Vůdce KLDR Kim Čong-il na návštěvě Číny (3. května 2010) | foto: AP

Smažte záběry Kim Čong-ila, nařídili čínští policisté zadrženým novinářům

  • 18
Putování severokorejského vůdce po Číně doprovázejí ta nejpřísnější bezpečnostní opatření. Čínská policie zatkla ráno před hotelem v příhraničním městě Ta-lian několik novinářů a museli smazat záběry Kim Čong-ila. Návštěvu vůdce KLDR v sousední zemi Peking i Pchjongjang stále tají.

A přitom má "milovaný vůdce" na své první zahraniční cestě po čtyřech letech napilno. Noc strávil podle obvykle dobře informovaných jihokorejských zdrojů v hotelu Furama ve městě Ta-lian. (o včerejším programu Kim Čong-ila více čtěte zde)

Když opouštěl přísně střežený hotel, který na tuto noc neposkytoval žádné rezervace, snažilo se ho vyfotit a natočit několik zahraničních štábů. Čínská policie ale pak všechny novináře na krátkou dobu zadržela a donutila je smazat natočené záběry.

Kim si prohlédl výkladní skříň čínských reforem

Kimova kolona deseti vozů pak nerušeně dorazila do 30 kilometrů vzdálené industriální zóny, kde sídlí především jihokorejské a japonské firmy. Tajná delegace se pak prý opancéřovaným vlakem vydala do města Šen-jang.

Vůdce KLDR Kim Čong-il na návštěvě Číny (3. května 2010)

Vůdce KLDR Kim Čong-il na návštěvě Číny (3. května 2010)

Tam Kim podle agentury Jonhap údajně povečeřel s vedoucími představiteli provincie a pak opět zamířil do bezpečí své pojízdné pevnosti s konferenčními sály a nejmodernější technikou.

Za několik hodin by se tak mohl potkat se svým čínský protějškem Chu Ťin-tchaem. Oficiální zprávu o setkání ale obě strany zřejmě vydají až po skončení severokorejské mise, jako tomu bylo při předchozí návštěvě v roce 2006.

Kapitalistický lesk na Kima nezabere

Celá návštěva je vysokou hrou, která by mohla vyvrcholit návratem KLDR k jaderným rozhovorům výměnou za ekonomickou pomoc nejbližšího spojence. Peking se zároveň snaží tajnůstkářský režim přimět k ekonomickým reformám po čínském vzoru.

Ne náhodou tak vůdce stalinistické říše nocoval v Ta-lianu, který je považovaný za výkladní skříň čínských reforem.

"Čína doufá, že se Kim z těchto příkladů poučí, ale severokorejské vedení takto neuvažuje. Spoléhá jen samo na sebe. Bylo by dětinské předpokládat, že Kim Čong-il změní názor jen proto, že navštívil pár projektů," řekl expert na KLDR Čang Lian-kuej.

Vůdce KLDR Kim Čong-il na návštěvě Číny (3. května 2010)

Vůdce KLDR Kim Čong-il na návštěvě Číny (3. května 2010)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video