Kvůli mraku popela z islandské sopky bylo uzavřelo londýnské letiště Heathrow (16. dubna 2010) | foto: AP

Lístek na autobus do Bratislavy mi prodali, píše redaktorka z Londýna

Zmatky na letišti způsobené dýmem z islandské sopky Eyjafjallajökull vystřídal chaos na autobusovém nádraží. V sobotu začalo být všem jasné, že čekat na letadlo je zbytečné. Autobusové nádraží Victoria station v Londýně je od neděle plné lidí.

Od rána stojí frontu na check-in stovky lidí. Zaměstnanci nádraží se snaží dav usměrňovat, vysvětlují cestujícím, kam mají jít a uklidňují čekající (Není tu ani mráček, domů ale musím autobusem).

Kvůli přetlaku na autobusové cesty do Evropy bylo nutné být na nádraží nejméně hodinu před odjezdem, což ovšem ne všichni cestující věděli.

České nebe se otevřelo

Check-in je uzavřený a lístek redaktorky MF DNES Báry Fialové prodali někomu jinému. "Je to těžké, všichni chtějí dnes cestovat. Normálně držíme check-in do poslední minuty, ale za této situace ho zavíráme dřív," řekl jí omluvně jeden ze zaměstnanců společnosti Eurolines.

Naštěstí místo prodaného místa nabídl lístek na druhé ráno do Bratislavy. Stejně jako redaktorku odmítli u autobusu dva české mladíky, kteří pak museli čekat přes noc na autobus do Bratislavy.

Nocleh v parku

V rozčílení se se zaměstnanci Eurolines pohádali, nevěděli, co dělat, když už nemají peníze na hostel. "No co, asi si koupíme basu piv a najdeme nějaký park," vyřešil to jeden z nich.

V pondělí už kolem půl sedmé ráno bylo nádraží plné lidí, kteří tam evidentně strávili celou noc. Spali oblečení s batohem na zádech, na lavičkách i na zemi.

Mísily se tam všechny evropské národnosti. Na nádraží také přibyly navíc autobusy, které posílily pravidelné linky. Místo jednoho autobusu odjíždělo do Bratislavy vozů pět.

Posíleny byly i vnitrostátní linky v Británii. "Chaos je to správné slovo," řekla Elisabeth Tyle, která se vracela z velikonočních prázdnin u rodičů ze severní Anglie do Vídně. Právě tam totiž navštěvuje univerzitu.

Delší dovolená

"Když zrušily čtvrteční a páteční lety, stále jsme si myslely, že v sobotu odletíme a dovolenou jsme si dál užívaly a doufaly, že se mrak rozplyne," řekla například Eva Rapčanová z Oravy.

Po zrušení druhého letu bylo jasné, že neodletí nikam. "V pátek večer jsme ale dostaly SMS, že náš let zrušili, to už jsme věděly, že neodletíme. Zkoušela jsem zabookovat autobus z Edinburghu do Bratislavy, ale když jsem ho zaplatila, slečna za přepážkou se omluvila, že kvůli přetížení systém neukazuje správný počet volných míst a dvě stě sedmdesát liber mi vrátila zpět. V tu chvíli jsem se rozplakala," dodává Rapčanová.

"Nakonec se nám podařilo koupit lístky z Londýna do Bratislavy, kde bylo posledních pět míst. Je to srandovní, někdy rodiče neví, co děláme celý týden, teď ale ví o každém našem kroku," dodává Slovenka s úsměvem.