Maják

Maják | foto: Profimedia.cz

Rusové chtějí prominentům zatrhnout majáčky, zneužívají je v zácpách

  • 0
Moskevská třída, pět hodin odpoledne. Kolona se hýbe jen pomalu a najednou se do protisměru vyřítí limuzína s modrým majáčkem. Nikam nespěchá, jen se jejímu majiteli nechce čekat v zácpě. Běžný úkaz z dopravy v metropoli by nyní mohl vymizet. Parlament chce používání výstražných znamení zpřísnit.

Podle legendárního starosty Moskvy Jurije Lužkova by měl majáček mít jen premiér, prezident a patriarcha pravoslavné církve. Realita je ale docela jiná a ví to každý, kdo se kdy projel ulicemi ruské metropole.

Podle oficiálních vládních údajů by mělo mít maják, který umožňuje obcházení dopravních předpisů, 964 automobilů nejdůležitějších vládních úředníků. Skutečné číslo je ale podle britského listu The Independent několikrát vyšší.

Někteří ministři přestřelili kvóty pro migalki (tak majáčkům Rusové říkají) několikanásobně a nad Moskvou visí mrak podezření, že bohatí podnikatelé získávají majáčky za nemalý úplatek přímo od dopravní policie.

Migalki jsou ruská ostuda, protestovali řidiči

Jenže Rusům došla s drzými piráty silnic trpělivost a vyšli do ulic. V neděli projela ulicemi Moskvy kolona aut, která měla na střechách modré kyblíky a nápisy "Migalki jsou ruská ostuda".

NAJELA DO CHODCŮ, TRESTU UNIKLA

Video odhalilo brutální počínání ruské prominentky

Včerejší protest už si policie ohlídala a kolonu nespokojenců zablokovala ještě než vyrazila na cestu. Rebelům přikázala sundat kbelíky ze střech a ti, kteří neuposlechli, skončili za mřížemi. Hrozí jim pokuta nebo až 15 dní ve vězení.

Na první pohled by se mohlo zdát, že s vyřešením problému nebude Rusko spěchat, protože majáky zneužívají právě ti, kteří by o jejich zákazu měli rozhodnout.

Přesto ale v parlamentu leží návrh zákona Anatolije Ivanova z vládnoucí strany Jednotné Rusko, který chce zneužívání majáků přísně pokutovat. Sdružení motoristů chce ale jít dál a tvrdě omezit počet majáků v ulicích.

"V jiných zemích vládní úředníci nebo byznysmeni tato privilegia nemají," řekl mluvčí sdružení Svobodná volba Věčeslav Lysakov. "Nemohou si prostě za balík peněz koupit maják a jezdit v protisměru," dodal.

RUŠTÍ PROMINENTI NA SILNICI

Rusko si dobře pamatuje množství podobných nehod, jejichž viníci vyvázli bez trestu. Kupříkladu v srpnu 2001 kolona kurského gubernátora srazila devítiletého cyklistu, ale soud gubernátorova řidiče osvobodil.

Jen o dva roky později příbuzný tulského gubernátora v opilosti vjel do protisměru a narazil do auta, jehož řidič a dva spolucestující zahynuli. Viník potom pozůstalým vyplatil v přepočtu čtvrt milionu korun a vyšel na svobodu i s řidičákem.

V květnu 2005 zase syn tehdejšího ministra obrany v Moskvě srazil stařenku, ale vyšetřování dospělo k závěru, že řidič prý nemohl nehodě zabránit.

V témže roce brjanský gubernátor při nehodě zabil ženu, ale vyvázl bez trestu, protože oběť nešla po přechodu. Koneckonců, šéf dopravní policie dostal od vlády diplom za zlepšení bezpečnosti na silnicích, ačkoliv před dvěma lety sám při jízdě v protisměru srazil v Moskvě dívku.

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video