Novou tramvají se možná svezete už za měsíc. Teď vozí úředníky a techniky

  • 231
Z továrny vyjela před dvaceti měsíci a už brázdí ulice Prahy. Zatím stále bez cestujících. Přesto můžete lidi v útrobách nové tramvaje 15T ForCity vidět. Jsou to technici nebo společně zaměstnanci Magistrátu hlavního města Prahy a Drážního úřadu. To je předzvěst, že se blíží den, kdy se svezete i vy.

Všechny patnáctky (tramvaj 15T ForCity) v ulicích hlavního města ještě patří výrobci Škoda Transportation. Ten musí vychytat všechny mouchy, které ještě vozidlo má. Slouží k tomu testy, které si nevymýšlí sám výrobce, ale nařizuje je Drážní úřad. A ten také dá finální razítko, kterým povolí zkušební provoz tramvaje s cestujícími.

Zbývá ještě 5 000 kilometrů

V této chvíli musí nová tramvaj ujet ještě pět tisíc kilometrů bez vážné poruchy. Pokud patnáctka ujede bez komplikací denně kolem 250 kilometrů, můžete se poprvé projet přibližně za měsíc.

S cestujícími pak musí ForCity urazit dalších 15 tisíc kilometrů, než bude definitivně schválena do běžného provozu. Teprve potom začne Dopravní podnik Prahy vozidla objednávat.

První sériový prototyp tramvaje 15T

První a druhý sériový prototyp tramvaje 15T ForCity ve vozovně Pankrác

První vyrobený kus není prototyp

Tramvaj 15T ForCity je první stoprocentně nízkopodlažní česká tramvaj. Ulicemi Prahy jezdí první dva sériové prototypy.

První vyrobený kus, na kterém se nejprve v Plzni a poté v Praze prováděly úvodní zatěžkávací testy, je již zpět v plzeňské Škodovce.

Více o testech prvního kusu 20 tunami kolejnic:

V branži se prvnímu kusu neříká prototyp, protože je to doslova a do písmene nikdy nedokončená tramvaj, která se stále vylepšuje.

Takový postup je v oboru tradiční, prototypy se u kolejových vozidel vyrábějí až na základě zkušeností získaných testováním na prvním vozidle.

Tramvaj ForCity 15T před jízdou s úředníky

Redakce zachytila vozidlo, evidenční číslo 9201, ve vozovně Pankrác těsně před společnou jízdou zaměstnanců Magistrátu hlavního města Prahy a Drážního úřadu. Po ní následovalo rozhodnutí, díky kterému se novou tramvají možná svezete už za měsíc, podrobnosti najdete v tomto článku.

První sériový prototyp tramvaje 15T

Největší předností a zároveň nepřehlédnutelným charakteristickým znakem v obloucích jsou otáčivé podvozky, které mají individuální pohon kol střídavými motory. Jejich optimální adhezi (přilnavost) kontroluje počítač.

První sériový prototyp tramvaje 15T

Řízení adheze je natolik dokonalé, že samo stanoví maximální bezpečnou rychlost vozidla (aby nedošlo například k vykolejení) podle aktuálního stavu svršku (kolejí). Navíc se mohou stáhnout digitální data z podvozků, která se následně dají využít pro monitorování stavu kolejí.

Jedno se nové tramvaji, na rozdíl od její starší plzeňské sestry 14T, nedá upřít. Elegance a vznešenost, s jakou se pohybuje po kolejích hlavního města. Na druhou stranu se na některých úsecích pražské tramvajové sítě stále line od podvozků nepříjemný zvuk připomínající pojízdné železářství‎, tak typický pro tramvaj 14T.

První sériový prototyp tramvaje 15T

Vozy mají ve všech třech článcích dřevěné sedačky s protivandalskou úpravou nebo upravené místo pro kočárky a invalidní vozík.

Cestující se mohou těšit na dřevěné sedačky s protivandalskou úpravou nebo na zcela nový typ označovače jízdenek s velkým displejem.

Základní technické údaje - jednosměrná tramvaj 15T ForCity
Počet článků 3
Délka vozidla 31 400 mm
Šířka vozidla 2 460 mm
Výška vozidla nad TK (se staženým sběračem) 3 600 mm
Výška podlahy nad TK 350 - 450 mm
Výška podlahy v místě vstupů 320 mm
Počet míst k sezení 61
Maximální kapacita (8 os/m2) 300
Max. rychlost (elektroniky omezená pro Prahu) 60 km/h
Počet dveří 6 dvoukřídlých pro cestující + 1 řidič
Klimatizace kabina řidiče
Uspořádání podvozku Bo´Bo´Bo´Bo´
Rozchod 1435 mm
Výkon trakčních motorů 720 kW
Napájecí napětí 600V DC
Nízkopodlažnost 100 %
Motory bezpřevodové individuálně řízené synchronní s permanentními magnety
Max sklon přes 85 ‰
Elektrická výzbroj v kontejnerech na střeše