Tomáš Plekanec (vpravo) slaví gól se svými montrealskými spoluhráči. | foto: AP

Hokejisté Montrealu prodloužili sérii s Washingtonem i díky bodu Plekance

• 3
Hokejisté Montrealu dál živí šanci na postup z 1. kola play-off NHL, když dokázali zvítězit v pátém utkání na ledě Washingtonu 2:1 a snížili stav série na 2:3. Jednou gólovou asistencí se na tom podílel i český útočník Tomáš Plekanec. K postupu se naopak přiblížili poslední finalisté Stanley Cupu z Detroitu po vítězství nad Phoenixem 4:1.

Stejně jako ve čtvrtek Ottawa proti Pittsburghu si o den později vedli pro změnu hokejisté Montrealu na ledě Washingtonu.

Oba kanadské celky již mohly být ze hry o Stanley Cup vyřazeny, v pátých zápasech série na ledě dvou největších favoritů Východní konference si ovšem dokázaly poradit a snížily nepříznivé stavy na 2:3 na zápasy.

Ottawa slavila nad týmem Sidney Crosbyho výhru 3:2 až gólem ze třetího prodloužení. Montreal pak dokonce zdolal mužstvo Alexandra Ovečkina už v řádné hrací době, když uspěl těsným výsledkem 2:1. Výrazně se pod to podepsal slovenský gólman Jaroslav Halák, jenž se po jednozápasové pauze vrátil do branky od úvodní minuty a předvedl 37 zákroků.

Canadiens se gólově prosadili hned v úvodu duelu. Semjona Varlamova překonal v 2. minutě za asistence Tomáše Plekance střelec Mike Cammalleri a v 8. minutě zvyšoval stav Travis Moen. Domácí slavili svou jedinou branku v 24. minutě, kdy Ovečkin za jinak bezchybného Haláka dorazil volný puk.

Pátý gól Ovečkina v pátém utkání play-off:

Buffalo zastavilo vítěznou jízdu Bostonu

Hokejisté Bostonu vstoupili do play-off porážkou 1:2. Následně ale Buffalo přehráli ve třech zápasech za sebou výsledky 5:3, 2:1 a 3:2 z prodloužení. V utkání s pořadovým číslem pět tak mohli v případě úspěchu slavit postup. To ovšem Buffalo rezolutně odmítlo vítězstvím 4:1 a snížením stavu série na 2:3.

První hvězdou byl vyhlášen gólman Sabres Ryan Miller, autor 34 zákroků. Velkého favorita na zisk Vezinovy trofeje připravil o čisté konto až využitou přesilovkou z 58. minuty Johnny Boychuk. O ofenzivu Buffala se staral zejména mladý centr Tyler Ennis (1+1), přičemž shodnou bilanci si odnesl také zkušený forvard Jason Pominville.

Detroit dělí krok od postupu do 2. kola

Hokejisté Detroitu se přiblížili k postupu do 2. kola play-off na jedinou výhru. V pátek totiž triumfovali na ledě Phoenixu 4:1 a v celé sérii tak vedou 3:2 na zápasy.

Red Wings poslal do vedení v závěru prvního dějství Drew Miller. V polovině duelu ovšem srovnal obránce Ed Jovanovski. Finalisté posledního Stanley Cupu nicméně ovládli závěrečnou třetinu.

V 52. minutě skóroval Tomas Holmström, v 53. minutě zvyšoval náskok Pavel Dacjuk a poslední slovo utkání si vzal v samotném závěru při power-play Coyotes Henrik Zetterberg.

Za domácí nastoupila pouze čtveřice českých hokejistů v osobách beka Zbyňka Michálka a útočného tria Radim Vrbata-Martin Hanzal-Petr Průcha. Veterán Robert Lang zůstal pouze mezi nehrajícími náhradníky. Přednost totiž dostal zkušený zadák Mathieu Schneider, jenž nastoupil v play-off už v dresu sedmého klubu.

Vancouver rozstřílel Los Angeles

Po důležité výhře 6:4, kterou na ledě soupeře srovnali stav série na 2:2, se hokejisté Vancouveru radovali z výhry i po návratu do domácího prostředí. Los Angeles utrpělo doslova debakl, když padlo vysoko 2:7.

Skvělý výkon podal zejména švédský útočník Mikael Samuelsson, autor dvou gólů a asistence. V pěti zápasech play-off tak do sítě Kings nasázel už celkově sedm branek, díky čemuž platí za nejlepšího střelce dosavadního průběhu vyřazovacích bojů. Druhý je s šesti zásahy detroitský Henrik Zetterberg a pětkrát se zatím trefili hvězdní Alexandr Ovečkin z Washingtonu a Sidney Crosby z Pittsburghu.

Na výhře 7:2 se nemohlo nepodílet také produktivní bratrské duo Sedinových. Lídr produktivity základní části Henrik Sedin si připsal dvě přihrávky a střelec Daniel si vylepšil statistiky o gól a asistenci. Pozadu nezůstal ani slovenský reprezentant Pavol Demitra (1+2).

Výsledky play-off:

Východní konference - 5. zápasy:

Washington - Montreal 1:2 (0:2, 1:0, 0:0)
Branky: 24. Ovečkin - 2. Cammalleri (Plekanec), 8. Moen. Střely na branku: 38:28. Diváci: 18 377. Stav série: 3:2.

Buffalo - Boston 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)
2. Mair, 19. Pominville, 30. Grier, 59. Ennis - 58. Boychuk. Střely na branku: 33:35. Diváci: 18 690. Stav série: 2:3.

Západní konference - 5. zápasy:

Vancouver - Los Angeles 7:2 (2:1, 2:0, 3:1)
9. a 50. Bernier, 34. a 47. Samuelsson, 18. Edler, 29. D. Sedin, 45. Demitra - 15. Handzuš, 46. Modin. Střely na branku: 30:26. Diváci: 18 810. Stav série: 3:2.

Phoenix - Detroit 1:4 (0:1, 1:0, 0:3)
Branky
: 30. Jovanovski - 18. D. Miller, 52. Holmström, 53. Dacjuk, 60. Zetterberg. Střely na branku: 31:29. Diváci: 17 458. Stav série: 2:3.