Výbuch islandské sopky uvěznil českého cestovatele v Jižní Koreji

  • 12
Mrak sopečného popela z islandské sopky Eyjafjallajökull zastavil v minulých několika dnech leteckou dopravu nad většinou Evropy. Jeho stín však padá mnohem dál, až na jihokorejské letiště Inčchon u Soulu, odkud se už od pátku nemůže dostat domů pětatřicetiletý Ondřej z Prahy.

V minulých dnech byl v Šanghaji a jeho let zpět do Evropy s přestupem v jihokorejské metropoli byl jedním z prvních, které aerolinie zrušily.

"Že jde do tuhého, jsem pochopil, když mne spolu s dalšími cestujícími odchytil korejský zaměstnanec letiště před monitorem s výpisy letů a nekompromisně nás poslal přes pasovou kontrolu do Jižní Koreje vyzvednout si kufr, odbavený z Číny až do Prahy. Tituloval nás 'Transit to Europe'," popsal počátek svého nedobrovolného pobytu v Jižní Koreji mladý muž, který nyní s domovem komunikuje jen přes elektronickou poštu. Jeho mobilní telefon v korejských podmínkách nefunguje.

V pátek, kdy Ondřej svou dosud neúspěšnou cestu do Prahy ráno začal okolo osmé ráno tamního času na šanghajském letišti Pchu-tung, bylo podle agentury AP zrušeno 60 letů ze Soulu do celé Evropy. Dvě letadla se dokonce musela vrátit zpět z už zahájené cesty. V Evropě byly kvůli sopečné erupci zrušeny už tisíce letů.

Už v Šanghaji si na letištních monitorech všiml zrušení přímého letu společnosti Finnair do Helsinek, nepřikládal tomu však větší důležitost.

"Byl jsem nesoustředěný, brzy jsem vstával a říkal jsem si, že jde o nějaký technický problém. Oba lety Air France byly psané na čas a že pak byly odkloněné do Marseille a Toulouse, jsem se dozvěděl až tady v Soulu," popsal Ondřej páteční situaci na čínském letišti. Odletět měl z Šanghaje i ranní spoj KLM, ten však už byl zrušen.

Po hodinu a půl trvajícím letu přes Žluté moře přistál Ondřej v Soulu. Tam zjistil, že jeho přípoj do Frankfurtu nad Mohanem neodletí. "Svítil tam jako jediný zrušený let," poznamenal cestovatel, který létá často a neskrývá, že shon na letištích jej obvykle baví a dobře se vyzná i v nejrůznějších nabídkách a tarifech leteckých společností.

Prošel tedy rychle tranzitní formality s tím, že s pomocí zaměstnanců společnosti Korean Air, u nichž měl koupenou letenku, rychle problém vyřeší a nalezne náhradní spojení.

Poté, co musel společně s ostatními cestovateli do Evropy najít svůj kufr a opustit tranzitní prostor, zjistil, že poslední možný let do Evropy míří do Moskvy. "Ten byl zrušen asi o tři hodiny později," poznamenal Ondřej.

Na informační přepážce dostal poukázku na jídlo, hotel a instrukce, jak se k němu dopravit. "Hotel byl pětihvězdičkový," pochvaloval si Ondřej. Horší než ubytování ale byla informace, že nejbližší volný let Korean Air nabízí až na 24. dubna.

"Hotel byl plný hlavně Němců a Francouzů. Všichni si mysleli, že druhý den, tedy v sobotu v 10:40, nás vyzvedne autobus a poletíme domů. Hlodal ve mně červík, že bude trochu složité - i když aerolinky navýší počet letounů - nás všechny za den odvozit," poznamenal Čech. Vyrazil se tedy podívat do Soulu a v internetové kavárně z českých zpravodajských serverů poprvé zjistil rozsah a komplikovanost situace na evropském nebi.

Už teď se z pracovní cesty do zaměstnání vrátí přinejmenším o týden později. Jak dlouho ale nedobrovolně v Jižní Koreji zůstane, si přes pohostinnost místních o víkendu netroufal odhadnout.

Kvůli mraku sopečného popela se podle odhadu Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) kolem 15.000 lidí nemůže dostat včas z ČR na dovolenou nebo z dovolené zpět do Česka. Ze zahraničí se kvůli zastavené letecké přepravě nedostanou do České republiky desítky tisíc turistů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video