I v Jesenici na Rakovnicku zřejmě úřadoval infarkt za volantem. Policisté čekají na výsledek pitvy. | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Tichý zabiják za volantem. Kvůli infarktu zemřeli letos už čtyři řidiči

  • 59
Příliš vysoká rychlost, nepozornost a riskování. To jsou nejčastější příčiny, proč v Česku umírají lidé při dopravních nehodách. O jednom důvodu, i když ne příliš častém, se ale zveřejňované statistiky vůbec nezmiňují. Některé řidiče zabije za volantem infarkt. A až poté následuje nehoda. Loni infarkt dostalo a následně zahynulo 16 řidičů.

Za letošní první čtvrtletí eviduje policejní prezidium zatím čtyři případy, kdy řidič zemřel za volantem kvůli infarktu. Od ledna do března přitom při nehodách bylo celkem 118 mrtvých. Infarkt tedy stál za každým třicátým úmrtím.

Poslední nehoda, která zřejmě rozšíří smutnou statistiku, se stala v pondělí v Jesenici na Rakovnicku. Řidič kamionu narazil do zdi domu a záchranářům se ho už nepodařilo oživit. Třiapadesátiletý muž zemřel. (více o nehodě se dočtete tady)

Infarkt musí potvrdit ještě pitva. Její výsledky policisté budou znát na začátku května. Už nyní ale připouštějí, že kabina auta nebyla tak zdeformovaná, aby v ní muž zemřel.

Srdeční kolaps byl ostatně důvodem tragické nehody i jiného řidiče kamionu. Ten usedl za volant bez řidičáku, omámený léky a s protézou nohy. Předloni 22. července se kvůli němu na D1 ve směru na Prahu srazily tři kamiony a pět osobních aut. Dva lidé zemřeli, další dva byli těžce zraněni. Dálnici nehoda blokovala 20 hodin. Čtěte více - Nehoda kamionu na D1: šofér s protézou byl bez řidičáku a omámený léky.

INFARKTY ZA VOLANTEM

2008 - 1. čtvrtletí 5
2008 - celkem 24

2009 - 1. čtvrtletí 5
2009 - celkem 16

2010 - 1. čtvrtletí 4


Zdroj: Policie ČR

Lékaři ročně evidují šest až sedm tisíc infarktů. Policisté i odborníci připouští, že infarktů za volantem je ve skutečnosti zřejmě více, než ukazují statistiky. Ty totiž počítají jen mrtvé, u kterých nemoc potvrdil lékař. Číslo ale už například neukazuje, kolik řidičů infarkt přežilo.

Psycholog Kamil Pavlíček, který přednáší dopravní bezpečnost na policejní akademii, navíc varuje, že takové počty mohou v budoucnu růst.

"Intenzita pracovního dne a života je v dnešní době vyšší. Řidiči proto jezdí rychleji a jsou vystaveni více nebezpečným situacím. Roli hraje i to, že za volant usedají častěji i lidé vyššího věku. Vyšší napětí, stres a úlek může způsobit rychlejší nástup infarktu."

Nejohroženější jsou řidiči v Praze

Výše jmenované jsou také důvody, proč infarkt postihuje nejvíce řidiče v Praze. "Zdravotní kolapsy za volantem řešíme v Česku vůbec nejčastěji," potvrdila mluvčí tamějších policistů Andrea Zoulová.

Naposledy se strážníků 17. dubna díky defibrilátoru podařilo vrátit do života taxikáře, kterého infarkt dostihl v práci na Václavském náměstí. V únoru kvůli infarktu boural řidič nákladního auta na Jižní spojce.

Vysvětlením jsou kolony a vysoká hustota dopravy v metropoli. "Lidé tady řídí agresivněji a ve větším stresu. Jsou nuceni prudce reagovat a vyvíjet vyšší úsilí na soustředěnost," dodala Zoulová.

Infarktu může napomoci stres za volantem

Stres jako spouštěč nemoci potvrzují také lékaři. "Za výjimečných okolností by mohlo dojít k infarktu myokardu při mimořádném psychickém vypětí řidiče," upozornil výkonný předseda České kardiologické společnosti Michael Aschermann. U motoristů jsou podle něj také často přítomné rizikové faktory - kouření, obezita nebo vysoký krevní tlak.

Hlavním příznakem infarktu je silná svíravá, krutá bolest a tlak za hrudní kostí. Podle Aschermanna se šíří do levé ruky, do dolní čelisti, může být provázena zvracením, pocením, dušností, nevolností, pocity slabosti. Nemoc s sebou navíc přináší riziko maligní arytmie, což je stav, kdy postižený ztratí vědomí a umírá.

"Řidič infarkt nemůže předvídat, pokud by měl před jízdou nebo při ní popsané bolesti, měl by ihned zastavit na kraji silnice a přivolat si pomoc," dodal Aschermann.

Podle Pavlíčka se vozidlo při srdečním kolapsu řidiče chová jako neřízená střela. "Velmi často vnímáme tragické důsledky nehod, o jejich prvotní příčině se ale už příliš nemluví," uvedl Pavlíček. Podle něj si tak řidiči mnohdy ani neuvědomují, jak důležité je starat se o své zdraví, které může nakonec rozhodovat o životě nebo smrti za volantem.

co je infarkt

Infarkt je zničení části srdečního svalu (myokardu). Vzniká při přerušení dodávky krve do svalu. K tomuto přerušení dochází uzavřením věnčité tepny, která do svalu přivádí krev. K uzávěru dochází krevní sraženinou (trombem). Většinou v místě, kde je věnčitá tepna zúžená tuky a dalšími hmotami.
V místě zúžení tepny je tzv. aterosklerotický plát, který různými vlivy na povrchu praskne a na něm se pak krev sráží a uzavírá tepnu. Tím se přeruší přívod krve do srdečního svalu a sval odumírá.


Nejlepší videa na Revue