154M u ruského Smolenska. V letadle zahynuly polské politické špičky včetně prezidenta Kaczynského. (11. dubna 2010) | foto: AP

Letuška, nebo státník? Experti analyzují neznámý hlas z polského letounu

  • 38
V kokpitu polského vládního letounu byl zřejmě těsně před zřícením u Smolenska kromě posádky ještě jeden člověk. Jeho hlas zachytily černé skříňky. Vyšetřovatelé jeho identitu zatím nezjistili. Mohlo by to znamenat, že do kabiny vstoupil někdo z cestujících, píší polská média.

V kabině byli těsně před tragédií kapitán letadla, druhý pilot, navigátor a letový inženýr. Kromě toho ale černé skříňky zachytily ještě jeden hlas, uvedlo polské rádio RMF s odvoláním na generálního prokurátora.

"Není možné vyloučit, že ten hlas patří letušce nebo někomu jinému z posádky. Ale také nemůžeme vyloučit, že do kabiny vešel před zřícením někdo z pasažérů," uvedlo rádio.

Vyšetřovatelé nyní záznam dále analyzují. Deník Gazeta Wyborcza uvedl, že experti zkoumají, kdo řekl která konkrétní slova. Na tom prý pracuje tým vysoce kvalifikovaných tlumočníků.

Posádka polského letu do Katyně.

Posádka polského letu do Katyně.

Polský generální prokurátor Andrzej Seremet uvedl, že nejsou k dispozici žádné údaje o tom, že by byl na pilota vyvíjen nátlak, aby za každou cenu přistál. Těsně po tragédii se totiž spekulovalo, že pilota donutil přistát prezident Lech Kaczynski, protože nechtěl dopustit narušení časového harmonogramu cesty.

Velitel výcviku vzdušných sil Anatol Czaban v rádiu RMF uvedl, že piloti prezidenta o problémech informovali. Když se moderátor zeptal, zda v takové situaci mohl Kaczynski přikázat, aby přesto letoun přistál, odpověděl Czaban: "Tuto verzi jsem nikdy v úvahu nebral." Na další dotaz moderátora, zda tedy tuto možnost vylučuje, řekl, že ji "spíše vylučuje".

Odklízení trosek havarovaného letadla na letišti v ruském Smolensku. (14. dubna 2010)Odklízení trosek havarovaného letadla na letišti v ruském Smolensku. (14. dubna 2010)

Černé skříňky také zaznamenaly komunikaci pilotů s posádkou letadla Jak-40, ve kterém do Katyně asi o hodinu a půl dříve cestovali polští novináři. Kapitán tohoto letu prezidentský letoun upozornil na to, že se viditelnost zhoršuje a mlha každou minutou houstne. Také prý řekl, že by pilot ve Smolensku neměl přistávat, protože následky by mohly být fatální. (Přistáli ve Smolensku a varovali Kaczynského: mlha houstne každou minutu)

Výlety na místo neštěstí

Na dubnové tragédii, při které zahynulo 96 osobností polského veřejného života včetně prezidenta Kaczynského s chotí, už chtějí vydělat polské cestovní kanceláře. Těží z toho, že Poláci chtějí vidět místo neštěstí a začaly organizovat speciální výlety do Smolenska, uvedl server Dziennik.pl.

Prezident, generálové, náměstci

PŘEHLEDNĚ: Polská elita, jež zemřela při pádu letadla

Podle cestovek chtějí Poláci vidět místo tragédie na vlastní oči a dotknout se stromů, které znají z televizních záběrů. Terén na místě pádu letadla je však bažinatý a špatně přístupný a byl zpevněn jen kvůli odklízení trosek letounu Tu-154. Přímo na místo havárie se také není možné dostat, protože je celé ohraničeno a střeženo.

Cena zájezdů autobusem se pohybuje od 800 do 900 zlotých, tedy asi 5 100 a 5 800 korun. Největší zájem očekávají cestovky na podzim, až do Smolenska budou chtít školní zájezdy.

Polská tragédie


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video