Satelitní snímek ropné skvrny v Mexickém zálivu, jak ji zachytila 25. dubna NASA. (25. dubna 2010)

Satelitní snímek ropné skvrny v Mexickém zálivu, jak ji zachytila 25. dubna NASA. (25. dubna 2010) | foto: www.nasa.gov

Ropná skvrna velikosti Česka se blíží k pobřeží USA, chtějí ji zapálit

  • 46
Rozsáhlá ropná skvrna, kterou má na svědomí nedávno zničená těžební plošina Deepwater Horizon v Mexickém zálivu, se stále zvětšuje a blíží se k pobřeží USA. Američané z obav před obrovskou ekologickou katastrofou zvažují, že ji zapálí, aby vyhořela.

Ještě v úterý byla skvrna asi 50 kilometrů od pobřeží, v noci na středu ji dělily od břehů amerického státu Louisiana jen tři desítky kilometrů. Na americké pobřeží by mohla dorazit v sobotu (o tom, jak se ropa šíří Mexickým zálivem čtěte více zde).

Skvrna se navíc stále zvětšuje, denně z vrtu unikne do moře na 160 tisíc litrů ropy a podle posledních informací BBC ropa pokrývá oblast o rozloze 74 tisíc čtverečních kilometrů. Pro srovnání, Česká republika se rozkládá na necelých 79 tisících čtverečních kilometrech. A únik se nedaří zastavit, podmořským robotům by to mohlo trvat i měsíce.

Ropná skvrna v Mexickém zálivu (27. dubna 2010)Ropná skvrna v Mexickém zálivu (27. dubna 2010)

Ropná skvrna v Mexickém zálivu (27. dubna 2010)

Pokud by ropa dosáhla k pobřeží, znamenalo by to jednu z nejhorších ekologických katastrof v historii USA. Americké úřady proto zvažují, že ropnou skvrnu v Mexickém zálivu kontrolovaně zapálí. Odborníci by ropu ohraničili speciálními bariérami a zapálili, aby vyhořela.

Přestože toxické výpary by mohly ohrozit ekosystém, ekologové připouští, že zvířata mají větší šanci uniknout ohni a dýmu než samotné ropné skvrně. Experti už oheň při likvidaci ropných skvrn v minulosti vyzkoušeli. Ukázalo se, že je to "efektivní ve spálení od 50 do 95 procent vymezené ropy," uvedla šéfka záchranných prací a místní pobřežní stráže Mary Landryová.

Pobřeží Louisiany je označováno za kolébku křehkého ekosystému. Žije zde mnoho druhů vodních ptáků. Na snímku pobřeží souostroví Chandeleur (27. dubna 2010)

Pobřeží Louisiany je označováno za křehký ekosystém. Žije tam mnoho druhů vodních ptáků. "Příchod ropné skvrny by zde měl ohromný dopad. Skvrna by nejprve zasáhla korýše, sádky ústřic a ryby," varovala specialistka na místní životní prostředí Wilma Subraová. Zdůraznila, že 40 procent mořských plodů na americkém trhu pochází z Louisiany.

Obavy z ropné skvrny začali mít podle agentury AP i obyvatelé státu Mississippi, kde jsou známé turistické pláže s bílým pískem. U jejich břehů je běžné vidět delfíny i vzácné druhy velryb.

Z dosud neznámých důvodů se minulé úterý ozvala na Deepwater Horizon exploze a těžební plošina se následně potopila do moře. Ze 126 dělníků, kteří na ní byli v době neštěstí, se jedenáct stále pohřešuje a úřady je už považují za mrtvé. V sobotu se navíc zjistilo, že z vrtu pod plošinou stále uniká ropa (více o výbuchu na plošině čtěte zde).

Boj s ropou v mexickém zálivu

Na moři bojuje s ropnou skvrnou padesátka lodí s nornými stěnami, které mají zastavit šíření skvrny, a se speciálními chemikáliemi, jež mají pomoci rychlejšímu rozptýlení ropy ve vodě. Plavidlům se podařilo odebrat z vody přes 160 tisíc litrů ropy. 

Společnosti BP se ale pomocí robotů nepodařilo uzavřít únik z vrtu v hloubce asi 1 500 metrů po hladinou moře. Ve čtvrtek začne hloubit nový vrt do dna Mexického zálivu, který má zmenšit tlak v ropném ložisku pod mořským dnem.

Zároveň jím těžaři chtějí do ložiska vpravit těžkou kapalinu, která by zabránila dalšímu unikání ropy. Účinek tohoto kroku se však podle mluvčího firmy Roberta Winea projeví až asi za tři měsíce. BP také začala vyrábět speciální "poklop" k uzavření poškozeného vrtu, což ale potrvá několik týdnů a také to nemusí být úspěšné.

zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video