Nejlepší český studentský robot pojede krmit svět do švýcarského finále

  • 0
V pražském finále mezinárodní soutěže Eurobot vyhrál tým Univerzity Karlovy v Praze. V soutěži s podtitulem Nakrmte svět jeho robot nasbíral nejvíce rajčat, pomerančů a kukuřice. Zhruba za tři týdny se proto zúčastní evropského finále.

"Nejtěžší bylo programování robota. Ten náš je postavený na podvozku Mob 02, nemuseli jsme se tedy příliš zaobírat mechanickou stavbou," prozrazují Jiří Iša a Romana Zemanová z vítězného týmu Cogito MART soutěžící za Matematicko-fyzikálni fakultu Univerzity Karlovy v Praze, jejíž katedra softwarového inženýrství soutěž pořádá.

Eurobot 2010Eurobot 2010

"Měli jsme za úkol naprogramovat robota tak, aby nasbíral co nejvíce oranžových míčků jakože pomerančů, červených - rajčat a sloupků - kukuřic," vysvětluje Jiří Iša.

V těch byl podle něho ale největší zádrhel. Některé "kukuřice" byly totiž napevno přidělané a roboti se mezi ně snadno zaklínili a nemohli ani tam, ani zpět. "Každý z nás tento problém řešil trochu jinak, my konkrétně tak, že robot s pomocí kamery určí velmi přesně vlastní pozici na hřišti a nebezpečná místa s černou kukuřicí pečlivě těsně objede," vysvětluje Iša.

Jak se soutěžilo

Pražské finále v Retro Music Hall probíhalo na hřišti velkém jen tři krát dva metry. Proti sobě stály vždy dva týmy. Jeden zápas trval 90 sekund a roboti při něm samostatně plnili svůj úkol bez toho, že by byli řízeni člověkem nebo vzdáleným počítačem; vše potřebné si roboti "nesli s sebou" a také museli "samostatně přemýšlet a rozhodovat".

Eurobot 2010Eurobot 2010

"Přesná pravidla se každý rok mění, takže i nově vzniklé týmy mají velkou naději na úspěch. A to už se i stalo, například v roce 2005 obsadil nováček v soutěži, rychnovský R-team, skvělé 2. místo v mezinárodním finále. Vždy na začátku podzimu jsou vyhlášena pravidla pro další ročník, na jaře probíhají národní kola a následně před létem pak mezinárodní finále. Letos se uskuteční 26.-30. května ve švýcarském Rapperswil-Jona," popisuje David Obdržálek z pořadatelské katedry softwarového inženýrství MFF UK.

Součástí mezinárodního finále bude i vědecká konference Eurobot 2010 výzkumu a vzdělávání v robotice.

Středoškoláci mají dálková ovládání

Jako předstupeň pro hlavní kategorii Eurobot pro rok 2010 vyhlásil pořadatel i kategorii Starter určenou mladším tvůrcům robotů (do 18 let nebo do ukončení střední školy).

Eurobot 2010Eurobot 2010

Středoškoláci měli trochu snazší úkol. Stavějí roboty, které nejsou autonomní, ale během hry je soutěžící ovládají po drátě. Soupeři proto vypadají tak trochu jako rybáři s dlouhými pruty. Je to výborná příležitost především pro žáky základních a středních škol, jak se touto hravou formou s robotikou seznámit.

Školám se tato soutěž nabízí jako lákavá motivace pro kroužky techniky, robotiky, programování, i jako možné téma pro závěrečné práce studentů středních škol.

Kompletní výsledky

Eurobot:

  • 1. místo: Cogito MART
  • 2. místo: Eduro Team
  • 3. místo: Telecom Robotics
  • Zvláštní cena poroty: Flamingos

Starter:

  • 1. místo: The Cube
  • 2. místo: PidiBot
  • 3. místo: Cylon

miniSumo:

  • 1. místo Matyáš Himmel, robot Ferdík - 22 bodů
  • 2. místo Martin Mika, robot Helena - 16 bodů
  • 3. misto Zbyšek Zapadlík, robot Tronbot - 14 bodů
  • 4. místo Tobiáš Himmel, robot Primus - 8 bodů
  • 5. místo Ludvík Roubíček, robot Basty - 5 bodů

Do soutěže Eurobot bylo přihlášeno 18 týmů, 10 se homologovalo a nastoupilo k zápasům. V rámci Českého národního kola se zúčastnil i jeden týmy z Francie (Telecom Robotics).

V soutěži Starter se homologovalo 15 týmů ze 17 přihlášených.