Hlídka Věcí veřejných na jednom z prvních videí. Strana jej z webu stáhla, podle mluvčí Petry Hrůšové proto, že se točí videa další. „Hlídky nemají pravomoc zasahovat, musely by volat strážníky,“ zopakovala Hrůšová.

Kandidátka lidovců: Hlídky „véčkařů“ připomínají domobranu Dělnické strany

  • 143
Kandidátka do Sněmovny Lenka Ptáčková Melicharová a pražská zastupitelka Petra Kolínská ze Strany zelených zkritizovaly hlídky, které do pražských ulic poslaly Věci veřejné. Podle Ptáčkové Melicharové připomínají domobranu Dělnické strany a zbytečně zaměstnávají policisty.

Lenka Ptáčková Melicharová vede kandidátku KDU-ČSL ve Středočeském kraji. Její přímou soupeřkou z Věcí veřejných v kraji je místopředsedkyně "véčkařů" Kateřina Klasnová.

Ptáčková Melicharová se nyní tvrdě pustila do "hlídek", které do pražských ulic pár týdnů před volbami poslaly Věci veřejné. Zkritizovala zejména video, které na web umístily samotné Věci veřejné a na němž hlídku tvoří urostlý ramenatý muž v černém oblečení s reflexní vestou, připomínající policistu.

PTÁČKOVÁ MELICHAROVÁ:

Lenka Ptáčková Melicharová (KDU-ČSL)

"Kdo dal Johnovým urostlým hochům více práv, než mají ostatní občané? Hromotlukovi s vestou nesmí beztrestně projít to, za co by si jiný občan vysloužil obvinění z omezování osobní svobody."

"Kdo dal Johnovým urostlým hochům, z nichž jde strach, více práv než mají ostatní občané? Je absolutně nepřípustné, aby se politická strana stavěla nad zákon. Hromotlukovi s vestou přece nesmí beztrestně projít to, za co by si jiný občan vysloužil přinejmenším obvinění z omezování osobní svobody," míní Ptáčková Melicharová.

Věci veřejné se hájí tím, že jejich lidé v terénu nikomu nevyhrožují. "Naším úkolem je monitorovat situaci v lokalitách, které jsou nebezpečné a vyskytují se v nich sociálně patologické jevy," říká policejním slangem členka hlídky Zuzana Dufková na videu umístěném na portálu YouTube. Straně vadí hlavně narkomané a alkoholici v ulicích.

"Řešili jsme se skupinkou osob sociálně vyloučených jejich posezení v parku, byli upozorněni, že nesmí pít alkohol na veřejnosti a že by měli místo opustit, protože se jedná o dětské hřiště. Reakce těchto osob byla velice kladná, spolupracovaly, lokalitu opustí," uvedla dále.

Ptáčková Melicharová nicméně upozornila, že hlídka, s níž se včera do terénu vypravil štáb iDNES.cz, příliš užitku neprokázala.

"Ze záběrů novinářů je jednoznačně patrné, že podobné hlídky nemají smysl, ale i zbytečně zaměstnávají službu konající policisty. Ti se místo skutečných zločinů musí věnovat přihlouplým telefonátům Věcí veřejných," uvedla Ptáčková Melicharová, které hlídky "trochu připomněly údajnou domobranu Dělnické strany nebo Pomocnou stráž Veřejné bezpečnosti".

Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas už také uvedl, že hlídky Věci veřejné od soudem nepravomocně rozpuštěné Dělnické strany okoukaly. Pokud proti nim do 7. května ministerstvo vnitra nezasáhne, obnoví podle ČTK Vandas původní hlídky Dělnické strany.

POMOCNÁ STRÁŽ VEŘEJNÉ BEZPEČNOSTI

Policie v komunistickém Československu (Veřejná bezpečnost) disponovala "Pomocnou stráží", sborem dobrovolníků, kteří policistům ve svém volném čase aktivně pomáhali v ulicích. Členové Pomocné stráže zpravidla byli členy KSČ. Často to byli bývalí příslušníci VB v důchodu.

Ke kritice se připojila pražská zastupitelka za Stranu zelených Petra Kolínská. "Situace, kdy politická strana zřizuje svoje bezpečnostní složky, vyvolává vzpomínky na doby minulé. Proto zelení takové aktivity odsuzují. Není možné, aby soukromá bezpečnostní agentura zasahovala do života občanů na veřejných prostranstvích," sdělila Kolínská v tiskové zprávě.

Věci veřejné pochybení nevidí. "Takzvaní 'Johnovi urostlí hoši' a dívky, paní nemají více práv než ostatní. Nikdo kromě paní Ptáčkové Melicharové to netvrdí a ani se v praxi nikdo o nic takového nepokouší. Nikomu není omezována osobní svoboda (...) Kdyby si tam, kde se vyskytují narkomané, mělo hrát její dítě, možná by paní Ptáčková Melicharová prošetření místa nepovažovala za zbytečné," řekla koordinátorka projektu Jana Pařízková z VV.

Policie tvrdí, že pokud hlídky nepoužijí násilí, je jejich chování v pořádku. "Pokud nevezmou bezdomovce za límec a neshodí ho z lavičky nebo neodtáhnou ze hřiště, je to v pořádku. Je to jako kdyby na hřiště šla maminka dítěte a požádala ho, aby odešel," řekl v pondělí iDNES.cz náměstek ředitele pražské městské policie Ludvík Klema.

Mají podle vás hlídky strany Věci veřejné smysl?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 25. května 2010. Anketa je uzavřena.

NE
NE 5902
ANO
ANO 1756

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video