Útočník Detroitu Pavel Dacjuk překonává brankáře Phoenixu Ilju Bryzgalova.

Útočník Detroitu Pavel Dacjuk překonává brankáře Phoenixu Ilju Bryzgalova. | foto: AP

Detroit nedal Phoenixu šanci, pět Čechů tak končí v play-off NHL

• 38
Úterý a středa v NHL patří rozhodujícím sedmým zápasům posledních dvou sérií 1. kola play-off. Jako první se fanoušci dočkali souboje Phoenixu s Detroitem, který skončil jednoznačným výsledkem 6:1 pro účastníky posledních dvou finále Stanley Cupu. V kádru poražených Coyotes se tak s play-off loučí pětice Čechů.

Útok Radim Vrbata - Martin Hanzal - Petr Průcha, obránce Zbyněk Michálek a veterán Robert Lang se v úterý rozloučili s play-off NHL poté, co jejich Phoenix nestačil na zkušený Detroit jednoznačným skóre 1:6.

Pro první čtyři jmenované Čechy však sezona ještě nemusela skončit. Zájem o jejich služby by totiž mohl projevit reprezentační kouč Vladimír Růžička, jenž sestavuje tým na blížící se mistrovství světa v Německu.

Detroit v rozhodujícím sedmém duelu Phoenix přestřílel poměrem 50:33 a výsledkem bylo šest branek v síti gólmana Ilji Bryzgalova. I přes debakl, v posledním představení jinak velice vydařené sezony, publikum ve vyprodané Jobing.com Aréně vyprovodilo své oblíbence ve stoje bouřlivým potleskem.

Radim Vrbata z Phoenixu uníká mezi hráči Detroitu.

Martin Hanzal z Phoenixu před gólmanem Detroitu Jimmym Howardem.

Coyotes, o kterých se před sezonou nejčastěji mluvilo s ohledem na možné přestěhování organizace do Kanady, se rozhodně neměli za co stydět. V základní části skončili na skvělém čtvrtém místě Západní konference a v prvním kole play-off si proti silnému Detroitu vynutili až sedmý zápas. Ten ovšem ovládly tradiční opory Red Wings, útočníci Pavel Dacjuk (2+0) s Henrikem Zetterbergem (0+3) a nestárnoucí obránce Nicklas Lidström (2+1).

Góly začaly padat až v prostřední dvacetiminutovce, jejíž úvod si podmanil zmiňovaný Dacjuk. Ruský centr v 23. minutě využil přesilovou hru a v 24. minutě z brejku pohlednou kličkou zvyšoval na 2:0.

V čase 28:23 vykřesal pro Phoenix jiskru naděje Vernon Fiddler. Faul domácího beka Adriana Aucoina ale v 34. minutě potrestal Lidström a pouhých pět vteřin před koncem dané hrací části navíc z brejku zvýšil na 4:1 z trestné lavice navrátivší se Brad Stuart.

Třetí třetinu ještě ozdobili góly Todd Bertuzzi, který se tak zbavil nuly na svém střeleckém kontě z play-off, a podruhé skórující Lidström. Zkušený švédský zadák si tak svým třetím bodem utkání připravil pěkný dárek ke středečním 40. narozeninám.