Taylor Pyatt, útočník Phoenixu, se raduje ze svého gólu do branky Jimmyho Howarda z Detroitu | foto: AP

Vrbata s Průchou znova řádili na ledě detroitské Joe Louis Arény

• 14
Hokejisté Phoenixu zvládli utkání o bytí či nebytí na ledě Detroitu a po výhře 5:2 si vynutili rozhodující sedmý duel, který budou v úterý navíc hostit v domácím prostředí. Velký podíl na tom sehráli Češi poté, co v dresu Coyotes bodovala hned čtveřice z celkových pěti našich zástupců. Autorem rozdílové trefy byl Radim Vrbata a na čtvrté brance hostí měl výrazný podíl pro změnu Petr Průcha.

Podobně jako ve třetím utkání série mezi Phoenixem a Detroitem, kdy Průcha s Vrbatou na ledě slavné Joe Louis Arény vyprodukovali shodně dva body (1+1) a zařídili výhru Coyotes 4:2, byli čeští útočníci hodně vidět i v duelu s pořadovým číslem šest.

Tentokrát již šlo Phoenixu o holé bytí či nebytí. V případě úspěchu Detroitu by totiž zkušený celek pokračoval v cestě za svou třetí účastí ve finále Stanley Cupu za sebou. Díky třem přesilovkovým gólům a 31 zákrokům gólmana Ilji Bryzgalova však v neděli slavili Coyotes, kteří po výsledku 5:2 vyrovnali stav série na 3:3 na zápasy.

Autorem rozdílové branky utkání byl český střelec Radim Vrbata. Nejlepší kanonýr Phoenixu ze základní hrací části vyslal v průběhu střetnutí na branku Jimmy Howarda celkově sedm puků, přičemž ruce nad hlavu zvedal v 30. minutě po využité přesilovce díky perfektní přihrávce veterána Roberta Langa.

Pojistku hostí pro změnu obstaral bojovník Petr Průcha. Běžela 35. minuta, když pardubický odchovanec od levého mantinelu napálil puk na branku. Howardovi stínil ve výhledu Polák Wojtek Wolski, jenž puk tečoval a zvýšil tak na 4:1.

V závěrečné třetině ještě další tečí navýšil stav na 5:1 Taylor Pyatt. Poslední slovo ale patřilo domácím Red Wings, za které zkorigoval skóre Darren Helm. Jeho trefu musel potvrdit až videorozhodčí poté, co puk zpoza brankové čáry odpaloval bránící Martin Hanzal.

Podívejte se na parádní trefu Vrbaty, kterého v přesilovce ideálně uvolnil Lang, a střelu Průchy, jejíž směr před Howardem usměrnil ideálně postavený Wolski:

Vancouver se stal 4. postupujícím celkem play-off

V sérii s Los Angeles již hokejisté Vancouveru prohrávali 1:2 na zápasy a ke čtvrtému duelu pak nastupovali na ledě soupeře. Z poměrně složité situace ovšem celek švédského útočného dua bratrů Sedinových vybruslil třemi výhrami v řadě, které Canucks s bilancí 4:2 na zápasy posunuly do 2. kola play-off. Vancouver se po Philadelphii, Pittsburghu a San Jose stal čtvrtým postupujícím celkem.

V pořadí šestém utkání Kings na ledě domácí arény STAPLES Center dvakrát vedli. Jako první se prosadil Alexandr Frolov a aspirant na Norrisovu trofej Drew Doughty vracel LA vedení na 2:1 po vyrovnání Stevea Berniera.

Rozhodnutí v zápase a zároveň i v celé sérii nabídla třetí třetina, během které hosté přestříleli Kings v poměru 10:6. Výsledkem byly dvě branky v síti Jonathana Quicka, kterého překonali Kevin Bieksa s Danielem Sedinem, a závěrečná trefa do prázdné klece z hole Alexe Burrowse.

Výsledky play-off:

Západní konference - 6. zápasy:

Detroit - Phoenix 2:5 (0:1, 1:3, 1:1)
23. Stuart, 57. Helm - 5. Korpikoski, 23. Schneider, 31. Vrbata (Lang), 35. Wolski (Průcha, Z. Michálek), 46. Pyatt. Střely na branku: 33:29. Diváci: 20 066. Stav série: 3:3.

Los Angeles - Vancouver 2:4 (1:0, 1:1, 0:3)
11. Frolov, 36. Doughty - 29. Bernier, 42. Bieksa, 58. D. Sedin, 59. Burrows. Střely na branku: 32:22. Diváci: 18.287. Konečný stav série: 2:4.