Doporučujeme

Diváci sledují 3D film

Diváci sledují 3D film | foto: Jan Karásek, MAFRA

Filmový svět 3D: do kin připluje i trojrozměrný oscarový Titanic

  • 10
Popcorn, kola a kouzelné brýle. To bude za pár let běžná výbava návštěvníků kin, která ovládnou trojrozměrné filmy. A nejen z dovozu: ve 3D už točí i Češi.

Dočasná móda, nebo diktát budoucnosti? K první variantě už se kloní jen skalní obhájci klasické kinematografie – ale tu, jak píše skeptický americký kritik, "Bůh ochraňuj".

Z filmu AvatarProtože nástup trojrozměrných filmů podpořený úspěchem Avataru nabírá obrátky. Točí je kdekdo, už i v Česku. Nebo alespoň do verze 3D takzvaně překlápí tradičně "placaté" 2D snímky, starší i premiérové.

Mladá zábava

Z těch nových, až dodatečně upravených pro iluzi prostorového vnímání s brýlemi, už v kinech řádí Alenka v říši divů či Souboj titánů. Z pamětnických hitů se do 3D převlékly první dva díly animované série Toy Story: Příběh hraček, které do Česka dorazí za pár dní a na něž v červnu naváže třetí část, také již v 3D.

Hravá animace si trojrozměrnou podobu oblíbila. V květnu se v ní předvede poživačný kocour Garfield, v červenci zase zelený zlobr Shrek, jenž do 3D zpětně přenese i všechny své předešlé příběhy, a příští rok si děti budou brát speciální brýle na nové příhody tučňáků z filmu Happy Feet 2. Právě dětem totiž vyhovují nejvíc: výzkumy se zjistilo, že na běžném filmu se předškolák soustředí jen čtvrt hodiny, kdežto s brýlemi, které ho "oddělí" od reality a přenesou do umělého světa, udrží pozornost až třikrát déle.

Druhou skupinou, která 3D miluje, jsou teenageři; tudíž se do trojrozměrného formátu převlékají žánry určené náctiletým. Třeba taneční romance od StreetDance po Step Up, bláznivé úlety typu Jackass, horory – ve 3D se už točí další, Piraňa, Condition Dead nebo Black Friday – či záznamy koncertů jako Chesney: Summer in 3D nebo Hansel & Gretel Rocks in 3D.

Trojrozměrný Titanic

Do třetice si 3D nemohou vynachválit lidé, pro něž film znamená obchod: producenti, distributoři, kinaři. Vydělá jim více peněz, neboť vstupné na 3D snímky je vyšší až o třetinu. Rychle se tak zaplatí náklady na úpravy děl, které se s vývojem technologií dál budou snižovat, i na nutnou digitalizaci kin, na niž u nás přispívá státní fond kinematografie.

Více o 3D

Co je 3D ve výrobě a co je 3D v kinech

Zkratka 3D pochází z výrazu trojdimenzionální čili trojrozměrný. Ve filmové výrobě označuje postup, kdy se trojrozměrné objekty vytvářejí v počítači; tak vznikají animované postavy či různé nestvůry. Výsledný film se však promítá i "placatě" čili ve 2D. Ve filmové projekci znamená 3D způsob, jak nevidět scény ploše, nýbrž v celé hloubce. Cesty jsou různé – polarizace, stereoskopie – a plastický vjem umožní speciální brýle. Kromě filmů natáčených přímo pro iluzi 3D se pro ni už upravují i starší 2D filmy.

Podle distributora Aleše Danielise bylo koncem loňského roku v Česku už přes padesát sálů vybavených stereoskopickou digitální projekcí, tedy k promítání ve 3D, a ty se podílely na celkovém obratu kin více než třinácti procenty. Přitom hlavní "tahoun" 3D, Avatar, dorazil do kin až před Vánocemi.

A letos se nápor ještě stupňuje. Kina si musí s trojrozměrnou vlnou pospíšit, dokud jsou jediná, kdo výjimečnou atrakci nabízí. Existují už i průkopnické televize, které umějí samy převést z 2D do 3D filmy, fotbal, zpravodajství... byť ne v dokonalé kvalitě.

Zpětné převádění "obyčejných" snímků do stereoskopické verze už zrodilo v Hollywoodu pár polemik. Tvůrce Avatara režisér James Cameron viní zbytečně skoupá studia: "překlopení" filmu do 3D je vyjde levněji než jej přímo ve 3D natočit, avšak příliš laciný výsledek může prý diváky odradit.

Naopak Tim Burton, jenž do 3D "rozšířil" Alenku v říši divů, zastává názor, že dobře převedený film může být ve výsledku lepší než film ve 3D špatně natočený.

Paradoxně i sám Cameron nyní přenese do trojrozměrné verze svůj Titanic: do kin půjde k stému výročí zkázy lodi v roce 2012.

Česko se chytá

Přitom princip 3D je téměř stejně starý jako legendární parník: první představení s kouzelnými brýlemi se konalo roku 1915 v New Yorku. V 50. letech se Spojené státy vrhly na trojrozměrné filmy ve velkém, za čtyři roky jich natočily na čtyřicet a příslušným projekčním systémem vybavily pět tisíc kin. Móda však tenkrát brzy vyprchala a Alfred Hitchcock o ní tehdy prohlásil: "Zázrak na týden – a sedmého dne jsem přišel já." Po léta pak vznikala 3D díla pouze vzácně a leckdy se promítala jen ve 2D.

Mimochodem, i první náměty prostorových podívaných se podobaly těm dnešním. Niagarské vodopády; námořní dobrodružství; sci-fi o Marsu; a ze Sovětského svazu vzešel brzy po válce trojrozměrný Robinson Crusoe. Ba ani 3D pornofilmy nejsou žádnou novinkou, od amerických Prison Girls ze 70. let k současné vlně z Maďarska.

Z natáčení filmu V peřináchZ natáčení filmu V peřinách

2D NEBO 3D? Lucie Bílá při natáčení filmu V peřinách

Jediný rozdíl zosobňují dokonalejší technické parametry: obraz už se netřese, oči netrpí, hlava nebolí. A tak se chytají i naši tvůrci. "Jen si nepleťme 3D jako postup výroby trojrozměrných postav v počítači, použitý třeba ve filmu Kozí příběh promítaném dvojrozměrně, se 3D coby stereoskopickou projekcí, jakou slibuje například třetí díl série Fimfárum," připomíná Jan Buriánek z firmy AV Media, která se na moderní technologie specializuje – počínaje 3D záznamem koncertu Jesus Christ Superstar a konče spoluprací na trojrozměrném Hurvínkovi.

Za vskutku průlomové označuje Buriánek další dva české projekty, k nimž pak diváci dostanou brýle: loutkový sci-fimuzikál o psí kosmonautce Lajka, jejž točí Aurel Klimt, a první český hraný 3D film V peřinách, který chystá F. A. Brabec – právě společně pracují na testech.

Ať si konkurují

Kina se těší. "Digitální projekce už mají v Česku nejen veškeré multiplexy, ale i desítky jednosálových kin, kterým digitalizace umožňuje stejnou startovní čáru. Premiérový film na malém hard disku, v podstatě klíčence, dostanou všichni a rychle, odpadne čekání na nákladní auta převážející krabice s omezeným počtem kopií," vysvětluje Buriánek. "A diváci se vracejí: v Děčíně po zavedení systému pro 3D projekce stoupla návštěvnost z desítek na stovky."

Diváci sledují 3D film

Ne všichni však sdílejí nadšení z nové hračky. Zejména tvůrci se bojí, že už nebude rozhodovat příběh, nýbrž jen technika a že i prostřední 3D film přebije sebelepší snímek ve 2D.

Známý britský režisér Hugh Hudson však míní: "Zatím je 3D filmů pořád málo. Až jich bude víc a začnou si konkurovat navzájem, trh se zase vyčistí."

Premiéry v Česku

29. 4. Toy Story: Příběh hraček 3D – animovaná pohádka
29. 4. Toy Story 2: Příběh hraček 3D – animovaná pohádka
13. 5. Garfield’s Pet Force 3D – animovaná pohádka
27. 5. StreetDance 3D – taneční příběh
3. 6. Hurvínek na scéně 3D – záznam divadelního představení
17. 6. Toy Story 3: příběh hraček 3D – animovaná pohádka
15. 7. Shrek: Zvonec a konec – animovaná pohádka
26. 8. Step Up 3D – taneční příběh
23. 9. Resident Evil: Afterlife – akční sci-fithriller
30. 9. Scar 3D – horor
14. 10. Legenda o sovích strážcích – dětská fantasy
4. 11. Saw VII – horor
9. 12. Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka – dětská fantasy