Britský premiér lákal voliče v ulicích. Je to bigotní žena, řekl o voličce

  • 24
Jen týden zbývá do voleb ve Velké Británii. Premiér Gordon Brown proto vyrazil lovit voliče osobně do ulic, konkrétně do severoanglického Rochdale. Svou výpravou rozhodně zapůsobil. Jenže asi ne tak, jak by si přál. Po setkání si totiž zapomněl sundat mikrofon a jednu z voliček označil za bigotní ženu.

Pětašedesátiletá Gillian Duffyová podrobila Browna při neplánovaném setkání řadou kritických dotazů. Vadilo jí hlavně přistěhovalectví z východní Evropy. Premiér většinu dotazů zodpověděl a Duffyová poté řekla, že premiér byl "velmi příjemný" a ona bude volit jeho labouristy.

Když ale odjížděl a nastoupil do vozu, neuvědomil si, že má na sobě stále mikroport televize Sky News. "To byla katastrofa. Nikdy mě s tou ženou neměli dát dohromady. Čí to byl nápad? Je to prostě absurdní," řekl svým poradcům. Na dotaz jednoho z nich, co Duffyová říkala, odpověděl: "Všechno. Byl to prostě ten typ bigotní ženy."

Rozhovor s jeho poradci okamžitě odvysílaly všechny zpravodajské kanály. BBC mu je poté během interview přehrála a Brown se za poznámku omluvil. Premiér při poslechu vlastních slov držel hlavu v dlaních. Při omluvě zdůraznil, že to byla soukromá konverzace a označení "bigotní" podle něj souviselo s tvrzením Duffyové, že je v zemi příliš přistěhovalců z východní Evropy.

Britka prohlásila, že mnoho potřebných lidí nedostává pomoc, ale lidé, kteří si jí nezaslouží, mohou žádat o sociální dávky. "Odkud přicházejí všichni ti lidé z východní Evropy? Odkud se sem valí?" zeptala se. Brown jí připomněl, že stejně jako přicházejí Evropané do Británie, tak obdobný počet Britů žije na kontinentě.

Poměr sil před nadcházejícími volbami je bezprecedentně vyrovnaný. Novinka těchto voleb - televizní debaty, pomohly spíše liberálním demokratům, kteří byli do té doby outsidery (více o úspěchu liberálních demokratů v debatách čtěte zde).

Průzkumy se shodují, že konzervativci sice nadále vedou, ale jen o pár procent právě před liberálními demokraty a labouristy. Rozdíly mezi nimi jsou v rámci statistické chyby.

Podle průzkumů ale nikdo nezíská nadpoloviční většinu poslaneckých křesel potřebnou k sestavení vlády. Vzhledem k většinovému systému se největšími stranami zřejmě opět stanou labouristé a konzervativci, zatímco liberální demokraté zůstanou výrazně pozadu. Jejich podpora ale nejspíš bude klíčová pro vytvoření budoucí vlády.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue