Záběr z Hubbleova teleskopu. Evropský extrémně velký teleskop by měl pořizovat až patnáctkrát ostřejší snímky.

Záběr z Hubbleova teleskopu. Evropský extrémně velký teleskop by měl pořizovat až patnáctkrát ostřejší snímky. | foto: NASA

Největší dalekohled světa bude z pouště pátrat po vzdálených planetách

  • 19
Evropské země včetně Česka postaví v jihoamerickém Chile největší vesmírný dalekohled světa. Hlavní zrcadlo teleskopu bude velké jako patnáctipatrový dům a poskytne patnáctkrát ostřejší snímky než Hubbleův teleskop. Zařízení bude hledat vzdálené planety a případný život na nich.

Největší dalekohled světa s hlavním zrcadlem o průměru 42 metrů má být posazen na hoře Cerro Armazones, jejíž vrchol se nachází 3 060 metrů nad mořem. Poušť Atacama poskytuje díky suchu a tmě ideální podmínky pro pozorování hvězdné oblohy.

Proto organizace Evropská jižní observatoř (ESO), která sdružuje čtrnáct zemí včetně Česka, provozuje v chilských Andách také Velmi velký dalekohled, který sestává ze čtyř oddělených optických dalekohledů.

Přístroj s označením Evropský extrémně velký teleskop (E-ELT) by mohl podle DPA znamenat v pozorování vesmíru podobnou revoluci jako Galileův vynález dalekohledu před zhruba 400 lety. Výstavba by měla být zahájena v roce 2011, do provozu by mohl být uveden v roce 2018.

E-ELT má poskytovat patnáctkrát ostřejší snímky než Hubbleův vesmírný teleskop, který už 20 let pozoruje vesmír z oběžné dráhy. Astronomové chtějí s pomocí nového zařízení kromě jiného zjišťovat, jak se formovaly planety a zda mimo Zemi existuje život.

E-ELT bude pozorovat objekty ve viditelném i infračerveném spektru. Pátrat bude po planetách podobných Zemi i o velikosti Jupitera a po nejvzdálenějších vesmírných objektech. Má také zkoumat první galaxie.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video