Dělnická strana na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze

Dělnická strana na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze | foto: Iveta Polochová, iDNES.cz

Oslavy 1. máje v Praze. Jakeš, Vandas a stovky policistů v ulicích

  • 868
Praha má za sebou den plný oslav prvního máje. Na Výstavišti se sešli komunisté, jejichž příznivce hned na začátku "rozpumpovala" Píseň práce. Pravicové extrémisty z Dělnické strany sociální spravedlnosti zase čekala policejní kontrola. Prahou prošli i příznivci Československé anarchistické federace. Den ke své propagaci využila ODS i ČSSD.

Na Výstavišti u Křižíkovy fontány se v devět ráno už tradičně sešli komunisté. Sraz moderovala dvojka pražské kandidátky Marta Semelová. "Práci čest, volte číslo šest," vyzvala přítomné. Kromě asi dvou tisíců lidí dorazil i bývalý tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš nebo bývalý ministr obrany Miroslav Vacek.

"Oproti minulým letem tu bylo na začátku dost prázdno, lidé se sem začali trousit až později. Komunisti zahájili dnešní svátek Písní práce, prodávají se tu klobásy a pivo, dárkové předměty a různé tiskoviny," popsal z místa redaktor iDNES.cz.

Na Výstaviště dorazili především lidé v pokročilém věku. Svůj stánek tu měli ale i mladí komunisté, ozdobili si jej Leninem a Stalinem.

"U jednoho ze stánků se prodává kniha Vojtěchu Filipovi s názvem: Umím žít i jinak a lídr strany je na ní vyfocen s kytarou. Příští týden ji chce propagovat v rámci předvolební kampaně, už teď se tu ale na ni stojí fronty," dodal redaktor. Sám Filip ale na srazu chybí, účastní se totiž oslav prvního máje v Brně.

U tamního Janáčkova divadla si jeho projev poslechlo několik stovek lidí. Hovořil především o volebním programu komunistů. "Komunisté dokážou lépe organizovat práci pro lidi a lépe organizovat jejich život," uvedl Filip a doložil to příkladem Číny, Vietnamu a Venezuely.

Komunisté se sešli ve více městech, na Baťkově náměstí v centru Hradce Králové jejich mítink narušila dýmovnice, kterou mezi účastníky někdo vhodil. Nikomu se nic nestalo, sraz po chvíli pokračoval podle programu.

Výzdoba stánku mladých komunistůTiskoviny na stáncích komunistů, 1. května 2010

Na pražském náměstí Míru se od 10:00 sešla sociální demokracie. "Voliče láká na dlouhé piknikové stoly, skákací hrad a řetízkový kolotoč, přesto se tam sešlo jen několik desítek lidí," informovala z místa redaktorka iDNES.cz.

Lídři pražské kandidátky Martin Pecina a Petr Hulínský podepisovali předvolební agitační fotografie, pro příchozí měli už tradičně připraveny oranžové růže a igelitky s propagačním materiálem.

Na Petříně se sešli zase sympatizanti ODS, kterým má večer zahrát ostravská kapela Buty.

Na pořádek dohlíží tisíc policistů

Na klid v ulicích dnes dohlíží asi tisícovka policistů, nasazeni jsou příslušníci speciální pořádkové jednotky, pohotovostní motorizované jednotky i policisté z dopravní služby. Žádná z akcí si zatím dopravní omezení nevyžádala.

"V pohotovosti je samozřejmě i antikonfliktní tým, policisté na koních a psovodi," uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Situaci v metropoli navíc celý den sleduje ze vzduchu vrtulník, na Vltavě hlídkují dva policejní čluny. (více informací čtěte v předchozím článku)

Předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas

Některé akce policie vyhodnotila jako rizikovější, jde o shromáždění skupin "s radikálnějšími názory". Po desáté hodině dopoledne na náměstí Jiřího z Poděbrad sešli příznivci krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti.

"Na místě je asi stovka policistů a zhruba stejný počet krajně pravicových. Akce měla asi půl hodiny zpoždění, protože policisté důsledně kontrolovali lidi, kteří sem přicházeli. Sraz zahájil předseda strany Tomáš Vandas," informovala z místa redaktorka iDNES.cz.

"Naším zájmem je Česká republika, která bude mít svou národní vládu, bude hájit zájmy českých občanů," volal Vandas ze schodů kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí.

Po skončení proslovů a hudební produkce plánovala strana pochod po Vinohradské třídě do centra města na Můstek, akce ale po půldruhé hodině oficiálně skončila a z pochodu sešlo. Vše se obešlo bez incidentů.

Dělnická strana na náměstí Jiřího z Poděbrad v PrazeDělnická strana se schází na náměstí Jiřího z Poděbrad

Na náměstí Republiky od poledne pořádala shromáždění Československá anarchistická federace (ČSAF). Po projevu na téma konzum se dvě stovky anarchistů vydaly na Střelecký ostrov, kde se v roce 1890 odehrály první oslavy Svátku práce v Praze.

Anarchisté se na svou akci vybavili transparenty, na jednom z nich bylo heslo "Hledejme řešení v sobě, a ne ve volební urně".

Jejich pohyb sledují policisté. "Prozatím nedošlo k žádnému konfliktu ani k narušení veřejného pořádku. Dělnická strana od pochodu sama upustila, a i při tomto pochodu je klid," informovala mluvčí policie Eva Kropáčová.

Několik anarchistů však poté napadlo u Rudolfina cestou na Střelecký ostrov ochranku štábu televize Nova, strkanici uklidňoval antikonfliktní tým policie.

Demonstrace skončila skandováním hesla "Odpor žije, boj pokračuje". Předtím drželi účastníci minutu ticha za anarchisty popravené v květnu 1886 po vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu. Poté se někteří účastníci shromáždění a pochodu přesunuli na Císařskou louku, kde se koná třetí ročník festivalu May Day pořádaného Antifašistickou akcí (AFA).

Sraz Československé anarchistické federace na prvního máje

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video